Zprávy z tisku

Milovice na podzim označí popelnice čipy a rozdají 2000 nádob na tříděný odpad

Milovice (Nymbursko) 23. srpna (ČTK) - Milovice na Nymbursku chtějí od příštího roku zefektivnit sběr a třídění odpadů například s využitím čipů na popelnicích. V září začne zkušební provoz, ostrý město předpokládá od ledna. Chce mít díky tomu přehled o množství odpadu a postupně snižovat objem toho nevytříděného. Na podzim město rozveze 2000 nádob na tříděný odpad, zatím na plasty a bioodpad. Letos nad rámec poplatků od lidí doplácí na sběr odpadů šest milionů korun, řekl ČTK starosta města Milan Pour (ANO).

 
Foto: manfredrichter@Pixabay.com
 

"Od ledna chceme zavést nové technologie a metody, takzvané chytré odpady. Cílem je zejména svážet efektivně, mít přehled o tom, kolik odpadu kde lidé produkují, a zároveň kontrolovat práci svozové společnosti," řekl Pour. Od září začnou ve městě s čipováním všech nádob u bytových a rodinných domů a s přípravou digitalizace. Se získanými daty chce radnice dál pracovat. "Můžeme pak nádoby umisťovat v konkrétních lokalitách někde ve větším nebo menším počtu," doplnil Pour.

K lepšímu třídění má lidi motivovat i takzvaný door to door systém. Na podzim začne radnice s distribucí nádob na tříděný odpad, rozveze 1100 popelnic na plast a tetrapak a 900 popelnic na bioodpad. Na jejich pořízení získala radnice dotaci od ministerstva životního prostředí.

V Milovicích, kde žije zhruba 12.000 lidí, letos město vybírá roční poplatek za odpad ve výši 840 korun na člověka. Do rozpočtu tak od lidí získá 11 milionů korun, celkové náklady pro město činí 17 milionů korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 23. 8. 2023

 


Datum uveřejnění: 23.8.23
Poslední změna: 30.8.2023
Počet shlédnutí: 231