Zprávy z tisku

Produkce v olejnin v EU nedosáhne úrovně loňského roku

7.11.02
Letošní produkce olejnin v EU nedosáhla úrovně loňského roku. Podle nejnovějších údajů Výboru EU pro obchod s obilím a potravinami (COCERAL) sklidili zemědělci ve všech 15 zemích celkem 12,65 mil. tun řepky, slunečnicového semene a sójových bobů...

Štěpkovací středisko začíná fungovat

6.11.02
Bystřice nad Pernštejnem: Z důvodu lepšího zásobení štěpkou, která je potřebná jako palivo pro kotelnu na biomasu, vznikl záměr vybudovat štěpkovací středisko.

Calla dala na internet atlas obnovitelných zdrojů energií

6.11.02
Informace o více než 720 konkrétních případech využití obnovitelných zdrojů energie jsou nyní na internetové adrese www.zdrojeenergie.cz. V Atlase zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie převažují malé vodní elektrárny, kotle a výtopny na biomasu či systémy na solární ohřev; nechybějí však ani větrné elektrárny, bioplynové zdroje a tepelná čerpadla.

Ceny energií pro vytápění domácností u nás, v Rakousku a Německu

6.11.02
Tabulka cen tepla vznikla z potřeby porovnání cen paliv v ČR a v sousedních zemích, neboť po vstupu do Evropské unie je logické, že se diametrálně rozdílné ceny tepla u nás a v okolních zemích přiblíží. První tabulka vznikla v roce 1998 a je zajímavé sledovat, jak se ceny v sousedních zemích postupným odbouráváním dotací přibližují. Nemalý vliv na přiblížení cen má také posílení kurzu koruny, čímž dochází k optickému zlevňování tepla v zahraničí.

V Praze se uskuteční konference o využívání energie

6.11.02
Hlavními tématy pro výměnu zkušeností českých i zahraničních odborníků budou například názory na liberalizovaný trh s elektřinou, nové možnosti pro financování projektů, obchod s emisemi skleníkových plynů, energetické audity, využívání biomasy, energeticky úsporné osvětlení, nízkoenergetické a nízkonákladové stavby.

Palas: Rozpočet MZe bude třeba po vstupu do EU přechodně zvýšit

6.11.02
Rozpočet resortu zemědělství bude zřejmě nutné bezprostředně po vstupu České republiky do Evropské unie na přechodnou dobu zvýšit. Podle velmi hrubého odhadu to může být asi dvojnásobek proti současným 14 miliardám korun, řekl dnes na setkání s novináři ministr zemědělství Jaroslav Palas. Peníze z evropských zdrojů totiž přijdou až s určitým zpožděním, které bude třeba krýt z národních zdrojů. MZe chce rovněž zemědělcům kompenzovat nižší přímé platby, dodal.

V roce 2010 by mělo být až šest procent proudu z obnovitelných zdrojů

6.11.02
Z obnovitelných zdrojů by mělo být v roce 2010 vyrobeno v České republice tři až šest procent elektřiny. Na dnešní konferenci Energie efektivně to uvedl poradce ministra průmyslu a obchodu Jiří Hanzlíček. V současné době zajišťují tyto ekologické energetické zdroje asi 1,5 procenta tuzemské výroby elektřiny, řekl.

SZIF doplatí sto korun na hektar půdy

4.11.02
Prezidium Státního zemědělského intervenčního fondu na včerejším zasedání rozhodlo o poskytnutí téměř 200 mil. Kč jako doplatku k záloze na finanční kompenzační podporu v kapitole „půda uváděná do klidu“.

Companies plan Canada's biggest wind farm

4.11.02
Located just east of the Rocky Mountains in the heart of the country's fossil fuel production region, 114 turbines will produce 75 megawatts of power by the time they are fully operational next fall, the partners said.

Tání arktického ledu může otřást geopolitikou

4.11.02
Tání arktického ledu může ve střednědobé perspektivě otevřít severní cestu mezi Evropou a Japonskem, učinit mnohem přitažlivější těžbu ropy a plynu na ruském severu a udělat z nich alternativu k energetickým zdrojům Blízkého východu. S odvoláním na norské vědecké a diplomatické kruhy to napsal francouzský deník Le Figaro. Zároveň se zmínil obavách, že tento vývoj by mohl pro oblast znamenat ekologickou katastrofu.

V Dillí skončila ministerská konference o změnách klimatu

4.11.02
Po 15hodinové debatě se dnes v Dillí podařilo účastníkům konference OSN o klimatických změnách dohodnout na kompromisním znění závěrečné deklarace. Devítidenní setkání ministrů životního prostředí ze 170 zemí mělo doladit detaily Kjótského protokolu z roku 1997. V závěrečném textu se klade důraz na přebudování výroby na ekologicky méně škodlivé provozy.

Nedělní editorial - Re: Špidlův Temelín

3.11.02
Minulý Nedělní editorial, přetištěný také v internetovém deníku Neviditelný pes, vyvolal většinou nesouhlasné reakce především od odpůrců obnovitelných zdrojů energie.

TZB-2002: Otopná plocha a ovlivnění parametrů vnitřního prostředí

3.11.02
Příspěvek je první z řady rozšířených anotací odborných přednášek, které budou předneseny odborného doprovodného programu veletrhu Aqua-therm Prah a 2002. Autor v něm zcela originálním způsobem porovnává vliv otopných ploch (těles oproti podlahovým), na tepelnou pohodu v místnosti.

Pozvánka na KULATÝ STŮL K OPERAČNÍMU PROGRAMU ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

1.11.02
Česká republika musí rámci svých příprav na vstup do EU zpracovat i tzv. Národní rozvojový plán a navazující operační programy. Tyto dokumenty určují, jak bude v ČR v letech 2004 – 2006 naloženo s pomocí EU na rozvoj ekonomicky a sociálně slabších regionů (tzv. politika ekonomické a sociální soudržnosti – nebo regionální politiky EU). Podle posledních informací by měla celková pomoc pro ČR během těchto tří let činit cca 50 mld. Kč.

Recyklačnímu centru ve Staré Lípě radní požehnali

1.11.02
O potřebě sběrného dvora přesvědčila nedávná akce, kdy studenti střední školy provedli roztřídění části komunálního odpadu. Ten obsahoval podle přehledu některé nebezpečné složky, a to monočlánky, barvy, oleje, ale zarážející byly také injekční stříkačky a zkumavky.
« | 1 | .. | 657 | 658 | 659 | 660 | 661 | .. | 677 | »