Zprávy z tisku

SP Poběžovice z Domažlicka staví druhou bioplynovou elektrárnu

Zemědělský podnik SP Poběžovice dnes zahájil stavbu druhé bioplynové elektrárny o výkonu jednoho megawattu, což je dvojnásobek oproti stejnému zdroji, který podnik zprovoznil v prosinci.

 
 

Zemědělský podnik SP Poběžovice dnes zahájil stavbu druhé bioplynové elektrárny o výkonu jednoho megawattu, což je dvojnásobek oproti stejnému zdroji, který podnik zprovoznil v prosinci. Včetně solárního zdroje o výkonu půl megawattu a výroby elektřiny ze zemního plynu bude mít od roku 2012 výkon 5,5 MW a produkovat 45 GWh elektřiny ročně. ČTK to řekl Jaroslav Komora, majitel firmy Spin Plzeň, která vlastní téměř 100 procent podílu podniku a provozuje klatovský masokombinát.

Druhou stanici dokončí firma v říjnu. "Od ledna 2010 budeme vyrábět 1,5 MW zelené energie z biomasy a jeden megawatt elektřiny ze zemního plynu," uvedl Komora. Elektřina z bioplynu půjde do sítě ČEZ, energie ze zemního plynu pokryje hlavně vlastní potřeby.

"Pan Komora o stavbách diskutuje s občany. Další debata bude v květnu. Lidé se mohou přijít kdykoli podívat, mají přímý telefon na majitele," řekl starosta Poběžovic Hynek Říha. Podle něj měli investor i město dříve problémy s nepravdivými informacemi, hlavně o budoucím neúnosném zápachu, které pocházely hlavně od konkurence.

"Pachová zátěž bioplynové stanice není vyšší než u klasické kejdy," řekl šéf bioplynové stanice Miroslav Cingroš. Firma nechává zrát odpad 90 až 120 dnů, což je dvakrát více než ukládají evropské normy a zaručuje to úplné dokončení hnilobného procesu. "Získáme tím kvalitní organické hnojivo. Dnes ještě zpracováváme prosincovou kejdu, řekl Cingroš. Veškeré sklady i výrobny jsou zastřešené.

První stanice, která už má schválený provoz krajskými veterináři, přišla na 58 milionů korun, druhá bude za 65 milionů Kč. Postaví ji firma Farmtec a financovat ji bude opět Omnipol.

Pouze díky doplňkovým činnostem, tedy výrobě elektřiny, tepla a krmných směsí, může SP Poběžovice dlouhodobě udržet chov prasat. "Výroba vepřového je dlouhodobě ztrátová a moduly, které k ní doplňujeme, sníží náklady a zajistí nové tržby," řekl ředitel Václav Říčný. Vepřové bude po dokončení areálu tvořit čtvrtinu příjmů. Podnik chce ještě posilovat chov, aby měl dostatek kejdy a živočišných produktů na výrobu bioplynu.

Celý areál přijde na více než půl miliardy Kč. "Takto komplexně řešený velkochov prasat zatím nemá ve světě nikdo," řekl Jaroslav Cejnar z Farmtecu. Na vstupu do farmy bude obilí, na výstupu jen obchodní produkty, žádný odpad. Cílem je úplně eliminovat vývoz kejdy, protože firma nemá žádné pozemky, kam by živiny dávala.

SP Poběžovice nejprve dokončí bioplynové elektrárny, které vydělají na rekonstrukce 17 hal na prasata. Firma ještě buduje sila na obilí, porodnu selat a jatka. Počet zaměstnanců farmy se po dokončená areálu zdvoj- až ztrojnásobí na 100 až 150 lidí.

Václav Prokš

Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 27.4.09
Poslední změna: 27.4.2009
Počet shlédnutí: 356