Zprávy z tisku

ilustrační foto

Senát schválil změnu dokládání podmínek udržitelnosti u biomasy

18.5.22
Praha 18. května (ČTK) - Doložení splnění podmínek udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů u biomasy bude možné až do konce letošního roku nejen příslušným dokladem podle evropského předpisu, ale také čestným prohlášením. Plnění kritérií budou dokladovat také výrobci, dovozci a dodavatelé paliva z biomasy. Počítá s tím poslanecká novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou dnes schválil Senát hlasy 47 z 50 přítomných členů. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
ilustrační foto

Nejvyšší podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie v EU má Švédsko

18.5.22
Brusel/Praha 18. května (ČTK) - Podle ekologického balíčku, který loni představila Evropská komise, měl podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie v EU vzrůst k roku 2030 na 40 procent. Dnes ale EK navrhla zvýšit do stejné doby podíl obnovitelných zdrojů na 45 procent. V roce 2020 činil podíl takových zdrojů na spotřebě energie v EU 22,09 procenta. Nejlépe na tom byly Švédsko (60,12 procenta), Finsko (43,8 procenta) a Lotyšsko (42,13 procenta). Naopak nejmenší podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie měly Malta (10,71 procenta), Lucembursko (11,7 procenta) a Belgie (13 procent). Česká republika byla s více než 17 procenty na 19. místě z evropské sedmadvacítky.
ilustrační foto

REPowerEU: Komise dnes navrhla zdvojnásobení solární energie do tří let, rychlejší tempo renovace budov a biometan produkovaný v EU

18.5.22
Ruské tanky na Ukrajině akcelerovaly evropské strategie posilující nezávislost na fosilních zdrojích. Plán REPowerEU, který dnes představila Evropská komise, chce díky urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů, renovace budov a produkcí zeleného plynu redukovat závislost na ruské ropě a plynu. Svaz moderní energetiky, CZ Biom a Budovy21 připravily přehled hlavních bodů, které mají šanci posílit energetickou nezávislost i v Česku.
ilustrační foto

Energii nejde sdílet. Češi chtějí zelená řešení, chybí zákon i podpora státu

18.5.22
Česko řeší, jak co nejrychleji nahradit plyn z Ruska. Stoupá zájem o energetické úspory, tepelná čerpadla a obnovitelné zdroje. Potvrzuje to i nový výzkum veřejného mínění, který si zadalo Hnutí Duha. Uhlí chtějí naopak Češi opouštět. Řešením může být komunitní energetika, brzdí ji však chybějící energetický zákon, popisují starostové své zkušenosti.
ilustrační foto

MŽP do konce roku 2021 proplatilo žádosti v programu NZÚ za 13,5 miliardy Kč

11.5.22
Praha 11. května (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) do konce loňského roku proplatilo 58.712 žádostí za 13,48 miliardy korun. ČTK to sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva. Informaci o programu, který byl spuštěný v roce 2014, dnes projedná vláda. Dotace z NZÚ lidem přispívají například na projekty snižování energetické náročnosti budov a pořízení obnovitelných zdrojů energie. Program administruje Státní fond životního prostředí ČR.
ilustrační foto

SUEZ a PRODEVAL vytvářejí společný podnik na podporu výroby biometanu

10.5.22
Works4Impact, společný podnik společností SUEZ (60 %) a PRODEVAL (40 %), se zaměřuje na využití bioplynu vyrobeného z organického odpadu a z kalů z čistíren odpadních vod. Spojuje významnou nadnárodní francouzskou společnost podnikající v oblasti vodního a odpadového hospodářství a inovativní technologickou společnost zaměřenou na výrobu technologií pro úpravu bioplynu na biometan.
ilustrační foto

Zelený vodík je poprvé levnější než ten vyráběný ze zemního plynu

2.5.22
Zelený vodík z obnovitelných zdrojů energie se měl stát konkurenceschopným až za několik let. Rostoucí cena zemního plynu způsobená nejistotami ohledně dodávek z Ruska však způsobuje, že zelený vodík je již nyní v mnoha částech světa levnější než vodík získávaný ze zemního plynu.
ilustrační foto

Odpad z kuchyní by mohl vytápět desetitisíce domácností

2.5.22
V době, kdy se počítá každý kubík plynu nejen proto, že je drahý, ale také protože pochází zejména z nepřátelského Ruska, nedokáže Česko využít potenciál, který mají jeho vlastní odpady. Končí totiž často zbytečně na skládkách.
ilustrační foto

Hodonín a Velký Týnec začínají od května třídit gastroodpad. Ten neskončí na skládce, ale v bioplynce, kde se z něj vyrobí zelená energie

2.5.22
Hodonín a Velký Týnec se od začátku května zapojily do projektu „Třídím gastro“ společnosti Energy financial group (EFG). Připojí se tak k další zhruba desítce měst a obcí, které projekt již využívají. Jsou tak už nyní při-praveni na blížící legislativní povinnost, která od ledna příštího roku ukládá všem městům a obcím separovat gastroodpad od komunálního odpadu. Cílem tohoto legislativního nařízení je snížit množství biologického odpadu na skládkách, a omezit tak vznik skleníkových plynů. Společnost EFG, která službu poskytuje, násled-ně odpad zpracuje v bioplynové stanici EFG Rapotín BPS na zdroj elektřiny, tepla a biometanu.
ilustrační foto

