Novinky

Lidé z kutnohorského sídliště Hlouška mohou třídit a kompostovat biologicky rozložitelný odpad

 
 

Říkáte si jak? Pak věřte, že dnes je možné hygienicky nezávadně zpracovávat organický odpad i uprostřed městské zástavby. Jednou z možností je komunitní kompostování, jehož realizaci na zmíněném kutnohorském sídlišti připravilo občanské sdružení EKODOMOV.

Cílem je prakticky ukázat, že separovat a kompostovat biologicky rozložitelný odpad má možnost úplně každý. Komunitní kompostování je obdobou domácího kompostování, které je dobře známé z rodinných domů nebo zahrad. V tomto případě se uplatňuje pro větší skupinu lidí v sídlištní zástavbě. Důležité je, že tento proces probíhá řízeným způsobem a při dodržení základních a obecných pravidel pro kompostování nedochází k tvorbě zápachu. Výsledkem procesu je kvalitní kompost, který mohou občané bezplatně využít pro svou potřebu.

Nádoba je umístěna v Puškinské ulici u domu č.p. 577. Od začátku října do ní lidé mohou bezplatně odkládat zbytky z ovoce a zeleniny a další neživočišné kuchyňské odpady, uschlé květiny, trávu, listí a další bioodpady, které se přirozeným procesem aerobního rozkladu za pomoci mikroorganismů a žížal přemění na kompost, tedy na kvalitní a živiny bohatý substrát.

Pro komunitní kompostování je využit model kompostéru, který je navržený podle již realizovaných projektů na sídlištích ve Velké Británii. Kompostér je vyroben tak, aby byly zabezpečeny všechny potřebné funkce kompostování. Je izolován, aby v zimních měsících nezamrzal a v létě byl chráněn před přímým sluncem. Víko chrání kompost proti srážkám. Pod kompostérem je v zemi vyhloubena cca 20 cm hluboká díra vyplněná hrubým štěrkem, který zabezpečuje odvod přebytečné vody a pomáhá k provzdušnění kompostu. Kompostér je uzavřený a díky roštu u dna chráněný proti drobným hlodavcům. Kompostér je uzamykatelný, aby nedošlo k znečištění kompostu nežádoucími příměsemi, každý kompostující občan má svůj vlastní klíč.

Vytříděním bioodpadu a jeho kompostováním v místě vzniku se snižuje objem směsného odpadu, obci odpadají náklady spojené s dopravou a zpracováním bioodpadu, šetří se pohonné hmoty a snižují emise výfukových plynů. Vedle ekologického přínosu má komunitní kompostování také sociální profit. Podporuje vzájemnou komunikaci mezi občany, kteří sice žijí ve stejném prostředí, ale mnohdy se navzájem vůbec neznají, dochází k rozvolnění bariéry anonymního prostředí sídlišť a činžovní zástavby.

Kutnohorský komunitní kompostér je v pořadí už celkem desátý, který o.s. EKODOMOV v České republice instalovalo. V rámci projektu „Podpora a rozvoj komunitního kompostování v Kutné Hoře“ ho finančně podpořil Středočeský kraj.


 
 

Zdroj (autor): Iva Maršíková
Web: http://www.ekodomov.cz
Kontaktní e-mail:

Datum uveřejnění: 6.10.08
Poslední změna: 6.10.2008
Počet shlédnutí: 420