Zprávy z tisku

Asociace: Nahrazení uhlí zelenými zdroji nezaměstnanost nezvýší

Praha 2. června (ČTK) - Nahrazení současného uhelného průmyslu v Česku takzvanými zelenými zdroji nezaměstnanost nezvýší. Na dnešním briefingu při příležitosti pátečního zasedání uhelné komise v elektrárně Prunéřov to uvedli analytici Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) a skupiny Faktaoklimatu.cz. Rozvoj obnovitelných zdrojů energie je podle nich příležitostí pro restart české ekonomiky po koronavirové krizi.

 
Foto: Archiv CZ Biom
 

Analytici uvedli, že odklon od uhlí ve prospěch nízkoemisních zdrojů způsobí, že uhelné elektrárny a doly a na ně navázaná odvětví v Česku přijdou o zhruba 25.000 pracovních míst. Posílení role obnovitelných zdrojů by podle nich nicméně vytvořilo pracovních míst více. Konkrétní číslo bude záviset na energetickém mixu i přístupu České republiky k odvětví obnovitelných zdrojů energie, sdělili.

Aby byl odklon od uhlí úspěšný, je nutné podle nich předejít negativním efektům strukturální nezaměstnanosti, která postihuje zejména uhelné regiony, tedy Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj. Řešením je efektivní rekvalifikace, podpora vzdělávání a regionální rozvoj, které podpoří včasná příprava řešení a jasné datum odklonu od uhlí, míní.

"Ekonomická krize jako důsledek koronavirové pandemie je pro Česko příležitostí, jak se konečně posunout do 21. století. Zatímco podpora nových kapacit v obnovitelné energetice může přinést rychlou ekonomickou vzpruhu na pracovní trh, za klíčové považuji i investice do chytrých technologií, jež nám dlouhodobě pomůžou snižovat spotřebu energie. Velmi důležité je také investovat decentralizovaně," řekla ekonomka a členka ekonomického týmu Ústředního krizového štábu Danuše Nerudová.

Analytici z AMO a Faktaoklimatu.cz uvedli, že výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů činí zatím v Česku asi deset procent. Z uhlí se podle nich naopak v ČR vyrábí nejvíc elektřiny z uhlí na osobu v Evropské unii. Fosilní zdroje (černé a hnědé uhlí, zemní plyn, aj.) vyrobí o něco více než polovinu elektřiny (54 procenta) ale mohou za 96 procent emisí oxidu uhličitého z elektroenergetiky, podotkli. Celosvětově podle nich loni výroba elektřiny z uhlí klesla o tři procenta, v EU o 24 procent.

Plénum takzvané uhelné komise, která má řešit útlum těžby uhlí, ale také celkový budoucí energetický mix ČR, se v pátek v Prunéřově sejde poprvé od ledna. Další plánovaná jednání byla kvůli epidemii covidu-19 odložena, v omezené formě fungovaly pouze pracovní skupiny komise.

Komise byla zřízena loni. Má 19 členů, předsedají jí ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Havlíček opakovaně uvedl, že nejvýznamnějšími energetickými zdroji budou do budoucna v ČR jaderné a obnovitelné zdroje. Energetická skupina ČEZ tento měsíc odstaví starší z prunéřovských uhelných elektráren - Prunéřov I o výkonu 440 megawattů.


AMO je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v mezinárodních vztazích. Chce zprostředkovávat dialog mezi veřejností, akademickou sférou, občanským sektorem, politikou a byznysem.

Skupina Faktaoklimatu.cz je složena z programátorů, datových analytiků a doktorandů, kteří vedle svého zaměstnání zpracovávají data z vědeckých institucí a zpřístupňují je na webu faktaoklimatu.cz ve formě infografik a datových vizualizací. Zasazují se o to, aby data a fakta o klimatu a klimatické změně byla v českém prostoru dostupná a srozumitelně reprezentovaná v souvislostech.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 5. 6. 2020

 


Datum uveřejnění: 5.6.20
Poslední změna: 5.6.2020
Počet shlédnutí: 470