Zprávy z tisku

Biologický odpad zpracují v nové fermentační stanici

Již v loňském roce vyhlásilo město záměr do budoucna: postavit u dosavadní městské čistírny odpadních vod ve Šnakově fermentační stanici.

 
 

Skládky bez bioodpadu

Jedná se o systém nakládání s biologicky rozložitelnými odpady; záměr vyplývá z legislativy a schváleného "Plánu odpadového hospodářství Pardubického kraje". Ten stanoví povinnost snížit množství tohoto odpadu ukládaného na skládky. Součástí systému bude kromě třídění biologického odpadu a jeho svozu i výstavba fermentační stanice. V ní se odpad zpracuje a vznikne bioplyn využitelný k přeměně na elektrickou energii, ta se dodá do veřejné sítě. Město připravilo podklady pro žádost o dotaci z "Operačního programu - Infrastruktura". Jak připomněla vedoucí odboru životního prostředí radnice Stanislava Jetmarová, žádost o státní dotaci odeslalo město již před časem. Na internetu se koncem minulého týdne objevila zpráva, že Vysoké Mýto dostane 49 milionů korun, nemá však dosud rozhodnutí podepsané odpovědnými orgány a činiteli.

Státní peníze jsou nutností

Investorem akce budoucnosti je město, bez státních prostředků stavbu pochopitelně "neutáhne". V letošním rozpočtu Vysokého Mýta je schválena částka ve výši 1,071 milionu korun na náklady související s pořízením projektové dokumentace. Zastupitelé města se fermentační stanicí zabývali již vloni na veřejném zasedání v prosinci: tam při té příležitosti zaznělo, že desetinu nákladů musí zaplatit město. "Oblast by sahala do šedesáti kilometrů od Vysokého Mýta, náklady by se vrátily do sedmi let," řekl tehdy starosta Bohuslav Fencl. Krajský úřad Pardubického kraje dospěl k závěru, že záměr se nebude hodnotit podle zákona 101/2001 o posuzování vlivů na životní prostředí, že dané podmínky je nutné respektovat při přípravě projektové dokumentace.

Stanice, která by možná mohla vzniknout již v průběhu příštího roku, zpracuje veškerý biologický odpad od obyvatel a ze zemědělství, zpracovatelského průmyslu (kromě jiného z jatek), z údržby ploch městské veřejné zeleně nebo také čistírenský kal.

Tři čtvrtiny nákladů

"Částka bude znamenat asi 75 procent předpokládaných nákladů na tuto stavbu, zbytek asi 20 milionů musí dát město dohromady z dalších zdrojů. Akce se pohnula dopředu, je hotovo územní rozhodnutí, dotaci jsme dostali na základě studie proveditelnosti," probral včera aktuální situaci kolem rozsáhlé akce místostarosta města Martin Krejza.

Zdroj: Orlické noviny, 26.07.2005

 


Datum uveřejnění: 26.7.05
Poslední změna: 2.8.2007
Počet shlédnutí: 2