Zprávy z tisku

Bioplyn: Komu se vyplatí fermentace trávy?

28.1.03
Mnoho zemědělských podniků s velkou výměrou luk a pastvin má velký přebytek trávy. Zda se její využití vyplatí na výrobu bioplynu se pokusí objasnit následující článek Dr. Hanse Oechsnera a Andrease Lemmera z Univerzity v Hohenheimu. Článek podává informace o výzkumech fermentace trávy z různých travnatých ploch ve směsi s kejdou a možnostech výroby bioplynu v průběhu celého roku z travní siláže.

Bioplyn a ochrana vod

24.1.03
Fermentovaná kejda nebo hnůj jsou výhodné pro aplikaci v pásmech ochrany vod?

Jirkovský podnik služeb bude vyrábět elektřinu z bioplynu

17.1.03
Podnik zahájí na jaře v areálu skládky výstavbu spalovací jednotky. Generátor přemění spálený bioplyn na energii. Předpokládaná návratnost osmimilionové investice je pět až osm let. Zájem o spolupráci při výrobě elektřiny už projevila německá firma.

Perspektivy bioplynových stanic v ČR

14.1.03
Bioplynové stanice pracují na principu anaerobní fermentace - mikrobiálního rozkladu organické hmoty za nepřístupu kyslíku, při němž vzniká bioplyn. Výhodou anaerobní fermentace je kromě produkce "CO2 neutrální" energie i likvidace organických odpadů při redukci emisí metanu a oxidů dusíku, zachování hnojivých látek ve zpracovaném odpadu, úspoře půdy a ochraně vod.

Nová porodna selat je přínosem pro ekologii

8.1.03
Přínosem nového provozu je mimo jiné ekologické řešení systému nakládání s kejdou. " Použili jsme německou technologii BDTech, která využívá staré silážní prostory. V nich je uložen vak z recyklovaného materiálu s trojkomorovým kontrolním systémem, který monitoruje množství tekuté kejdy. Při tomto způsobu skládkování je značně omezen únik čpavku, takže provoz tolik neobtěžuje okolí zápachem.

Výroční zasedání "Bioplyn v zemědělství" ve dnech 05. – 07. 12. 2002-12-02

3.12.02
Ve dnech 05.-07.12.2002 se v německém Tot am See, Hohenlohe, koná výroční zasedání na téma "Bioplyn v zemědělství". Tématy budou zejména nové rámcové hospodářské podmínky pod vlivem obchodu s emisemi, nové možnosti pro řemeslníky a živnostníky, financování zařízení pro výrobu bioplynu a produkci bioenergie...

Kejda prostá zárodků

11.11.02
Cílem pilotního záměru je objasnit, zda by bylo možno v jasně deklarovaných případech využít jako hnojivo hygienicky nezávadnou tekutou mrvu, která se vyrábí ve speciálních zařízeních na výrobu bioplynu za teploty 55°C

Ideální ekologické palivo Ideální ekologické palivo

12.10.02
Vodík, který představuje téměř ideální ekologické palivo, lze vyrobit i z obnovitelných zdrojů energie. Jak uvádí časopis Nature, američtí vědci z University of Wisconsin vyvinuli nový proces výroby vodíku z cukrů a alkoholů získaných z rostlin a živočišných tuků.

Využití palivových článků bude stále narůstat

10.9.02
K ekologicky neškodnému způsobu výroby elektrické energie patří využití palivových článků. Jde o proces, kdy na membránou separovaných elektrodách vzniká z vodíku a kyslíku elektrický proud a voda, bez produkce oxidů dusíku, síry či mikročásteček uhlíku s obsahem karcinogenních látek.

Obce vybudují v Petrůvkách energetické zařízení na bioplyn

3.9.02
Svazek obcí vybuduje na skládce v Petrůvkách na Třebíčsku energetické zařízení na bioplyn za 20 milionů korun. Vedení svazku nyní zpracovává projekty. Obce požádají o finanční podporu stát i Evropskou unii, ostatní prostředky na výstavbu získají z provozu skládky.

Energie od 5 000 ks skotu

30.7.02
Po době výstavby 12 měsíců bylo v prosinci 2001 připojeno bioplynové zařízení společnosti Agrarprodukte Dedelow GmbH k síti. Počátkem května se po dokončení venkovních zařízení konalo slavnostní uvedení zařízení na okraji Prenzlau / Brandenburg do provozu.

Informace o bioplynu na výstavě EuroTier 2000

30.7.02
Spolek pro podporu stavebnictví v zemědělství (Bauförderung Landwirtschaft e.V.) uvede na výstavě EuroTier 2000, která se koná v termínu od 12. do 15. listopadu v Hannoveru, pod heslem "Využít šance bioplynu" speciální informace o používání biotechnologií.

Energie ze zelené hmoty

21.7.02
Na Universitě státu Nové Mexiko (fakulta zemědělství a geologie) byl proveden pilotní projekt minimalizace odpadů. Pracovníci university se zaměřili na travnatý odpad, který zpracovávali pomocí dvoustupňové biologické fermentace s jímáním vznikajícího plynu – metanu.

Více plynu, méně zápachu

6.7.02
Asi se bude zdát podivné kupovat rybí produkty a házet je do kejdy. Ale to je nyní to, co se v severní Evropě provádí. A očekává se, že další podniky budou v příštích letech provádět totéž.

V Německu se buduje další elektrárna na biomasu

2.6.02
V Německu v Dolním Sasku vznikne jedna z největších elektráren na biomasu v Německu. V této elektrárně se bude zpracovávat odpad z přilehlých škrobáren. (Pozn. BIOM on line: z textu se dá vyvodit, že půjde o bioplynovou stanici)
« | 1 | .. | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | »