|
Komentář k situační studii AEBIOMu "Trh s teplem a Kjótský protokol"
Antonín Slejška, VÚRV Praha, CZ BIOM
Úvod
Na začátku listopadu tohot roku vydal AEBIOM situační studii "Trh s teplem a Kjótský protokol". Jelikož ji považuji za v současné době nejdůležitější veřejný dokument ve fytoenergetice pro všechny evropské státy, uveřejňuji zde alespoň stručný výtah. Celou studii naleznete na webu CZ BIOMu nebo Vám ji mohu na požádání poslat e-mailem.
EU a Kjóto
V Kjótu se členské státy EU zavázaly snížit emise CO2 do období let 2008 - 2012 o 8% oproti roku 1990 (ČR se k tomuto závazku rovněž připojila), avšak jak se ukazuje, v současné době emise CO2 opět narůstají. Existují však tři způsoby, jak tyto emise omezit:
Třetí metoda je velmi problematická, jelikož Evropa je již dnes z 50% závislá na importu zemního plynu a tato závislost se pravděpodobně zvýší na 70% do roku 2020.
Snižování spotřeby energie brání příliš nízké ceny fosilních paliv. Ty brání rovněž rozvoji obnovitelných zdrojů energií (OZE), jejichž využitelný potenciál je v EU podhodnocen. Z OZE má nejvyšší potenciál růstu biomasa. Té je přičítán 83,2% podíl z očekávaného nárůstu využívání OZE (90,2 ze 106,6 Mtoe).
Evropský trh s teplem
Nejdůležitějším spotřebitelem tepla jsou domácnosti. Z celkové spotřeby energie ve společnosti je 22% spotřebováváno na vytápění v domovním sektoru.
Podle dominantního způsobu vytápění je možné jednotlivé země rozdělit do následujících skupin:
Podle podílů jednotlivých zdrojů energie je možné zvolit vhodnou strategii náhrady fosilních zdrojů energie OZE. Nejnáročnější je prosadit užívání OZE tam, kde se vytápí zemním plynem.
Biomasa je v současné době z více než poloviny pálena ve starších kotlích na polena. Avšak tento podíl se snižuje na úkor moderních kotlů a zejména ve prospěch peletek. Již přes 60 výrobců kotlů v EU produkuje zařízení pro spalování pelet. Pelety se prosazují zejména díky své nízké vlhkosti, vysoké hustotě a tvaru umožňujícímu přepravu v cisternách s pneumatickým vyprazdňováním, což vše odstraňuje obvyklé nedostatky biomasy při transportu a skladování.
Závěr
Pro urychlení snižování emisí CO2 je nutné:
Nastartování transformace energetiky na OZE je možné uspíšit např. těmito aktivitami: