Zprávy z tisku

Cíl výroby biopaliv splní do roku 2010 jen některé členské státy EU

Cíl 5,75 % podílu biopaliv na trhu stanovený EU splní do roku 2010 jen některé členské státy. Na prvním místě „cestovní mapy“ je Německo se současným podílem 3,75 %. Na říjnové konferenci v Bruselu o vlivu biopaliv na komoditní trhy pořádané Evropskou komisí experti konstatovali, že zatímco členské státy EU jako celek pravděpodobně nesplní do roku 2010 cíle stanovené pro výrobu biopaliv, jsou předpoklady k optimismu, že situace se po tomto termínu značně zlepší.

 
 

V současnosti se pouze několik států přibližuje na trati v tzv. cestovní mapě stanovenému cíli, že do roku 2010 podíl biopaliv na trhu dosáhne minimálně 5,75 %. Podle expertů se však ukazuje, že situace by se mohla za daných okolností zlepšit, protože se zvyšuje počet podniků na výrobu biopaliv a zlepšují se dodavatelské řetězce. Současně však je znepokojující, že mnoho států EU selhalo do roku 2005 v plnění stanoveného cíle. Podle Paula Hodsona z Generálního ředitelství pro energii a dopravu v Evropské komisi tomu tak není kvůli neochotě členských států plnit cíle týkající se biopaliv, ale jednoduše proto, že do roku 2005 některé země neměly do roku 2005 potřebná zařízení na zpracování biopaliv. Mnohé země sice selhaly v plnění svých závazků, ale začaly už stavět nové závody na výrobu biopaliv, takže dosažení stanovených cílů by pro ně mohlo být mnohem snadnější.

V současné době je na prvním místě ve výrobě biopaliv Německo, kde tržní podíl dosáhl 3,75 %, následuje Švédsko a Francie. V Evropské unii jako celku tvoří nyní biopaliva pouze 1 % z celkové výroby paliv. V roce 2010 se na špici producentů biopaliv v EU dostane vedle Německa pravděpodobně Francie a dále Švédsko, zatímco Velká Británie a Itálie se octnou na posledním místě.

P. Hodson na zmíněné konferenci prohlásil, že biopaliva jsou považována za jeden z mála nápravných prostředků proti zhoršování uniku skleníkových plynů, ačkoli to nemusí být nejlevnější způsob řešení tohoto problému. Dále dodal, že obecně biopaliva dosud byla dvojnásobně dražší než nafta a benzin. Podle něho však by druhá generace biopaliv mohla mít vliv na pokles cen.



Agra Europe, 2006, č. 2231, s. EP/10

 


Datum uveřejnění: 7.11.06
Poslední změna: 7.11.2006
Počet shlédnutí: 152