EnglishRSSkontaktyčlenstvísitemapinzerce a reklama
Biom.cz
biomasa, biopaliva, bioplyn, pelety, kompostování a jejich využití

ZPRÁVY Z TISKU

Nestlé a Danone se spojí v úsilí za ekologický plast

Ženeva/Paříž 2. března (ČTK) - Švýcarská potravinářská a nápojová skupina Nestlé a její menší francouzský rival Danone spojí své úsilí a vyvinou ekologičtější plast pro obaly na své výrobky. Podniky tak reagují na sílící tlak bojovníků za zdravější životní prostředí, píše na svém webu list Financial Times.

Firmy založily v Kalifornii biotechnologickou společnost Origin Materials. Investovaly blíže neznámou sumu, aby podpořily úsilí o výrobu plastu z odpadu, jako jsou piliny nebo stará lepenka namísto ropy. "Odhaduji, že v dlouhodobém výhledu bude 100 procent našich lahví vyráběno bez kapky ropy," říká Frédéric Jouin z Danone. "Naším cílem je zanechávat lehčí ekologickou stopu," uvedl Klaus Hartwig, vedoucí výzkumu a vývoje v Nestlé Waters.

Výroba plastů se podle odhadů za posledních padesát let zdvacetinásobila. Zvýšily se tak škodlivé emise, které způsobují globální oteplování, a zhoršilo se zamoření půdy a vod.

Obě firmy ujišťují, že technologii dají k dispozici i ostatním výrobcům nápojů. Mnozí bojovníci za ochranu životního prostředí se ale obávají, že takzvané bioplasty nejsou tak ekologické, jak se spotřebitelé budou domnívat, a vyvolají tak jen zmatek. "Opravdu musíme používat přednostně plastové nádoby na jedno použití namísto ekologičtějšího skla, které se dá použít znovu a znovu?" táže se Meadhbh Bolgerová z organizace Friends of the Earth Europe.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 8.3.2017

 

Datum uveřejnění: 3. března 2017
Poslední změna: 8. března 2017
Počet shlédnutí: 264


 
© 2001-2009, CZ Biom  -  České sdružení pro biomasu,  Opletalova 7/918, 111 44 Praha 1,   Tel.: 604 856 036,   E-mail: sekretariat@biom.cz
Webhosting/ webdesign / publikační systém TOOLKIT - Econnect
Treti ruka energieplus Česká peleta Ekologie, pasivní domy, solární energie, alternativní zdroje, zelené bydlení EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Ekolist po drátě Portál Energetika Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Lesnicko-dřevařský www server