Zprávy z tisku

Produkce biopaliv a současné problémy trhu obilovin v EU

Rozvoj výroby etanolu podstatně ovlivní růst poptávky po obilovinách. V nadcházející sezoně mají exportéři EU šance uplatnit výhodně obiloviny na konkurenčních trzích a snížit nadměrné intervenční zásoby.

 
 

Současný vzestup poptávky na světovém trhu obilovin bude trvat ještě v příštích letech. O tomto trendu hovořil Klaus Schumacher z obchodní firmy Toepfer International na světové konferenci o obilovinách (Global Grain 2006 conference), která se konala letos na začátku října v Ženevě. Rychle se rozvíjející produkce biopaliv bude mít výrazný vliv na nabídku a poptávku po obilovinách v EU. Podle Schumachera směrnice EU o biopalivech a směsice cílů obsažených v této směrnici poznamená začátek změn na obilních trzích.

Překrývání cílů není v současné době aktuální, ale mohlo by být, pokud by se zvýšilo napětí mezi výrobci potravin a etanolu. Schumacher varoval před vytvářením „neelastické poptávky po biopalivech“, kdy plodiny používané pro výrobu etanolu by byly pěstovány povinně. Produkce obilovin pro potraviny a krmiva by se v důsledku toho mohla stát břemenem a byla by nedostatečná, což by se mohlo promítnout do vyšších cen potravin.To by nebyl velký problém pro bohaté rozvinuté země, ale potencionálně velmi problematicky by takový vývoj působil v rozvojových zemích.

Podle Schumachera se bude v nastávající sezoně vzhledem k těsné světové nabídce během krátkého období mírně zvyšovat export pšenice. Exportéři EU budou v letošním roce opět schopni soutěžit s exportéry z oblastí Černého moře vzhledem k dobré úrodě potravinářské pšenice a k nižší sklizni v rusko-ukrajinském regionu. V důsledku současného pozitivního exportního ovzduší nebude Komise EU nabízet až do konce letošního roku vývozcům exportní refundace na prodej pšenice do třetích zemí.

Podle Schumachera bude EU v nadcházející sezoně exportovat asi 5,4 mil. t ječmene ve srovnání s Ukrajinou, která chce na mezinárodní trhy dodat asi 5,9 mil. t. Světové trhy ječmene budou v příští sezoně významně ovlivněny také slabou letošní úrodou ječmene v Austrálii.

Kromě nynějších srovnatelných cen pšenice v EU a černomořských regionech se mezi těmito konkurujícími exportéry vyrovnal také rozdíl směnných kurzů a přepravních sazeb.

EU má nyní vzhledem k poměrům na mezinárodních trzích příležitost zkrátit intervenční zásoby obilovin. Schumacher zdůraznil, že při současné silné poptávce po obilovinách na mezinárodním trhu má EU jedinečnou příležitost vypořádat se s nadměrnými intervenčními zásobami, vyprázdnit sklady žita a ječmene a snížit zásoby pšenice na asi 2,0-2,5 mil. t. Dodal, že by to však mohlo způsobit starosti některým evropským státům, které měly možnost využívat intervenční zásoby jako zdroj nabídky na vnitřních trzích. Poznamenal také, že někteří jsou přesvědčeni, že Evropská unie by mohla zastavit exporty a držet pšenici uvnitř EU a umožnit, aby sektor živočišné výroby byl zásobován levnými krmivy.

Schumacher také upozornil na potenciální hrozbu prodeje velkého množství kukuřice ze strany Bulharska a Rumunska do intervence po jejich přijetí do EU v lednu 2007, což by vyvolalo značný tlak na ceny. Existuje riziko, že obě země by mohly být vyloučeny z intervenčního programu a že bulharští a rumunští exportéři nebudou schopni uspokojit požadavky na kvalitu.

Schumacher ve svém vystoupení požadoval podstatnou renovaci intervenčního systému EU v nadcházejících letech, protože „strukturální nerovnováha“ na obilním trhu EU by se jinak mohla prohlubovat a intervenční zásoby by se zvyšovaly.

Podle předpovědi by se produkce etanolu v EU během budoucích 10 roků měla zvýšit o asi 85 %, takže podle Schumachera by bylo možné bezprostředně využívat půdu odloženou nyní z produkce (set-aside) pro pěstování energetických plodin.



Agra Europe, 2006, č. 2228, s. M/1-2

 


Datum uveřejnění: 18.10.06
Poslední změna: 18.10.2006
Počet shlédnutí: 213