Zprávy z tisku

Česká Lípa rozšiřuje třídění odpadu, obyvatelé za něj neplatí

Česká Lípa 26. listopadu (ČTK) - Česká Lípa rozšiřuje stanoviště na tříděný odpad. Ve městě je 182 souprav nádob na tříděný odpad, do konce roku přibudou na základě požadavků obyvatel další tři soupravy v oblasti Dolní Libchavy a také u nového Komunitního domu seniorů v Děčínské ulici. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Eva Markgrafová. I když nádob ve městě přibývá a obyvatelé mají o třídění zájem, za ostatními obcemi v Libereckém kraji Česká Lípa zaostává.

 
 

Prostřednictvím sběrných nádob se v České Lípě třídí papír, plasty, bílé a barevné sklo, kartony od nápojů, bioodpad a prostřednictvím sběrného dvora se sbírají oleje a také zdarma všechny odpady s výjimkou stavební suti. "V loňském roce se ve městě vytřídilo 1226 tun odpadu," uvedl Milan Blecha z městské správy majetku. V přepočtu na obyvatele se ve městě vytřídilo 32,8 kilogramu na osobu. V nedalekém Novém Boru loni vytřídili více než 42 kilogramu papíru, skla, plastů a nápojových kartonů na osobu a celokrajský průměr je dokonce ještě o něco vyšší - 45,6 kg.

Za sběr a likvidaci komunálního odpadu obyvatelé třetího největšího města v Libereckém kraji od roku 2010 neplatí. Tamní zastupitelé rozhodli o zrušení poplatku v listopadu 2009 v souvislosti s takzvaným úsporným balíčkem ministra financí Eduarda Janoty. Ten tehdy v období hospodářské recese zvýšil kvůli vyšším příjmům státu vedle daní z přidané hodnoty, spotřební daně z benzinu, nafty, cigaret i alkoholu plošně také daň z nemovitosti, která je příjmem obcí.

Na Českolipsku byly tehdy tisíce lidí bez práce a nezaměstnanost dosahovala 12,8 procenta. Českolipská radnice proto v obavě z velkého zatížení občanů a zhoršení platební morálky jako kompenzaci vyšších nákladů poplatek za odpady zrušila. Vedení města počítalo s tím, že poplatek za odpad po dvou letech obnoví. Nikdy k tomu ale nedošlo, přestože ekonomické důvody pominuly. Ekonomice se daří a nezaměstnanost na Českolipsku je v současné době nejnižší v kraji - 2,3 procenta.

Náklady na svoz a likvidaci odpadu nese už devátý rok město. Loni podle Markgrafové dosáhly téměř 37,213 milionu korun a dalších více než pět milionů stál provoz sběrného dvora. Něco přes 3,5 milionu korun se do městského rozpočtu vrátilo od společnosti EKO-KOM díky tříděnému odpadu.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 26.11.2018

 


Datum uveřejnění: 26.11.18
Poslední změna: 2.4.2019
Počet shlédnutí: 41