Zprávy z tisku

Dotační program nabídne 1,6 miliardy korun na využití kompostu v zemědělství

Praha 11. července (ČTK) - Nový dotační program nabídne 1,6 miliardy korun zejména na modernizaci či výstavbu kompostáren nebo bioplynových stanic, z nichž kompost poputuje na zemědělskou půdu. Na tento účel z programu půjde miliarda korun, další peníze mohou využít zemědělci na pořízení techniky potřebné k hnojení kompostem. Cílem programu je zlepšit systém nakládání s biologicky rozložitelnými odpady v Česku. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo životního prostředí.

 
Foto: creisi@Pixabay.com
 

"Stát má hledat systémová a strategická řešení napříč resorty, které přinesou víc benefitů najednou, a umět je podpořit," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) poukázal na výrazné zdražení minerálních hnojiv za poslední rok, půdě podle něj navíc dlouhodobě chybí zapracovaná organická hmota. "Ministerstvo zemědělství vidí v nových dotacích dobrý impuls na podporu alternativního zdroje živin pro zemědělskou půdu," dodal.

Peníze z Národního plánu obnovy se k zájemcům dostanou přes Národní program Životní prostředí. Provozovatelé kompostáren a bioplynových stanic mohou na své projekty dostat 70 procent nákladů, malé a střední zemědělské podniky mohou na pořízení techniky potřebné k hnojení kompostem získat 60 procent nákladů.

Dotace je podmíněna smlouvami mezi provozovateli kompostáren bioplynových stanic a zemědělci o dodávkách a odběru kompostu. "Žadatelé se přijetím dotace také zaváží, že po dobu pěti let po realizaci projektu předají 100 procent kompostu k aplikaci na zemědělskou půdu," doplnil Hladík.

Žádat o peníze mohou obce, kraje, výzkumné instituce a vysoké školy, státní podniky, soukromé firmy, družstva i živnostníci. Příjem žádostí o dotaci spustí ministerstvo životního prostředí a Stání fond životního prostředí (SFŽP) od 1. září. Výzva se uzavře příští rok 1. května nebo vyčerpáním peněz. Podpořené projekty musejí být hotové do konce srpna 2025.

V Česku nyní podle Výzkumného ústavu zemědělské techniky funguje víc než stovka kompostáren. Provozují je zejména obce a soukromé firmy. Bioplynových stanic je zhruba 580, vyplývá z údajů České bioplynové asociace. V provozu jsou i na skládkách nebo u čistíren odpadních vod, zemědělských jsou z celkového počtu víc než dvě třetiny.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 11. 7. 2023

 


Datum uveřejnění: 11.7.23
Poslední změna: 24.7.2023
Počet shlédnutí: 255