Jednou z velmi důležitých částí kondenzační techniky je způsob a technické podmínky odvodu spalin z kondenzačních kotlů. Věnujeme mu dnešní díl seriálu.
V rámci Twinning projektu Strategie implementace směrnic EC v oblasti voda v České republice (CZ99/IB-EN-01) se ve dnech 19. a 20. února 2002 uskutečnila konference a workshop se zaměřením na implementaci Směrnice rady ze dne 12. prosince 1991 o ochraně vod před znečišťováním způsobeném dusičnany ze zemědělských zdrojů (91/676/EHS).
Vítám skutečnost, že vláda USA nyní předložila svůj vnitropolitický plán v oblasti změn klimatu. Doufám, že se tím v USA zvýií povědomí o naléhavé potřebě konat směrem ke snižování emisí skleníkových plynů. USA jako největší emitor skleníkových plynů na světě nesou velkou odpovědnost za přispění k celosvětovému úsilí v boji proti klimatické změně. Tento plán však nepředstavuje alternativu Kjótského protokolu, jímž zůstává EU plně vázána...
Belgický kabinet včera zahájil debatu o návrhu zákona, který by postupně v letech 2014 až 2025 ukončil provoz všech jaderných reaktorů v zemi. Experti však vládu varují, že v takovém případě Belgie nemůže dostát závazku, radikálně snížit imise CO2. K tomu se Belgie zavázala podpisem Kjótského protokolu.
EPA Administrator Christie Whitman launched a key component of the Administration's new climate policy, Climate Leaders. This new voluntary partnership challenges business to reduce their greenhouse gas emissions and provides a significant opportunity to achieve the greenhouse gas intensity reductions set forth in the Administration's new policy.
K najzaujímavejším exponátom veľtrhu Aqua-Therm 2002, ktorý sa v piatok skončil v Nitre, patrili viaceré novinky z oblasti obnoviteľných zdrojov energie.
Největší investice přitom představuje výstavba a obnova
skladů statkových hnojiv a rekonstrukce stájí. Další náklady pak mohou být podle Konšela spojeny například s dopravou nebo nižšími výnosy zemědělců.
Plynové elektrárny se začnou asi brzy stavět i v České republice. Potvrdil to včera na energetickém kongresu Enerkon i předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Josef Hojdar. »Vítěz tendru na české plynárenství, německá RWE, deklaroval zájem o výstavbu plynových elektráren a tím o vstup do elektroenergetiky,« uvedl podle ČTK Hojdar. Paroplynové elektrárny se přitom dají podle odborníků postavit velice rychle a levněji než uhelné. Po plynárenství se tak může prosadit společnost RWE i v české elektroenergetice, aniž by investovala do privatizace ČEZ a distribučních společností.
Zveřejněné návrhy vyhlášek jsou určeny zejména pro odbornou veřejnost. Vystaveny jsou aktualizované pracovní verse vyjmenovaných prováděcích předpisů. Vytváření těchto právních předpisů se blíží k závěrečnému finiši. Uvítáme vaše připomínky nejlépe formou mailových zpráv. Pro značnou rozsáhlost tématu prosíme o stručnost a jednoznačnost vašich připomínek.
Možnost akumulace tepla s využitím několika zdrojů tepla získává u nás, i v celé Evropě stále větší popularitu. Popisovaný systém navíc spojuje akumulaci tepla pro vytápění i pro ohřev teplé užitkové vody do jednoho zařízení.
Ve čtvrtek předložil Bush americkou variantu snižování emisí skleníkových plynů. V podstatě sází na dobrovolnou snahu firem, že samy upraví technologické a výrobní postupy tak, aby se objem emisí snižoval. Vláda je v tom povzbudí daňovými úlevami a podpoří výrobu "čistých" energií. Argumentace je prostá: Jedině technologický pokrok a hospodářský růst povede k úspěchu.
Článek vysvětluje znění vybraných paragrafů Vyhlášky č. 151/2001 Sb., které byly předmětem nejčastějších dotazů technické veřejnosti. Zároveň i naznačuje přístup, kterým SEI bude vykládat a prakticky kontrolovat požadavky stanovené vyhláškou.
Rozšířit a upřesnit pravomoce kontrolních pracovníků v zemědělství je jedním z cílů vládního návrhu zákona o Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském. Předloha, kterou dnes sněmovna hladce schválila, novelizuje také zákony o vinohradnictví, o krmivech a o hnojivech.
Rozhodujícími odběrateli a zpracovateli dřeva jsou i v České republice velké nadnárodní firmy, které začínají vystupovat jako celek a tlačí jeho ceny dolů. S menšími subjekty si snadno poradí. Soukromníkům či obcím nabízejí za dřevo ceny o 10 až 15 procent nižší než státním lesům, které z velké části spravují Lesy České republiky. Pokud by odběratelé takové ceny prosadili u všech producentů dřeva, znamenalo by to totální ztrátovost lesů v celé republice.
Jediná z osmi firem, které na Mostecku a Chomutovsku oslovilo ekologické sdružení Arnika, poskytla informace o množství vypouštěných toxických látek. Dva podniky odkázaly ochránce přírody na orgány státní správy, ostatní výzvu ignorovaly. Dotazníkovou akcí přitom chtěli ekologové zjistit postoj podniků k chystanému registru znečišťování, jehož zřízení před týdnem schválila parlament.
Zrušení zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (č. 334/92 Sb.) a jeho prováděcí vyhlášky bylo cílem návrhu novely, kterou v prvním čtení odmítla Poslanecká sněmovna. Její předkladatelé, poslanci ODS vedení Miroslavem Benešem, považují podle důvodové zprávy platný zákon za „právní normu, která odporuje současným podmínkám, má negativní vliv na racionální vývoj vlastnických a užívacích práv k pozemkům a neúměrně zvyšuje nároky na personální a ekonomické zajištění státní správy“.
Vedle tří předvstupních nástrojů Evropské unie (Phare, ISPA, SAPARD) se kandidátské země brzy dočkají další podpory ve formě programu INPARD, který v Evropském parlamentu prosazují především zástupci takzvaných zelených stran.
Zavedení nového zákona o čistotě ovzduší do praxe bude podle mnohých starostů velmi složité. Zatímco někteří se obávají obtížného prokazování prohřešků, jiní se domnívají, že dobré sousedské vztahy lidem nepřinese žádná legislativní úprava. Zákon, který by měl tvrdším způsobem postihovat neekologické spalování odpadů, schválila ve čtvrtek Poslanecká sněmovna, nyní předloha čeká na podpis prezidenta. (Pozn. BIOM on line: Problém v prosazení nové vyhlášky tkví v tom, že sice stanovuje, že spalování trávy, listí, apod. může být trestné, ale nepřináší řešení problematiky těchto odpadů/surovin. Řešení může spočívat v podpoře domovního kompostování, v zavádění systémů komunitního kompostování, sběru bioodpadu, půjčování zařízení pro využívání bioodpadů, atd.)