Zprávy z tisku

Firma Proventi chce postavit 200 větrných elektráren

16.9.02
Česká firma Proventi chce v Krušných horách do roku 2005 postavit až 200 stožárů větrných elektráren. Ve finále mají mít elektrárny instalovaný výkon až 300 MW. Celou investici v řádu 11 miliard korun chce firma financovat bez dotací. Návratnost projektu je asi 11 let.

Poptávka po obilovinách a řepce roste zejména ze zahraničí

12.9.02
Výraznou převahu poptávky nad nabídkou zaznamenala u obilovin a olejnin, konkrétně pak u semena řepky Obchodní burza Hradec Králové(OBHK). Podle slov předsedy burzovní komory OBHK Miroslava Adámka to souvisí zejména se zvýšeným zájmem zahraničních partnerů o zmíněné komodity. „Přesto cena tuny semena řepky zatím spíše stagnuje, přičemž se dá očekávat, že pokud převis poptávky bude přetrvávat, tlak na nárůst ceny se zvýší,“ dodal.

Závěrečný dokument summitu o životním prostředí

12.9.02
2. ENERGIE. Schváleny aktivity na zvýšení přístupu k energii, ale selhaly snahy schválit konkrétní cíle ohledně zvýšení podílu energie vyráběné z obnovitelných zdrojů, jako jsou slunce nebo vítr. Evropská unie byla pro konkrétní cíle, ale USA a země vyvážející ropu je odmítly.

Energetická politika Evropské unie

12.9.02
Energetická politika Evropské unie je specifická svou hybridní povahou. Ve Smlouvě o EU ani ve Smlouvě o EHS zvláštní kapitolu věnovanou energetice nenajdeme. Naopak problémům spojeným s energií jsou věnovány podstatné části smluv o Evropském společenství uhlí a oceli...

Energie zůstává otevřenou otázkou

9.9.02
Podíl obnovitelných zdrojů na celkové energetické spotřebě by se měl zvýšit na 15 procent do roku 2010. S takovou představou přicházeli na jednání v Johannesburgu zástupci Evropské unie. Nepodařilo se ji ovšem prosadit pro odpor Spojených států a zemí vyvážejících ropu OPEC.

Summit v Johannesburgu: Nic pro chudé, nic pro klima

6.9.02
Podle Greenpeace se světový summit v Johannesburgu do dějin zapíše jako promarněná šance otočit kormidlo země od neudržitelného rozvoje k udržitelnému. Zatímco Spojené státy, Saudská Arábie, Kanada a Austrálie uhájili své zájmy ohledně fosilních paliv, Brazílie, Norsko, Nový Zéland, Švýcarsko, Island a další země EU včera opouštěli jednací síň zklamáni. Jednání o obnovitelných zdrojích energie se dopředu neposunulo.

Firmy Esso, Shell a BP spôsobujú klimatické zmeny

6.9.02
Aktivisti organizácie Greenpeace z jedenástich európskych krajín dnes ráno vystúpili na ľadovec Pasterze v rakúskom pohorí Vysoké Taury, ktoré je súčasťou Álp. Na ploche 5.000 metrov štvorcových umiestnili po štvorhodinovej príprave v náročnom horskom teréne transparent s nápisom: 'Climate Change Powered by Esso, Shell, BP'.

Katalog energeticky úsporných opatření

4.9.02
MŽP v roce 1998 iniciovalo a prostřednictvím Státního fondu životního prostředí podpořilo projekt zabývající se analýzou současného stavu a příčin vysoké energetické náročnosti a vytvoření nástrojů pro podporu tvorby státní politiky a státních programů v této oblasti.

Powell v Johannesburgu vypískán, Chirac hýřil sliby

4.9.02
Na další pokřiky a výsměch reagoval ministr Powell argumentem: "Nezavazujeme se jen k rétorickým cílům, ale zavázali jsme se k programu ve výši 1 miliardy dolarů pro vyvinutí a rozmístění pokročilých technologií, které by zmírnily emise skleníkových plynů." Přesto USA odmítají ratifikovat Kjótský protokol o omezení těchto emisí.

Kjótský protokol možná brzy vstoupí v platnost

4.9.02
Australský premiér John Howard ve středu naznačil možný posun v odmítavém názoru jeho vlády vůči Kjótskému protokolu. "Pokud v následujících měsících nabudeme přesvědčení, že je v zájmu Austrálie podepsat protokol, podepíšeme jej, ať se Spojené státy zachovají jakkoliv," řekl Howard rádiu v australském Brisbane.

Německo chce uspořádat summit o obnovitelných energiích

4.9.02
Německá vláda chce uspořádat mezinárodní konferenci na vysoké úrovni, jejímž tématem budou obnovitelné energie. Řekli to dnes v Berlíně kancléř Gerhard Schröder a ministr životního prostředí Jürgen Trittin.

Nadešel čas odpovědnosti

4.9.02
Odpovědnost je slovo, které by na Světovém summitu o udržitelném rozvoji v Johannesburgu mělo být slyšet co nejčastěji, slovo, které musí vdechnout život realizačnímu plánu, který z tohoto setkání vzejde, a slovo ztělesňující všechny naděje, jež Spojené národy do summitu vkládají.

V Johannesburgu svitla naděje na ratifikaci Kjótského protokolu

3.9.02
Summit o udržitelném rozvoji v jihoafrickém Johannesburgu dnes zaznamenal jeden z dílčích úspěchů, když ruský premiér Michail Kasjanov překvapivě oznámil, že Moskva chystá "v blízké budoucnosti" ratifikaci Kjótského protokolu o snížení emisí skleníkových plynů. Pokud by se k Rusku připojila ještě Kanada, jak v pondělí slíbil její premiér Jean Chrétien, mohl by protokol podepsaný roku 1997 vstoupit v platnost.
« | 1 | .. | 660 | 661 | 662 | 663 | 664 | .. | 677 | »