Zprávy z tisku

Pozor na kukuřici napadenou kořenomorkou v podnicích na výrobu bioplynu

Podniky, které využívají kukuřici k výrobě bioplynu, by zejména v oblastech s vyšším rizikem výskytu kořenomorky bramborové (Rhizoctonia solani) neměly podceňovat nebezpečí napadení kořenů touto houbou a raději se vyvarovat používání kukuřice z monokultur nebo z osevních sledů s vysokým podílem kukuřice, jílku nebo krmné řepy.

 
 

Tyto plodiny běžně používané pro produkci metanolu jsou zároveň vhodnými hostitelskými rostlinami kořenomorky a mohou ohrozit přísun surovin do fermentoru. Na druhé straně fungují zařízení na výrobu bioplynu, která pracují jen na bázi kukuřice (bez kofermentu jako kejda) jednodušeji než zařízení, která používají různý rostlinný substrát.

Stabilita ve fermentoru může tedy být zachována i při „jednostranné výživě“ bakterií kukuřicí. Také stabilita výnosů na poli by neměla být ohrožena. Výměna ploch se sousedními podniky, které nepěstují kukuřici, by mohla být v rizikových oblastech vhodným preventivním opatřením proti nebezpečí výskytu kořenomorky. Toto opatření má navíc tu přednost, že jinak každých šest let nutný průzkum obsahu humusu u monokultur není už nadále potřeba provádět.

DLG-Mitt., 2005, č. 8, s. 46

Zdroj: ÚZPI, 12.09.2005

 


Datum uveřejnění: 12.9.05
Poslední změna: 12.9.2005
Počet shlédnutí: 161