Zprávy z tisku

Masokombinát Klatovy je pod novým vlastníkem od března v zisku

Šumavský masokombinát Klatovy, který v lednu těsně před jeho plánovaným uzavřením převzala plzeňská firma SPIN Plus, pokračuje v plné výrobě bez přerušení provozu.

 
 

Šumavský masokombinát Klatovy, který v lednu těsně před jeho plánovaným uzavřením převzala plzeňská firma SPIN Plus, pokračuje v plné výrobě bez přerušení provozu. První měsíc byl velmi krušný, za březen byl poprvé v mírném zisku a od dubna profit roste, řekl ČTK předseda dozorčí rady masokombinátu Jaroslav Komora. Jehož skupina SPIN Plzeň ovládá také SP Poběžovice, který druhému největšímu masokombinátu v Plzeňském kraji dodává třetinu potřeb prasat.

"Nejtěžší bylo najít surovinu. Po problémech s minulými vlastníky masokombinátu, kteří dlužili zemědělcům, se nám podařilo obnovit smlouvy se čtyřmi hlavními dodavateli vepřů i menšími firmami. Okruh dodavatelů je nyní ustálený," dodal. Podnik poráží a zpracovává 1200 až 1500 prasat týdně a 50 až 60 kusů hovězího. Tato úroveň by měla zajistit celoroční mírný zisk. "Nyní nemá smysl navyšovat množství prasat, protože je to otázka odbytu," dodal. Počet zaměstnanců masokombinátu se drží na 180.

Řada producentů vepřového v regionu skončila anebo má velké problémy. Skupina SPIN dotuje tuto ztrátovou produkci doplňkovými činnostmi - výrobou elektřiny, tepla a krmných směsí. V prosinci zprovoznila v Poběžovicích první bioplynovou stanici a zahajuje stavbu druhé. "Pokud bychom je nepostavili, museli bychom zřejmě s prasaty skončit," řekl šéf SP Poběžovice Václav Říčný.

Důvodem jsou prodělečné výkupní ceny prasat, které trvají od poloviny roku 2007. Projekt velkofarmy v Poběžovicích je založen na tom, že doplňkové činnosti budou dotovat chov prasat. Prodej elektřiny a krmných směsí zajistí už příští rok polovinu tržeb SP Poběžovice, druhou výroba vepřového.

Podnik chce ještě posilovat chov. Ročně bude od příštího roku produkovat 30.000 prasat, nyní je jich mezi 22.000 až 25.000. "Potřebujeme dostatek kejdy a vedlejších živočišných produktů, abychom to mohli jako odpad zužitkovat v bioplynových stanicích," řekl Říčný.

Od Velikonoc je pro SP Poběžovice cena prasat přijatelnější. "Cena 41,50 až 42 korun za kilogram masa už nám zajišťuje zisk, ale nevyrovná nám ztráty minulých dvou let," dodal Komora. Vinou řetězců už ale cena dále nestoupá, i když na trhu je nedostatek suroviny a musí se dovážet. Počty prasnic se nadále snižují. Za poslední dva roky klesla soběstačnost ČR ve vepřovém mase ze 70 na 45 až 50 procent.

Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 24.4.09
Poslední změna: 24.4.2009
Počet shlédnutí: 267