Zprávy z tisku

Biopaliva už zavánějí velkým průšvihem

Příští měsíc zaplaví tisíce nespokojených zemědělců Prahu - aspoň pokud se Agrární komoře nepodaří do konce října získat od státu dvě miliardy korun na zvýšení produkčních dotací. "Po demonstraci netoužím ani se nepotřebuji nějak zviditelnit - například volby v komoře teď nejsou. Ale tato i předchozí vlády nám vyšší dotace slíbily, tak na nich trváme," říká Jan Veleba, prezident komory, největší profesní organizace rolníků v zemi.

 
 

HN: Povinné používání biopaliv ale vláda hodlá zavést až od poloviny příštího roku, a to bez dotační podpory...
Tady tuším velký průšvih. Přitom s námi ministerstvo tak závažné rozhodnutí ani nekonzultovalo.


HN: V čem vidíte ten "průšvih"?
Jednak ve zpoždění, vyspělé země už biopaliva používají dávno. V běžném roce u nás přebývá kolem půl miliónu tun krmného obilí, které se dá zpracovat právě na biolíh. A bez dotací také nikdo domácí výrobce biopaliv nepřiměje, aby je dodávali na tuzemský trh. Mohou je vyvážet - ale nebudeme tak plnit závazky vůči Bruselu, že biopaliva uplatníme na domácím trhu.


HN: Jak se chystáte na využívání takzvané biomasy (zbytků z rostlinné výroby i cíleně pěstovaných plodin) pro výrobu energie?
Pracujeme na využívání bioplynu. Například Bavorsko má plošnou síť bioplynových stanic, které vyrábějí z dodávek farmářů plyn. To jsou nejen nové zdroje energie, ale hlavně odbytiště pro veškeré přebytky. Na bioplyn můžete zpracovat nejen odpad - třeba močůvku z chovu prasat -, ale prakticky jakékoli organické produkty.


HN: Proč neprosazujete podporu třeba pro bioplyn, ale stále trváte na oněch produkčních dotacích. To je začarovaný kruh: nejprve je nadvýroba, a ta se pak musí nějak řešit...
Chceme zachovat aspoň takový rozměr zemědělské výroby, jaký je teď. Na to chceme peníze. Stanice na bioplyn jsou drahé, vyžadovaly by další a velkou státní pomoc. Samotní zemědělci na ně nemají. Vždyť například ceny zemědělských výrobků mezi roky 2005 a 2004 klesly o devět procent.


HN: Jenže letos zase nepochybně půjdou nahoru - je nižší úroda obilí.

Nejspíš se ceny v průměru zvýší, ale teprve se uvidí. Třeba u mléka klesají.


HN: Jakou budoucnost tedy má české zemědělství, když mu podle vás nepřejí někteří politici a ceny jsou příliš nízké?
Nejsem pesimista, i když prožíváme obtížné období. Věřím v dohodu o maximálním zvýšení přímých plateb. Přesvědčuji zároveň zemědělce, aby se spojili do společných odbytových organizací - tím si řekneme o lepší cenu mléka, masa nebo obilí. A jsem také rád, že podle průzkumů stoupá zájem spotřebitelů o české potraviny.

Jan Veleba (59)
Prezidentem Agrární komory, nejsilnější nevládní organizace rolníků, je od loňského března. Zažil přitom už čtyři ministry zemědělství. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně i tamní filozofickou fakultu Masarykovy univerzity. Pracoval ve vedení státních statků Křižanov a Velké Meziříčí. Je spolumajitelem firmy JHYB (zaměřené na chov prasat). Je ženatý, má dva syny a dceru. Jako hobby uvádí cestování, studium historie a poznávání agrárních systémů ve světě.

Zdroj: Podniky a trhy
Celý článek: http://www.enviweb.cz/?env=_archiv_gahhc/Kdyz_stat_neprida_vyjdeme_do_ulic.html

 


Datum uveřejnění: 19.10.06
Poslední změna: 19.10.2006
Počet shlédnutí: 158