Zprávy z tisku

Bude dřevní plyn palivem budoucnosti?

S vidinou toho, že ropa v dohledné budoucnosti dojde, se švýcarští vědci snaží vymyslet, jak udržet auta v chodu a čím vytápět domácnosti. A zaměřili se na jeden z nejbohatších švýcarských obnovitelných zdrojů - dřevo, napsal server Swissinfo.

 
 

Koncem prosince 1999 zasáhl západní Evropu orkán Lothar a ušetřeno nebylo ani Švýcarsko. Škody způsobené prudkým větrem byly tak velké, že je bylo možno pozorovat z vesmíru. Pokáceno bylo obrovské množství stromů, na evropských trzích nastal přebytek dřeva a jeho ceny klesly, píše Swissinfo. O necelých osm let později se situace úplně změnila. Trh se dřevem je nyní tak napjatý, že se palivové dříví dováží dokonce až z pobaltských států. Lidé si pořizují novější a efektivnější kotle na vytápění dřevem a přestávají kvůli rostoucím cenám topit ropnými produkty.

Minulý rok bylo ve Švýcarsku vytěženo celkem 5,7 milionů krychlových metrů dřeva, to je o osm procent více než v předchozím roce. Palivového dříví, které tvoří čtvrtinu celkového vytěženého množství, přibylo dokonce o 13 procent. Avšak přestože je dřevo považováno za zajímavou alternativu k ropě, není to vůči životnímu prostředí nejšetrnější řešení, uvádí Swissinfo. Při absenci filtrovacího systému totiž způsobuje znečištění ovzduší.

Mnohem efektivnější a čistší proces vyvíjí v současné době Institut Paula Scherrera (PSI), který přeměňuje dřevo na palivo použitelné pro vytápění i výrobu elektřiny. Tento proces není vůbec nový. Již před více než sto lety chemici objevili, jak přeměnit biomasu na plyn. Jedním z nejznámějších použití této technologie byla pravděpodobně auta na dřevní plyn za druhé světové války.

Nyní začíná být dřevní plyn znovu atraktivní. "Benzín jednou dojde, ale biomasa tady bude pořád," řekl podle serveru Swissinfo Serge Biollaz, výzkumník z PSI. Biomasa se obvykle definuje jako biologický materiál, většinou rostlinný, který může být použit pro průmyslovou výrobu, jako palivo, případně i hnojivo. Obvykle se považuje za uhlíkově neutrální, ačkoli to tak vždycky není, zejména v případě odlesňování. "Biomasa je jednou z možností, ale neřeší všechny problémy," uznává Biollaz. "Je zajímavá, protože ji můžete přeměnit na známé komodity - plyn, tekuté palivo nebo elektřinu," dodává.

Ve své laboratoři na PSI Biollaz zkoumá zefektivnění procesu přeměny, píše Swissinfo. Ačkoli fakta jsou známá, není to tak snadné: nemůžete jednoduše spálit několik kmenů a získat palivo. V laboratoři jsou dřevěné palety spalovány v komoře za vysoké teploty a malého přístupu vzduchu. Částečné spálení přitom produkuje plyn. Ten pak prochází katalytickým konvertorem, podobným jako je v autě. Pokud je plyn dostatečně čistý, může být naplněn do palivového článku. Dala by se tato spleť trubiček a měřidel použít v praxi? To se zatím neví, ale Biollaz věří, že z hlediska nákladů může dřevo s benzínem a zemním plynem soupeřit. "Někteří lidé tvrdí, že je lepší jenom vzít dřevo a vyrábět z něj teplo. Ale biomasa je zdroj, který je hojně k dispozici. Mohla by pokrýt dvacet až třicet procent naší primární spotřeby elektřiny," dodal Biollaz.

Podle článku Scotta Cappera na serveru Swissinfo ze dne 29. 10. 2007

Hanka Hermová

Zdroj: Ekolist

 


Datum uveřejnění: 1.11.07
Poslední změna: 1.11.2007
Počet shlédnutí: 521