Zprávy z tisku

Agročas postaví první biostanici na Tachovsku

Na Tachovsku vyroste první biostanice. Zařízení na zpracování surovin z vlastních zdrojů pro výrobu elektrické energie a tepla připravuje zemědělská společnost Agročas Částkov. Investice vyjde na 85 miliónů korun. Biostanice pohltí denně 74 tun materiálu. Stavět se začne ve druhém pololetí letošního roku a dokončena má být do konce roku.

 
 

Dvoustupňová stanice s uzavřeným technologickým procesem, jmenovitým hodinovým výkonem 1000 kW a předpokládanou produkcí plynu 374 m3/h bude mít čtyři nádrže o celkové kapacitě 17 000 m3. Zpracovávat bude drůbeží podestýlku, hovězí a prasečí hnůj, senáž a kukuřici. Moderní zařízení bude mít uzavřený okruh vstupu a výstupu, který zamezí úniku pachových látek i metanu.

Veškeré vstupní suroviny si společnost zajistí z vlastních zdrojů. Plně tak zužitkuje odpadní materiál – drůbeží podestýlku, chlévskou mrvu a vepřový hnůj. Ten tvoří 60 % vstupních surovin, celkem 27 000 tun ročně. Dalšími surovinami budou travní senáž a kukuřičná siláž. Ani tato výroba společnost nijak nezatíží. „Budeme sít 420 ha kukuřice. Zatímco pro dobytek potřebujeme zhruba dvě třetiny, jednu třetinu spotřebuje biostanice,“ informoval ředitel společnosti Miroslav Bečvář.

Agročas si na stavbu zajistil úvěr. „Současně žádáme o dotaci z ministerstva zemědělství, Státního zemědělského intervenčního fondu. Pokud uspějeme, návratnost investice očekáváme do šesti let. Bez dotace zhruba do deseti,“ přiblížil ředitel.

Energie, kterou bioplynová stanice vyrobí, se pro společnost stane zajímavou dlouhodobou finanční jistotou příjmů. Zatímco energii prodají zemědělci ČEZ za cenu garantovanou 15 let státem, část vyprodukovaného tepla využijí pro vytápění vlastních objektů zemědělského areálu, sousední porodnu prasat firmy Respo a mohou jím zásobit i nedaleké byty a rodinné domky v Částkově. „Bude-li ze strany obyvatel zájem,“ dodal ředitel.

Pro využití další části odpadního tepla jako sekundárního produktu biostanice chce Agročas Částkov postavit sušárnu obilí.

„Nejdeme do neuváženého projektu, v republice je asi 40 biostanic. Na podobné stavby jsme se byli podívat v Německu a v Rakousku, příprava nám trvala dva roky. Naše bude ale první na Tachovsku,“ dodal Bečvář s tím, že do budoucna společnost pomýšlí i na stavbu fotovoltaické elektrárny na sluneční energii. „Energie má budoucnost,“ uzavřel.

Jindra Pašková

Zdroj: Ekolist

 


Datum uveřejnění: 9.5.08
Poslední změna: 10.5.2008
Počet shlédnutí: 1048