Zprávy z tisku

Experti: Diskuse o jaderném bloku často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku

Praha 25. července (ČTK) - Diskuse o plánovaném novém bloku Jaderné elektrárny Dukovany často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku. V hodnocení současné vlády v závěru jejího funkčního období to zmiňovali zástupci oborových asociací a další energetičtí odborníci, které oslovila ČTK. Význam nového zdroje pro Česko většinou nezpochybňují, řada z nich ale upozorňuje například na skluz některých energetických legislativních norem.

 
Foto: Adam Moravec, CZ Biom
 

"Většina nově připravených legislativních norem či strategických dokumentů má významný skluz v harmonogramu jejich schvalování. Je nezbytné aktualizovat Státní energetickou koncepci a zpracovat paragrafové znění nového energetického zákona. A hlavně je zásadní promítnout tyto dokumenty do praktického života," uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Za pozitivní krok označil například vznik Uhelné komise, která řeší útlum uhlí v ČR.

"Obecně se vláda Andreje Babiše soustředila hlavně na otázku nového jádra. Další témata klíčová pro úspěšnou transformaci české energetiky zůstávala stranou mimo hlavní pozornost. Nadále stagnuje rozvoj obnovitelných zdrojů, využití potenciálu úspor energie nebo rozvoj čisté mobility," řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. Nová vláda, která vznikne z říjnových sněmovních voleb by podle něj měla zvážit vznik vládního zmocněnce pro zelenou ekonomiku.

Předseda odborového svazu ECHO Zdeněk Černý uvedl, že energetika svým časovým cyklem překračuje několik volebních období, a je proto důležité na ni nahlížet v delším časovém horizontu. "S ohledem na předpokládaný opětovný rozvoj obnovitelných zdrojů jako jsou fotovoltaické elektrárny, nebo fotovoltaické panely umístěné na střechách rodinných domů bude nutné otevřít diskusi ohledně Energetické koncepce ČR, protože vývoj v sektoru je daleko dynamičtější," sdělil ČTK.

"Evropskou, a tedy současně českou energetiku čeká v následujících letech rozsáhlá transformace, aby zvládla naplnit dekarbonizační cíle a byla schopna čelit všem vyplývajícím průvodním jevům. Je klíčové vytvořit k tomu stabilní a dlouhodobě předvídatelné podmínky, hájit místní specifika a legitimní požadavky průmyslu a zákazníků mimo jiné tak, aby cena plynu a ostatních energií byla konkurenceschopná a pro konečné zákazníky akceptovatelná," řekl předseda Rady Českého plynárenského svazu Martin Slabý.

Rozvoj jaderné energetiky podpořil Michal Macenauer, ředitel pro strategii v konzultační firmě EGÚ Brno. "Je pozitivní, že vláda nepohřbila jadernou energetiku, která je pro českou dekarbonizaci nezbytná. Oceňuji také, že se vláda nebála z tendru vyřadit potenciálně nebezpečné země, protože otázka ceny je u jádra až druhotná. Za pozornost stojí dále snaha o vytvoření nového energetického zákona, který by nahradil ten současný. Je třeba ocenit také snahu hledat kompromis mezi zájmy utopicko-ideologických dekarbonizátorů a všech, kteří jsou nuceni platit účty za energii," dodal.

"Česko jadernou energetiku prostě potřebuje, k odklonu od uhlí dochází a bude docházet a obnovitelné zdroje (OZE), které mají bezpochyby své místo v energetickém mixu, vše nenahradí. Vláda by měla být i v oblasti OZE či budoucnosti naší energetiky odvážnější v rozhodování a konkrétních podpůrných krocích," doplnil Bohuslav Čížek ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 25. 8. 2021

 


Datum uveřejnění: 25.7.21
Poslední změna: 3.8.2021
Počet shlédnutí: 534