Zprávy z tisku

Od 1. dubna budou mít obce povinnost vyvážet bioodpad celoročně

Praha 21. března (ČTK) - Od 1. dubna budou mít obce povinnost vyvážet bioodpad rostlinného původu celoročně. Nové opatření by mohlo přispět k naplnění kapacit kompostáren, kterých v posledních letech vzniklo 529, ale jejich kapacity se využívají jen z 53 procent. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH). Dosud se odpad z hnědých popelnic sváží od začátku dubna do konce října.

 
 

"Co největší třídění bioodpadu ze strany občanů a obcí je důležitým nástrojem na snížení množství směsných komunálních odpadů a omezení potřeby ukládat je na skládky či odvážet do spaloven," řekl výkonný ředitel ČAOH Petr Havelka.

Mezi biologicky rozložitelný odpad patří tráva, listí, větve a kuchyňský odpad rostlinného původu. Obec nemá povinnost zajišťovat sběr odpadu živočišného původu, jako je maso, kosti, mléčné výrobky nebo vajíčka. Kompost z bioodpadu je použitelný jako organické hnojivo, pro energii v bioplynových stanicích a podobně.

Ze statistik ministerstva životního prostředí vyplývá, že nejlépe bioodpad třídí Středočeský kraj. Na druhém a třetím místě je kraj Moravskoslezský a Jihočeský. Nejméně třídí kraj Zlínský, Karlovarský a Liberecký.

Podle Jaromíra Manharta z odboru odpadů ministerstva se množství bioodpadu zvyšuje. Za rok 2017 obce vyprodukovaly 770.000 tun bioodpadu. "Z průmyslu a živnostenské činnosti je to téměř dvojnásobek, kolem 1,5 milionu tun ročně," uvedl Manhart. V roce 2016 obce vyprodukovaly 739.000 tun a o rok dříve 530.000 tun.

Větší třídění bioodpadu by mohlo pomoci naplnit kapacity kompostáren. Podle MŽP by ho mohly ročně zpracovat 2,6 milionu tun, využito bylo jen 1,4 milionu tun. Nejvíce kompostáren je možné najít ve Středočeském, Olomouckém a Jihočeském kraji a na Vysočině.

Podle vyhlášky obce, které už mají zavedený systém komunitního kompostování, nemusí svážet bioodpad z popelnic. Lze ho sbírat například ve sběrných dvorech.

Celoroční sběr bioodpadu už teď zajišťuje například Hradec Králové, Ostrava nebo Rožnov pod Radhoštěm.

Česká republika má do roku 2035 recyklovat nejméně 65 procent všech komunálních odpadů. Během 15 let je tedy nutné navýšit recyklaci komunálních odpadů o 30 procent. Ke stejnému roku 2035 se má podle evropských cílů zároveň snížit skládkování komunálních odpadů na deset procent.

ČAOH sdružuje významné podnikatelské subjekty z oblasti využívání, odstraňování, svozu, sběru a recyklace odpadů. Na českém trhu působí 19 let a v současnosti pod ni spadá přes 85 společností, které podnikají v odpadovém hospodářství.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 25.3.2019

 


Datum uveřejnění: 25.3.19
Poslední změna: 25.3.2019
Počet shlédnutí: 4150