Ministerstvo zemědělství dostalo komentář EK k návrhu pravidel dotací

27.4.22
Praha 27. dubna (ČTK) - Ministerstvo zemědělství dostalo připomínky Evropské komise (EK) k návrhu pravidel vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027, který ČR odeslala koncem ledna. Podle komise by státy EU měly své strategické plány přehodnotit, aby posílily odolnost zemědělského sektoru i s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu a snížit například závislost na syntetických hnojivech nebo zvýšit výrobu obnovitelné energie. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
ilustrační foto

Studie: Česku může pomoct k energetické nezávislosti komunální energetika

27.4.22
Praha 27. dubna (ČTK) - České republice může k energetické nezávislosti a odklonu od dovozu ruských fosilních paliv pomoci mimo jiné komunální energetika. Ukázala to studie expertní skupiny EGÚ Brno, kterou si zadaly Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí Duha a společnost Frank Bold. Potenciál instalované kapacity komunitně spravovaných fotovoltaických elektráren činí podle studie přes čtyři gigawatty (GW), což je téměř dvakrát více než všechny dosavadní fotovoltaické zdroje v ČR. Zástupci organizací to dnes řekli novinářům.
ilustrační foto

Biometan jako alternativa zemního plynu? V Česku může v nejbližších letech nahradit 5 procent spotřeby

19.4.22
Skloňování alternativ pro český energetický mix ještě zesílilo v souvislosti s aktuální debatou o možném omezení dodávek ruského plynu. Jednou z jeho nejpřirozenějších alternativ je biometan, který v Česku podle odborníků může nahradit okolo 5 procent současné spotřeby. V tuzemsku aktuálně vzniká druhá biometanová stanice, pro rychlejší nárůst jejich počtu však bude nutná změna energetické strategie u stávajících bioplynových stanic a čistíren odpadních vod. Klíčová bude také role státu a jeho podpora těchto projektů.
ilustrační foto

EK zahájila s Českem řízení kvůli špatnému třídění odpadů mířících na skládku

13.4.22
Brusel/Praha 13. dubna (zpravodaj ČTK) - Evropská komise zahájila s Českem řízení kvůli tomu, že podle jejích kontrol nedostatečně třídí odpad před jeho umístěním na skládku. Podle exekutivy Evropské unie má Česko mezery v právních předpisech, které by měly tento problém na základě unijní směrnice řešit. Komise minulý týden zaslala českým úřadům výzvu k nápravě situace. Praha má dva měsíce na reakci. Dominika Pospíšilová za ministerstvo životního prostředí (MŽP) ČTK napsala, že Česko požádá o prodloužení lhůty.
ilustrační foto

Šternberk testuje sběr odpadu z kuchyně, skončí v bioplynové stanici

4.4.22
Šternberk (Olomoucko) 4. dubna (ČTK) - Šternberská radnice testuje ve městě sběr kuchyňských zbytků živočišného původu. V některých ulicích byly minulý týden rozmístěny první kontejnery na kuchyňský odpad, který skončí v bioplynové stanici. "Pokud se třídění a sběr tohoto odpadu osvědčí, uvažovalo by se o umístění sběrných nádob i jinde ve městě," sdělila dnes ČTK mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.
ilustrační foto

Opava se zapojila do projektu „Třídím gastro“ společnosti EFG

4.4.22
Opava se od 4. dubna připojila k projektu „Třídím gastro“ společnosti Energy financial group (EFG). Obyvatelé tak nyní mohou využívat speciální nádoby na gastroodpad a tím snížit množství biologického odpadu na skládkách, omezit vznik skleníkových plynů a přispět k výrobě zelené energie. Projekt, který odstartoval loni v květnu v Šumperku, úspěšně funguje již v devíti obcích Olomouckého a Moravskoslezského kraje.
ilustrační foto

Akademici: Situace v teplárenství je tristní, čím nahradit plyn není jasné

3.4.22
Praha 3. dubna (ČTK) - Současná situace v českém teplárenství je tristní. Teplárenství se dlouhodobě věnovala menší pozornost než elektroenergetice. Čím nahradit plyn a uhlí není zcela jasné, možností existuje několik. Je ale pravděpodobné, že cena tepla poroste, řekli ČTK oslovení akademici. Vliv podle nich logicky má mimo jiné aktuální ruská invaze na Ukrajinu.
ilustrační foto

Agrární komora žádá pozastavení některých plánovaných kroků kvůli válce

3.4.22
Brno 3. dubna (ČTK) - Agrární komora žádá vládu, aby odložila účinnost některých opatření, která by měla pro tuzemské zemědělce začít platit už v příštím roce. Jde zejména o Národní strategický plán a rámcové nastavení reformy Společné zemědělské politiky pro roky 2023 až 2027. Komora na svém řádném sněmu na brněnském výstavišti dnes shrnula hlavní požadavky do desatera, které předala ministrovi zemědělství Zdeňku Nekulovi (za KDU-ČSL). Novinářům to po skončení sněmu řekl prezident Agrární komory Jan Doležal.
ilustrační foto

Tomáš Voltr: Cítím jako morální povinnost, aby EFG investovala do další produkce biometanu

31.3.22
Český energetický sektor je silně závislý na Rusku. V rámci snižování této závislosti bude nezbytná diverzifikace energetického portfolia a maximalizace využití obnovitelných zdrojů včetně vodíku a biometanu. Energy financial group a.s., která je jedinou společností na tuzemském trhu s tímto obnovitelným plynem, výrazně posílí investování skupiny do nových produkčních míst. Je její „morální povinností“ přispět takto co nejrychleji ke stabilitě a energetické bezpečnosti Česka.
| 1 | .. | 6 | | 8 | | 10 | .. | 95 |