Zprávy z tisku

Mikrobi dokážou vyrobit energii čistě a efektivně

Žárovku rozsvítí pilní mikrobi. Nový ekologický způsob výroby elektřiny nabízejí odborníci z Pennsylvania State University.

 
 

Chtějí využít odpad z kukuřičných polí. Jde velmi vydatný zdroj surovin, jen v USA na polích zůstává 250 milionů tun listů a stonků. Biomasa se k výrobě energie využívá již nyní. Američtí vědci však přišli na způsob, jak elektřinu vyrobit přímo, bez spalování. Dokáží totiž v palivovém článku "zapřáhnout" mikroby. Ti odpad téměř bezezbytku stráví a během trávicího procesu přemění na elektřinu. Metoda má ale i slabinu. Je jím nízký výkon připadající na jeden metr čtvereční palivového článku.

Palivový článek

se skládá dvou elektrod a roztoku, v němž plavou anaerobní bakterie, organismy žijící v prostředí bez kyslíku. Katoda je od oddělena polopropustnou membránou. Dochází u ní totiž k uvolnění kyslíku, který by bakterie zahubil.

Celulóza

Kukuřičný odpad se téměř ze tří čtvrtin skládá z celulózy. Jde o polysacharid, jehož molekulu tvoří šest atomů uhlíku, deset atomů vodíku a pět atomů kyslíku. Celuóza je základem struktury rostlinných buněk. Vyšší organismy ji sice nedokáží metabolizovat, celá řada mikroorganismů však ano. Proto například přežvýkavci využívají při trávení rostlinné hmoty symbiotických střevních bakterií. Na jednodušší cukry lze celulózu štěpit hydrolýzou. Dříve se pro tuto látku používal termín "buničina".

Zdroj: Lidové noviny, 03.08.2006

 


Datum uveřejnění: 3.8.06
Poslední změna: 3.8.2006
Počet shlédnutí: 234