Zprávy z tisku

Na úsporu energií a další projekty půjde 5,4 miliardy korun

Praha 2. března (ČTK) - Na zateplování a úspory energií, ale také na použití dešťové vody, monitorování ovzduší a předcházení odpadům půjde v letošním a příštím roce 5,4 miliardy korun z evropského Operačního programu Životní prostředí. Oznámilo to ministerstvo životního prostředí v dnešní tiskové zprávě. Největší díl peněz směřuje do zateplení budov a snižování energetické náročnosti. Zájemci mohou o většinu dotací žádat od začátku března.

 
 

Dotace jsou určené hlavně pro obce, některé mohou využít i podnikatelé a potravinové banky. Na zateplování směřují tři miliardy korun. Obce o peníze na zateplování mohly žádat už v minulosti, kdy se rozdělovalo 3,8 miliardy korun mezi 702 žadatelů. Stejně jako minule, i nyní příspěvek pokryje až 55 procent výdajů, u instalace nuceného větrání až 70 procent výdajů.

Dalších 1,8 miliardy korun je určeno na zachytávání dešťové vody pro pozdější využití anebo i pro prevenci povodní. "Máme zkušenosti, že u veřejných budov je příprava projektu složitější a trvá déle. Žadatelé si mohou přípravu projektu nyní v klidu rozplánovat, na podání žádosti mají téměř deset měsíců," sdělil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Žádosti o příspěvek na tyto účely přijímá fond až do konce ledna 2019.

Snížit množství komunálního odpadu má další program, ve kterém fond rozdělí půl miliardy korun. Příspěvek pokryje 85 procent nákladů na domácí kompostéry, na kontejnery na textil a také na centra pro opětovné využití výrobků.

Peníze z této dotace mohou použít také potravinové banky, které shromažďují darované potraviny a přes charitativní organizace je poskytují lidem v nouzi. "Potravinové banky považujeme za jedno z efektivních řešení, jak zamezit vzniku odpadu z potravin. Z kapacitních důvodů jsou zatím schopny přijímat jen asi 20 procent toho, co jim supermarkety a jiní výrobci nabízejí. Přispějeme jim tedy na vybudování či rekonstrukci skladů a jejich vybavení nebo na nákup svozové a manipulační techniky," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). O příspěvek na předcházení odpadům mohou zájemci žádat až od 3. dubna, uzávěrka je 31. července.

Část evropských peněz podpoří systémy pro zjišťování stavu ovzduší. Sem patří programy pro sledování, hodnocení a předpověď počasí a kvality vzduchu, a kromě toho i technika pro odběr vzorků a jejich zpracování v laboratoři. O tento příspěvek mohou žádat nejen obce, ale také výzkumné organizace a vysoké školy. Na monitorování ovzduší půjde půl miliardy Kč.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 6.3.2018

 


Datum uveřejnění: 6.3.18
Poslední změna: 6.3.2018
Počet shlédnutí: 1371