Zprávy z tisku

Kejda prostá zárodků

11.11.02
Cílem pilotního záměru je objasnit, zda by bylo možno v jasně deklarovaných případech využít jako hnojivo hygienicky nezávadnou tekutou mrvu, která se vyrábí ve speciálních zařízeních na výrobu bioplynu za teploty 55°C

Ideální ekologické palivo Ideální ekologické palivo

12.10.02
Vodík, který představuje téměř ideální ekologické palivo, lze vyrobit i z obnovitelných zdrojů energie. Jak uvádí časopis Nature, američtí vědci z University of Wisconsin vyvinuli nový proces výroby vodíku z cukrů a alkoholů získaných z rostlin a živočišných tuků.

Využití palivových článků bude stále narůstat

10.9.02
K ekologicky neškodnému způsobu výroby elektrické energie patří využití palivových článků. Jde o proces, kdy na membránou separovaných elektrodách vzniká z vodíku a kyslíku elektrický proud a voda, bez produkce oxidů dusíku, síry či mikročásteček uhlíku s obsahem karcinogenních látek.

Obce vybudují v Petrůvkách energetické zařízení na bioplyn

3.9.02
Svazek obcí vybuduje na skládce v Petrůvkách na Třebíčsku energetické zařízení na bioplyn za 20 milionů korun. Vedení svazku nyní zpracovává projekty. Obce požádají o finanční podporu stát i Evropskou unii, ostatní prostředky na výstavbu získají z provozu skládky.

Energie od 5 000 ks skotu

30.7.02
Po době výstavby 12 měsíců bylo v prosinci 2001 připojeno bioplynové zařízení společnosti Agrarprodukte Dedelow GmbH k síti. Počátkem května se po dokončení venkovních zařízení konalo slavnostní uvedení zařízení na okraji Prenzlau / Brandenburg do provozu.

Informace o bioplynu na výstavě EuroTier 2000

30.7.02
Spolek pro podporu stavebnictví v zemědělství (Bauförderung Landwirtschaft e.V.) uvede na výstavě EuroTier 2000, která se koná v termínu od 12. do 15. listopadu v Hannoveru, pod heslem "Využít šance bioplynu" speciální informace o používání biotechnologií.

Energie ze zelené hmoty

21.7.02
Na Universitě státu Nové Mexiko (fakulta zemědělství a geologie) byl proveden pilotní projekt minimalizace odpadů. Pracovníci university se zaměřili na travnatý odpad, který zpracovávali pomocí dvoustupňové biologické fermentace s jímáním vznikajícího plynu – metanu.

Více plynu, méně zápachu

6.7.02
Asi se bude zdát podivné kupovat rybí produkty a házet je do kejdy. Ale to je nyní to, co se v severní Evropě provádí. A očekává se, že další podniky budou v příštích letech provádět totéž.

V Německu se buduje další elektrárna na biomasu

2.6.02
V Německu v Dolním Sasku vznikne jedna z největších elektráren na biomasu v Německu. V této elektrárně se bude zpracovávat odpad z přilehlých škrobáren. (Pozn. BIOM on line: z textu se dá vyvodit, že půjde o bioplynovou stanici)

Biogas für Österreich

18.5.02
Tonnen Biogas erzeugt, und genau soviel produzieren weltweit die Wiederkäuer. Aus Misthaufen, offenen Güllegruben und Mülldeponien entweichen rund 100 Mio. Tonnen Biogas pro Jahr. Grund genug, wo immer es möglich ist, Biogas kontrolliert zu produzieren und als wertvollen erneuerbaren Energieträger einzusetzen.

Plyn ze skládky u Radimi na Kolínsku slouží k výrobě elektřiny

18.4.02
Skládkový plyn, jímaný ze skládky komunálního odpadu u obce Radim na Kolínsku, slouží od loňského roku k výrobě elektrické energie. Letos by s jeho využitím měly být vyrobeny až čtyři miliony kilowatthodin, což by byl proti loňsku dvojnásobek.

Bioenergie v Rakousku na postupu III.

15.3.02
V Rakousku bylo v roce 1981 pouze 19 zařízení na výrobu bioplynu. Počátkem devadesátých let se toto téma objevilo znovu, v rozmezí let 1993 a 1995 stoupl počet zemědělských zařízení na výrobu bioplynu z 25 na 46. V současné době je jich v Rakousku 253.

Potravinářské odpady pro energii

11.2.02
Australská společnost EarthPower Technologies Sydney zahájila práce na vybudování anaerobního zařízení pro úpravu potravinářských odpadů. Ty se mají zpracovat na energii a hnojiva s cílem omezení emise skleníkových plynů a požadavků na skládky. Zařízení má být uvedeno do chodu koncem roku 2002 v městě Parramatta ve státě Nový Jižní Wales.

Výroba bioplynu v Rakousku

11.2.02
Výroba bioplynu v zemědělství je jednou z možností jeho výroby. Příjemným vedlejším efektem je, že vzhledem k potřebným investicím a možnostem příjmu z výroby energie je trvale podporován vývoj regionu.

Thajsko: I vězni musí přispět - dávkou bioplynu

29.1.02
Thajsko, které dlouhodobě trápí nedostatek energetických zdrojů, chce vyzkoušet nový způsob, jak přijít velmi levně k bioplynu - přeměnou exkrementů produkovaných místní početnou vězeňskou komunitou.

Zelené řasy jako ekologický výrobce energie

10.1.02
Vodík je považován za ekologického nosiče energie budoucnosti. Pomocí palivových článků z vodíku a kysíku se mohou pohánět automobily nebo vyrábět proud pro přenosné počítače nebo mobilní telefony a komunikátory. V Botanickém institutu Univerzity Bonn se poprvé podařilo takový nosič energie vyrobit.

V Hradešicích na Klatovsku chystají ekologickou výtopnu na bioplyn

9.1.02
V České republice vůbec první ekologickou výtopnu na bioplyn, vznikající z organického odpadu, začnou stavět v Hradešicích na Klatovsku. Technologii fermentace zatím využívají pouze čtyři bavorské obce. Bioplyn se bude vyrábět z chlévské mrvy, kejdy, fekálií a močůvky.
« | 1 | .. | 93 | 94 | 95 | »