Zprávy z tisku

Na Domažlicku vznikne velkochov prasat za půl miliardy korun

Zemědělská firma SP Poběžovice zahájí v příštích týdnech tříletou stavbu bezodpadového velkochovu prasat za půl miliardy korun, údajně ojedinělého v Evropě. Výstupem chovu 11.500 zvířat nebude jen maso, ale také elektřina, teplo a destilovaná voda. ČTK to řekl Jaroslav Komora, majitel firmy Spin Plzeň, která drží 95 procent SP Poběžovice.

 
 

Poběžovice (Domažlicko) 27. ledna (ČTK) - Zemědělská firma SP Poběžovice zahájí v příštích týdnech tříletou stavbu bezodpadového velkochovu prasat za půl miliardy korun, údajně ojedinělého v Evropě. Výstupem chovu 11.500 zvířat nebude jen maso, ale také elektřina, teplo a destilovaná voda. ČTK to řekl Jaroslav Komora, majitel firmy Spin Plzeň, která drží 95 procent SP Poběžovice.

"Takhle komplexně řešený velkochov prasat ve světě nikdo nemá," řekl ČTK regionální šéf projekční firmy Farmtec z Táborska Jaroslav Cejnar, který stavěl farmy po celé Evropě. Na vstupu do farmy bude obilí, na výstupu jen obchodní produkty, žádný odpad. "Cílem je úplně eliminovat vývoz kejdy. Firma nemá žádné pozemky a neměla by tyto živiny kam dávat," dodal. Kejda se přemění na destilovanou nebo užitkovou vodu.

Investor už požádal o stavební povolení. Letos vybuduje bioplynovou stanici, výrobu krmných směsí a zahájí stavby porodny a předvýkrmu. Komplex vznikne do roku 2010. Počet zaměstnanců farmy se zdvojnásobí na stovku.

Firma sází na evropský program EAFRD, který by mohl poskytnout 35 až 50 procent potřebných peněz. Firma je chce na rekonstrukce hal, sila a bioplynovou stanici. "Zbytek budeme investovat kombinací úvěrů a vlastních zdrojů," dodal Komora.

Firma nebude prodávat maso, ale veškerou produkci, 3000 tun masa ročně, sama zpracuje. "Výrobky budeme prodávat výhradně na regionálním trhu," dodal. SP Poběžovice bude mít mrazicí tunel, kde maso uskladní, pokud budou špatné ceny na trhu.

Kejda, zbytky z výroby masa a kukuřice půjdou do bioplynové stanice s hygienizační linkou. Ta zpracuje vedlejší produkty rostlinné, ale hlavně živočišné výroby z celého Domažlicka. Stanice ale nevyrobí tolik tepla, kolik bude potřeba na zpracování kejdy a klimatizaci stájí; ve velkochovu proto vznikne ještě kogenerační jednotka na zemní plyn. Bioplynová stanice vyrobí ročně jeden megawatt elektřiny, kogenerační jednotka čtyřikrát tolik.

Díky separátoru a vakuovému odpařování nebude na výstupu velkochovu žádná kejda. Tuhá bude prodejným hnojivem a tekutá se tepelně zpracuje až na vodu.

Datum: 27.01.2008 13:50
Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 28.1.08
Poslední změna: 28.1.2008
Počet shlédnutí: 298