Zprávy z tisku

Bioplynka kryje ztrátu z produkce mléka

Návratnost investice bezmála 58 miliónů korun odhadují soběšičtí zemědělci na pět až osm let.

 
 

Vyrábět mléko je dneska ztrátové, a tak se zemědělci ze Soběšic u Sušice vydali na energetický trh. Ve čtvrtek zahájili provoz nové bioplynové stanice, která je prvním počinem svého druhu na Klatovsku. Jejich bioplynka s výkonem 500 kilowatthodin (KWh) dodává elektřinu do rozvodné sítě ČR a také zásobuje teplem hlavní objekty družstva. Firma tak mohla nahradit dva uhelné kotle s celkovým výkonem 1260 KWh.

Soběšická bioplynka byla spuštěna do zkušebního provozu loni v listopadu, letos v květnu proběhla kolaudace a nyní už jede naplno. Družstvo investovalo do její výstavby 57,8 miliónu korun, z nichž 41 procent by měla pokrýt evropská dotace. Očekávaná návratnost investice je pět až osm let.

„Je to jedna z cest, jak mohou zemědělci vyrovnat ztrátu vznikající v důsledku pokřivených cen zemědělských produktů. Projekt by mohl být příkladem pro další zemědělské podniky. Do budoucna by bylo velmi dobré spojení družstev s obcemi, které by přebytečné teplo mohly využívat pro vytápění domácností,“ uvedla senátorka Jiřina Rippelová (ČSSD), která je současně členkou představenstva Obchodního družstva Soběšice. Na jihu a západě Čech bylo podle dostupných informací z evropských zdrojů podpořeno jedenáct projektů bioplynových stanic. Pět v Plzeňském a šest v Jihočeském kraji.
„Špatná situace v zemědělství nutí družstva k diverzifikaci své činnosti. V našem případě máme na 2300 hektarů zemědělské půdy 2000 kusů skotu, což je jedno z největších zatížení v této oblasti. Provozujeme hotelové zařízení, přebytečné objekty a plochy pronajímáme a přesto je to pro hospodaření nedostatečné. Proto jsme hledali další doplněk v podnikání,“ konstatoval ředitel Obchodního družstva Soběšice František Trnka.

V bioplynové stanici zpracují veškeré zbytkové produkty. V tomto případě kejdu skotu, travní a kukuřičnou senáž. Z nich vyrábějí elektřinu a teplo.

Původní záměr počítal se ziskem. Kvůli ekonomické recesi a nízkým cenám mléka slouží bioplynka pouze k pokrytí ztrát z hlavní zemědělské činnosti.

„Obrovské ztráty zaznamenáváme na prodeji mléka, jehož cena se prudce propadla. Když od nás vidím odjíždět cisternu do mlékáren, tak za ní každý den vidím běžet 20 tisíc korun, které křičí ,chyť si mě‘. Bioplynka ve zkušebním provozu vyrobila přibližně 1,9 miliónu kilowatthodin elektřiny a výnosy z jejího prodeje s bídou hasí problémy, které vznikly na mléku,“ zdůraznil Trnka.

Bez bioplynové stanice by se družstvo dostalo do větších problémů. „Proto máme další plány. Jedním je například vybudování wellness zařízení v hotelu. Možností je i využívání tepla pro vytápění obce,“ poznamenal ekonomka družstva Marie Hanzlová.

Petr Pokorný

Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 8.6.09
Poslední změna: 8.6.2009
Počet shlédnutí: 261