Zprávy z tisku

Výrobu energie z klasických zdrojů lze nahradit, míní půlka lidí

Praha 13. září (ČTK) - Zhruba polovina Čechů si myslí, že výrobu elektrické energie z klasických zdrojů lze nahradit výrobou elektrické energie z větru, slunečního záření nebo ze spalování biomasy. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Loni se v České republice podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyrobilo z obnovitelných zdrojů 11 procent elektřiny vyrobené v Česku.

 
 

V aktuálním průzkumu podíl těch, kteří míní, že klasické zdroje mohou být nahrazeny, meziročně stoupl o čtyři procentní body, oproti letům 2012 a 2013 pak narostl o osm procentních bodů. Skeptičtěji se k možnosti nahrazení klasických zdrojů výroby elektrické energie výrobou elektrické energie z takzvaných obnovitelných zdrojů staví absolventi vysokých škol, obyvatelé Prahy a Jihomoravského kraje, lidé, kteří příznivě hodnotí současnou ekonomickou situaci a ti, kdo si myslí, že by se podíl výroby elektřiny z jádra měl do budoucna zvyšovat. Naopak optimističtější jsou například odpůrci dostavby Temelína.

Z průzkumu také vyplývá, že 71 procent lidí se kloní k názoru, že spotřeba elektrické energie v Česku bude stoupat. Necelá pětina pak míní, že zůstane na stejné úrovni a pět procent uvedlo, že spotřeba elektrické energie bude klesat. "V porovnání s předchozím výzkumem a fakticky i v porovnání se všemi výzkumy od roku 2012 přitom došlo k statisticky významnému nárůstu podílu těch, kdo si myslí, že se spotřeba elektrické energie do budoucna bude zvyšovat," uvedli autoři průzkumu. Meziročně činil nárůst šest procentních bodů.

Loni podle ERÚ spotřeba elektřiny v Česku meziročně vzrostla o 1,9 procenta na 73,8 terawatthodiny (TWh). Byla to nejvyšší hodnota od roku 1981, od kdy jsou údaje k dispozici.

Dále průzkum zjišťoval zájem o energetickou politiku země. Více než třetina lidí se o ní zajímá, naopak zhruba tři pětiny ne. V porovnání s loňským květnovým průzkumem deklarovaný zájem o energetickou politiku ČR vzrostl o 12 procentních bodů. Více se o ní zajímají vzdělaní lidé a ti, kteří životní úroveň své domácnosti hodnotí jako dobrou nebo ti, kdo pozitivně hodnotí ekonomickou situaci v ČR.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 13.9.2018

 


Datum uveřejnění: 13.9.18
Poslední změna: 2.4.2019
Počet shlédnutí: 77