Zprávy z tisku

Lidé na Tachovsku protestují proti zápachu z bioplynové stanice

Na silný zápach z nové bioplynové stanice v areálu bývalého velkokapacitního kravína ve směru na Černošín si už několik měsíců stěžují obyvatelé Svojšína na Tachovsku. Tvrdí, že nemohou otevírat ani okna. Proti zařízení, které zpracovává hlavně jateční odpad, tedy masokostní moučku a krev, podepsali petici. Provozovatel tvrdí, že problém vyřeší nový postup, na němž se s úřady dohodl minulý týden. Situaci však vyhrotila dnešní havárie, při níž z jedné nádrže v areálu stanice uniklo po přilehlé stráni asi 50 kubíků odpadu, zjistila ČTK.

 
 

Svojšín (Tachovsko) 17. června (ČTK) - Na silný zápach z nové bioplynové stanice v areálu bývalého velkokapacitního kravína ve směru na Černošín si už několik měsíců stěžují obyvatelé Svojšína na Tachovsku. Tvrdí, že nemohou otevírat ani okna. Proti zařízení, které zpracovává hlavně jateční odpad, tedy masokostní moučku a krev, podepsali petici. Provozovatel tvrdí, že problém vyřeší nový postup, na němž se s úřady dohodl minulý týden. Situaci však vyhrotila dnešní havárie, při níž z jedné nádrže v areálu stanice uniklo po přilehlé stráni asi 50 kubíků odpadu, zjistila ČTK.

"Celou dobu se tu šíří obrovský smrad. Nedá se vydržet. Obecní úřad sice vyvíjí úsilí, ale protože je jen účastníkem řízení, nemá právo veta ani jiné pravomoci," uvedla zastupitelka Marcela Pomyjová. Podle ní vyčkávají i úřady, které by mohly provoz zastavit. Zápach prý způsobuje odpad, který firma vyváží na pole.

Bioplynová stanice vyrábějící ekologické teplo a finančně zvýhodněnou elektřinu funguje ve Svojšíně déle než rok, zatím ve zkušebním provozu. Její součástí jsou dvě nádrže, každá na zhruba 5000 kubíků tekutého odpadu fugátu.

Na posledním jednání se firma s úřady dohodla na novém postupu. "Když bude chtít provozovatel vyvézt fugát, obeznámí s tím obec a stavební úřad, a my provedeme kontrolu. Povolíme vyvezení tehdy, bude-li odpad pachově nepostižitelný," uvedl vedoucí stavebního úřadu ve Stříbře Vladislav Hanzlíček. Podle něj jsou dva zásobníky v areálu schopny pozdržet odpad na více než 100 dnů. Provoz prý klidně omezí, než firma zajistí nezávadnost.

"Přijali jsme opatření, která by to měla odstranit. Vše bude navíc plynotěsně zakrytované, takže by nemělo docházet k těmto excesům," uvedl jednatel provozovatelské firmy IC - Park Energo Jan Cafourek. Nejpozději do konce září chce společnost dostavět třetí nádrž, aby byla připravena na zimní sezónu, kdy nemůže odpad vyvážet.

Cafourek ČTK řekl, že zápach způsoboval hlavně vývoz fugátu na pole. Za dnešní únik může prý chyba technologického zařízení, firma ji řeší s dodavatelem. Nádrž okamžitě po úniku obsypala, pod stráň umístila provizorní hráz, aby se tekutý odpad nedostal do potoka.

Podle starosty Svojšína Karla Petráně bude dohodnuté opatření stačit v okamžiku, kdy přinese výsledek. "Jde o to, zda řešení bude trvalé. Stanice zatím není dostavěná, jak by měla, proto trpíme," řekl. Dalším faktorem podle něj je i skladba složek, které stanice zpracovává. Hlavní část odpadu ve Svojšíně tvoří jateční odpad. Podle informací z Krajského úřadu Plzeňského kraje měla podobný problém před časem také Žihle. Poté, co zvýšila podíl zpracovávaných zemědělských odpadů na úkor bioodpadu, situace se zlepšila.

Podle Petráně si na zápach stěžují nejen obyvatelé, ale i například Sokolovská uhelná, která v obci pořádá tábory. Jeden z podnikatelů změnil svůj záměr a odmítl za současných podmínek koupit obecní pozemek. Kromě obyvatel Svojšína mobilizuje zápach i lidi z nedalekého Černošína. "Lidé se sem stěhovali kvůli prostředí, teď tu žijí ve smradu. V obci se investovala spousta peněz do turistiky, máme nové stezky, turistické centrum na zámku, ale tímhle způsobem nám to firma kazí," dodala Pomyjová.

Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 18.6.08
Poslední změna: 19.6.2008
Počet shlédnutí: 1041