Zprávy z tisku

AP: Vymění Američané benzín za kukuřici?

5.6.03
Někteří američtí politici vzývají etanol, z kukuřice vyráběný mazací prostředek, používaný jako přísada do benzínu, jako modlu, která pomůže zlepšit ovzduší a sníží závislost země na dovážené ropě. Jenže etanol není tak zcela bez dopadů na životní prostředí a odborníci se domnívají, že v současnosti by výroba etanolu vyžadovala více energie z fosilních paliv, než by výsledný produkt nahradil.

SETUZA: Poptávka po řepce převýší nabídku

30.5.03
Řepka se v posledních letech stává jednou z nejdiskutovanějších plodin v republice, ať se již jedná o otázku vyprodukovaného množství, rentability či ceny. V souvislosti s posledně zmíněným faktorem nelze opomenout zpracovatele této strategické suroviny, z nichž dominantním je dnes akciová společnost SETUZA.

Etanol ze syrovátky

28.5.03
Na Univerzitě v Manchesteru (Velká Británie) vyvinuli vědci fermentační přístroj, ve kterém dochází pomocí enzymů ke kontinuální přeměně syrovátky na alkohol.

Namiesto repky

27.5.03
Nedostatočné ujatie sa repky olejnej, ktorej miera prezimovania dosiahla len 41 percent, sa v tomto roku premietla do vyšších osevov slnečnice. Podľa informácií regionálnych odborov ministerstva pôdohospodárstva poľnohospodári ku koncu minulého týždňa osiali 99 892 hektárov, čo je v porovnaní s pôvodným predpokladom o takmer 43 percent viac.

Náklady na řepku stále rostou

27.5.03
Převládající český Systém pěstování řepky skýtá řadu možností jak snižovat náklady volbou optimální intenzity ve vztahu volby výše nákladů k očekávaným realizačním cenám řepky.

Polsko letos vyrobí méně řepky a obilovin

23.5.03
Očekává se, že polská produkce řepky v roce 2003 bude asi o 15 % nižší než v minulém roce a dosáhne asi 850 000 t. Polská asociace výrobců řepkového semene zdůvodňuje omezení produkce především letošní tuhou zimou. Zemědělci zaseli na podzim celkem 401 000 ha ozimé řepky, ale teploty kolem 16 °C v lednu a nečekané mrazy v dubnu zničily přibližně 20 % osevů.

Řepky bude dost, pokud se nevyveze

21.5.03
Podle dosavadního vývoje počasí, objemu zaorávek a výsevů jarní řepky olejné lze očekávat, že letošní domácí produkce této komodity pokryje zhruba její spotřebu vČR.

Rolníci budou mít problémy splnit dodávky řepky z půdy v klidu

20.5.03
Zemědělci letos kvůli poškození porostů často jen s obtížemi dodají Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu předepsaných 2,5 tuny řepky z hektaru půdy uvedené do klidu. Pokud je totiž zemědělci dodávky nesplnili, zkrátí se jim podpory za uvedení půdy do klidu.

Výzkum možností výroby etanolu z kukuřice

18.5.03
Při úspěchu osiva geneticky pozměněných plodin resistentních vůči herbicidům a škůdcům stoupá poptávka po jejich osivu a zintenzivňuje výzkum nových biotechnologických odrůd. Pokud jde o kukuřici, probíhají výzkumy i v oblasti výroby etanolu. Jejich mocnou podporou jsou federální a státní legislativní iniciativy a několik opatření v navrhovaném americkém zákonu o energetice.

Respekt: Čeká nás vodíková budoucnost?

14.5.03
Tento měsíc byla na Islandu slavnostně otevřena první čerpací stanice na vodík a v rámci světové konference Mezinárodní unie veřejné dopravy v Madridu byl představen první autobus na vodík. Média jásají, že díky vodíku konečně nastane ekologicky čistá budoucnost. Vodíkové motory totiž skutečně jako jedinou zplodinu produkují destilovanou vodu. Přestože sám o sobě neřeší otázku velké energetiky, má i v této oblasti vodík nezastupitelné místo, a to v termojaderných elektrárnách.

Slovensko: Vysoké ztráty na sklizni řepky

9.5.03
Vzhledem k vysokým ztrátám na sklizni řepky nebude pokryta domácí potřeba pro zpracování řepky, která se odhaduje na 180 000 t. Kvůli špatným povětrnostním podmínkám se slovenské pěstování řepky nachází v nejhorší situaci za posledních 25 let.

Zelené autobusy opět nahradí stovky aut

9.5.03
Už osmý ročník pravidelné prázdninové autobusové dopravy šetrné k přírodě v těchto dnech chystá Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Potvrzuje to její mluvčí Zdeněk Kantořík."Autobusy na bionaftu jsou mezi turisty oblíbené, v sezoně je denně využije zhruba osm set lidí.

Australští farmáři by mohli profitovat z pěstování GM-řepky

6.5.03
Australští farmáři by mohli pěstováním geneticky modifikované řepky získat mnoho ekonomických a ekologických výhod. K tomuto závěru došla studie Univerzity v Melbourne, která byla podporována Národní organizací pro ochranu rostlin a zdraví zvířat (Avcare).

Ochrana řepky proti blýskáčku řepkovému

6.5.03
Chemickou ochranu je nutno provést v období zelených poupat v porostu. U nových odrůd je třeba pamatovat na ochranu poupat i na větvích, protože oproti starším odrůdám, větve mohou tvořit až 70 % úrody. V současné době se doporučuje ošetřovat nejdříve při objevení prvních květenství, tedy v době, kdy ještě není nebezpečí prvních květenství.

Setuza loni skončila se ztrátou

5.5.03
Setuza loni podle auditovaných výsledků vykázala ztrátu 149 milionů korun, přitom o rok dříve skončila s čistým ziskem 30 milionů korun. Tržby společnosti loni meziročně klesly o 16,8 procenta na 5,5 miliardy korun. Informovala o tom mluvčí firmy Marie Logrová.

Setuza loni ve ztrátě

30.4.03
Auditovaný hospodářský výsledek ve formě 149 milionové ztráty při tržbách ve výši 5,5 miliard korun vykazuje za uplynulý rok akciová společnost SETUZA. Informovala o tom dnes na základě auditovaných výsledků společnosti tisková mluvčí SETUZY Marie Logrová.

Slovensko: Řepku bude potřeba dovážet

30.4.03
Horší počasí v posledních měsících se na Slovensku promítne do výrazného nedostatku řepky olejné, který její zpracovatelé žádají řešit dovozem. Výsledky biologické inventarizace polí, které uveřejnilo Ministerstvo polnohospodárstva (MP) SR, poukázali na to, že z podzimních výsevků řepky na celkové ploše více než 128 000 hektarů dokázalo přežít zimu jen asi 53 100 hektarů.

Spolkový svaz pro biogenní paliva

28.4.03
Cílem nově založeného Spolkového svazu pro biogenní paliva je vytvoření společného zájmového zastoupení speciálně pro uvádění všech biogenních paliv na trh.
« | 1 | .. | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | .. | 135 | »