Zprávy z tisku

Biodiesel osvobozen od daně na minerální oleje

23.6.02
Spolková iniciativa pro bioenergii (BBE) a Unie na podporu olejnin a luštěnin (UFOP) uvítali rozhodnutí německé poslanecké sněmovny o osvobození biologických pohonných a topných látek od daně na minerální oleje. Předseda UFOP Klaus Kliem zdůraznil, že Bundestag tímto rozhodnutím otevřel biologickým pohonným látkám vstup na trh a zároveň tak přispěl k redukci používání fosilních paliv v silničním provozu.

Phare nejvíce dalo ekologii a energetice

23.6.02
Evropská unie prostřednictvím programu Phare v České republice nejvíce podporuje životní prostředí a energetiku. Nejméně peněz naopak směřuje na rozvoj občanské společnosti a na lidská práva. Vyplývá to z publikace Program Phare 1990 - 2000.

Zemanův kabinet částky na čistou energii škrtal

23.6.02
"Osvědčeným nástrojem" ke zvyšování energetické efektivnosti a výroby energie z čistých zdrojů - solárních kolektorů, větrných elektráren či spalování biomasy - je státní program. Tvrdí se to alespoň v hodnocení jeho úspěšnosti, které má vláda projednat.

Nedělní editorial - Interaktivní TZB-slovník

23.6.02
Vzhledem k tomu, že začíná rychle přibývat počet uživatelů, kteří mají k dispozici rychlé připojení přes pevnou linku nebo i bezdrátové připojení, rozhodli jsme se i portál TZB-info obohatit o interaktivní překladový TZB-slovník.

Strategie nízkoenergetického stavění, udržitelný rozvoj a dřevostavby

19.6.02
Z lokálního pohledu uživatele a tím i dodavatele domu je dnes již i u nás důležitým hodnotícím kritériem spotřeba energie na vytápění a ohřev TUV. V hospodářsky vyspělých státech se vliv budovy na životní prostředí posuzuje také z širšího pohledu udržitelného rozvoje.

Nová evropská strategie pro biopaliva. A co my?

18.6.02
Na rozdíl od svých soupeřů v USA, Brazílii nebo Kanadě má Evropská unie dosud nedostatek systematicky promyšlené strategie pro biopaliva, což, jak mnozí věří, je hlavním důvodem značného zaostávání jako jejího průmyslu pod svým skutečným potenciálem. Místo toho existuje v unii velký počet národních stimulujících projektů, které vyústily ve značné produkční kapacity u bioetanolu, postavených v zemích, jako je Francie, Španělsko a Švédsko.

ČR má mít v roce 2010 stejný podíl energie z alternativních zdrojů jako EU

18.6.02
Dvě procenta produkce elektřiny v České republice nyní tvoří alternativní zdroje. Jejich podíl by se však měl zvyšovat až na 5,5 procenta v roce 2010, čímž se ČR dostane na úroveň Evropské unie. Do tohoto data musejí zvýšit podíl výroby energie z alternativních zdrojů i členské země společenství. O programu úspor a alternativních zdrojů bude ministr životního prostředí Miloš Kužvart spolu s ministrem průmyslu Miroslavem Grégrem informovat ve středu vládu.

Farmatic rázně nastupuje

17.6.02
Firma Farmatic Biotech Energy AG z Nortfortu dosáhla v hospodářském roce 2001 obratu 35,1 milionu EUR. Kromě segmentu technologií pro odpadní vody o objemu 6,1 milionu EUR přispěl k obratu objemem 29 milionů EUR segment technologií pro bioenergetické elektrárny.

Summit Země čekají těžké problémy

13.6.02
Jeden z klíčových cílů summitu, vyhlášení platnosti Kjótského protokolu o snížení emisí skleníkových plynů, se zdá být ohrožen australským odmítnutím.

Strategie udržitelného rozvoje České republiky

12.6.02
Před deseti lety na první celosvětové konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji – (Earth Summit – v Rio de Janeiru 3.- 14. června 1992) se drtivá většina zemí, včetně tehdejší ČSFR, přihlásila k principům udržitelnosti života na Zemi jako ke klíčové podmínce přežití lidstva.

USA: Emise zvýšíme, na klimatické změny se adaptujeme

12.6.02
Spojené státy jsou v současnosti největším světovým producentem skleníkových plynů a své prvenství si nehodlají nechat vyrvat. Do roku 2020 chtějí zvýšit emise skleníkových plynů o více než 40 procent oproti roku 2000. Klimatickým změnám, které to způsobí, se prý přizpůsobí. Vyplývá to ze zprávy, kterou USA koncem května zaslaly Organizaci spojených národů.

Vláda vyhlášky k ovzduší nechala dopracovat

11.6.02
Výběr z programu jednání vlády České republiky, které se uskutečnilo ve středu 5. června 2002. Ze sedmadvaceti bodů, které měla vláda na programu jsme pro Vás vybrali informace o těch, které se týkaly problematiky životního prostředí.

Obchod s kouřem roztáčí kolotoč miliard

11.6.02
Obchodování se skleníkovými plyny se začíná nyní rozbíhat nejen na mezistátních úrovních, ale také mezi firmami. Podle expertů se jedná o velký byznys, který bude hýbat světovou ekonomikou v nejbližších letech.

Ropné společnosti se připravují na přechod na obnovitelné zdroje

11.6.02
Firma Shell je druhou největší ropnou společností na světě, ale má i více než dvacet let zkušeností s využitím solární energie a energie z biomasy. Výše zmíněná investice představuje asi 1,5% všech investic této společnosti. V současné době se firma zaměřuje především na solární fotovoltaiku a větrnou energii.
« | 1 | .. | 666 | 667 | 668 | 669 | 670 | .. | 677 | »