Zprávy z tisku

Prasečí kejda jako zdroj energie

Hlavním cílem novozélandského projektu využití prasečí kejdy je redukce množství skleníkových plynů a produkce elektrické energie.

 
 

V rámci nového projektu je na Novém Zélandu předmětem výzkumu do jaké míry je možné prasečí kejdu z místních chovů prasat transformovat na energii a v jaké výši je tak možné zredukovat tvorbu skleníkových plynů.
Vědecká studie, která bude probíhat po dobu osmi měsíců, vznikla za vzájemné spolupráce novozélandského masného průmyslu, ministerstva zemědělství a Úřadu pro účinnost a obnovu energie. Předmětem výzkumu bude mimo jiné využití prasečí kejdy v různých zařízeních na výrobu bioplynu. Chov prasat na Novém Zélandu nabízí ročně potenciál 8 500 tun metanu pro produkci elektrické energie. Výzkumný projekt se uskuteční na 10 farmách v různých regionech. Jedním z cílů tohoto projektu je také zlepšení informovanosti chovatelů prasat o možnostech dalšího využití prasečí kejdy. Prioritním cílem projektu je redukce nákladů na energie díky zvýšení účinnosti energie.

Schweinegülle als Energiequelle
Primus, 2009, č. 3, s. 4

Zdroj: Agronavigátor

 


Datum uveřejnění: 2.4.09
Poslední změna: 2.4.2009
Počet shlédnutí: 435