Zprávy z tisku

Energie čerpaná ze země

4.3.03
Jedním z obnovitelných zdrojů energie je využívání tepelného potenciálu hornin. Geotermální elektrárny mají velkou výhodu, že jsou trvale k dispozici a nejsou závislé na rozmarech počasí nebo denní době.

Přijdou motoristé o bionaftu?

4.3.03
Osud levné bionafty, která je mezi motoristy stále oblíbenější, je na vážkách. Stát uvažuje o změně pravidel pro dotování, výrobu a prodej těchto ekologických pohonných hmot. Česko zřejmě bude muset brzy v obchodu s automobilovými palivy srovnat krok s Bruselem.

Biokotelna Rybniště

4.3.03
Kotelna na biomasu v obci Rybniště na Šluknovsku má výkon 1,5 MW a zásobuje teplem 28 rodinných a 4 obecní objekty. Celkové náklady ve výši 23 mil. Kč byly z 80% hrazeny dotací ze Státního fondu životního prostředí.

Zemské póly vydávají svědectví o změnách klimatu

4.3.03
Složení vzduchu bylo poprvé měřeno v 50. letech. Žádné dřívější záznamy nejsou dostupné, a proto se lidstvo musí spolehnout na analýzu polárního ledového jádra. Poslední pozorování ukazují na dramatické ztenčování arktického ledového příkrovu.

SZIF vyplatí zálohu 3000 korun na hektar půdy v klidu

4.3.03
Pro hospodářský rok 2002/2003 poskytne fond zálohu na finanční podporu za uvedení půdy do klidu ve výši 3000 Kč na 1 hektar, což představuje celkem zhruba 560 milionů korun a zálohu na finanční kompenzační podporu ve výši 200 Kč na 1 hektar orné půdy neuvedené do klidu, což obnáší asi 422 milionů korun. Fond v tuto chvíli registruje kolem 5250 žádostí, což je o 850 více než loni.

Do krnovské průmyslové zóny míří výrobci bionafty

4.3.03
Česko-rakouská firma chce v části průmyslové zóny ve směru na Úvalno už příští rok začít stavět závod, který by zpracovával řepku olejnou na bionaftu. "Tento závod by mohl přimět některé okolní zemědělské firmy k pěstování této plodiny.

Kubánci pracují na projektu GM třtiny

3.3.03
Kubánští vědci pracují na projektu geneticky modifikované třtiny, který by poskytovala produkt s vyšším obsahem fruktózy. V USA a ani v Evropských zemích však zatím není cukr z geneticky modifikovaných plodin pro spotřebitele přijatelný.

Perspektivy bioplynových stanic v ČR

3.3.03
Na rozdíl od kompostování, kde se na tunu odpadu spotřebuje 30 - 35 kWh ekvivalentu elektrické energie, je anaerobni fermentace energii produkující proces, kde lze z jedné tuny odpadu získat až 150 kWh elektrické energie.

Energie z obilí? V. část

3.3.03
Pokud je již v době sklizně jasné, že chcete obilí spalovat, hovoří ještě něco pro to, abyste za určitých okolností vsadili na pelety z celých rostlin. To sice vyžaduje dodatečné náklady na strojní zařízení, na druhé straně je ale výnos energie celkem asi o jednu třetinu vyšší a potenciální emisní problémy s NOX jsou odpovídajícím způsobem menší. Kromě toho lze peletovací linku současně používat pro ukládání odpadů z čistění obilí.

Export zdraví opět stoupl: ČEZ vyvezl více elektřiny

3.3.03
Elektrárenská společnost ČEZ podle dnes zveřejněných statistik v roce 2002 opět zvýšila vývoz elektřiny. Doma přitom zanechává znečištění z uhelných elektráren, povrchové doly a radioaktivní odpady.

Reforma CAP: EK navrhuje zjednodušení režimu veřejné pomoci zemědělcům

3.3.03
Zjednodušená správa a účinná kontrola veřejné pomoci zemědělcům, aniž by se oslabil dohled ze strany Komise: právě tato situace, výhodná pro všechny zúčastněné, je cílem nedávno přijatého návrhu nařízení, který předložila Komise. Po nabytí účinnosti umožní nové nařízení členským státům přiznávat nejrůznější typy veřejné pomoci zemědělcům bez nutnosti zajistit si předem souhlas Komise.

Žlutickým je zima. Chybí jim sláma

3.3.03
Došla sláma. Tak představitelé Žlutic, města mezi Rakovníkem a Karlovými Vary vysvětlují, proč mají lidé v bytech chladno. Zní to absurdně? Ale kdepak -ve Žlutících totiž funguje teplárna s kotly spalujícími slámu a dřevní štěpku.

V ČR by bylo možné vyrobit dvojnásobek suroviny pro bionaftu

3.3.03
Až 140 tisíc tun metylesteru řepkového oleje (MEŘO) ročně by bylo možné uplatnit na tuzemském trhu v případě, že by stát změnil systém využití této suroviny v pohonných hmotách. Informoval o tom generální ředitel dominantního tuzemského výrobce MEŘO František Janů z akciové společnosti Setuza.

Nezákonné vypalování trávy blokuje hasičské jednotky

3.3.03
Olomoucký kraj - Nelegální vypalování suché trávy přidělává hasičům v Olomouckém kraji nemalé starosti. Slunečné počasí přimělo lidi k tomu, aby se pustili do úklidu zahrádek pozimě. Práci si usnadňují tím, že se starou trávu snaží vypálit.

Zpomalí železo klimatické změny?

3.3.03
Experiment spočívá v rozpouštění solí železa v oceánech. Železo totiž stimuluje růst planktonu, který pohlcuje oxid uhličitý (CO2). Plankton rychle vykvete, pak odumře a potopí se na dno oceánu. S sebou by měl vzít CO2, který pohltí z atmosféry. "Tím se zpomalí klimatické změny," tvrdí zástupci firmy Planktos, která experiment provádí.

Lidé se začínají obracet k biomase, plynaři ale tvrdí, že jsou stále laciní

27.2.03
Litoměřicko - Zhruba na 22 tisíc korun ročně vyjde podle plynařů vytápění jednoho rodinného domu po zvýšení cen o 2,7 procenta, které platí od začátku roku. Firmy provozující v obcích vytápění biomasou oproti tomu uvádí, že jeden gigajoul vyrobený spalováním biomasy vyjde zhruba na polovinu nákladů energie vyrobené z plynu. Obce na Litoměřicku se začínají o vytápění biomasou zajímat.

Podmínky k udržitelnému rozvoji a Nízkoenergetický bytový dům - projekty OSN v České republice

26.2.03
21. února proběhla v Informačním centru pražského Domu OSN tisková konference k prezentaci výsledků dvou projektů Rozvojového programu OSN v České republice (UNDP - CZ) z oblasti trvale udržitelného rozvoje a životního prostředí: "K udržitelnému rozvoji ČR" a "Nízkorozpočtový nízkoenergetický bytový dům". Konference byla určená nejen pro média, ale i pro zájemce z řad státní správy a nevládních organizací.

Energie z obilí? – možnosti spalování kontaminovaného, znehodnoceného nebo méně kvalitního obilí – III. část: Etické úvahy o nevhodnosti spalování obilí spočívají na vratkých argumentech.

26.2.03
Kromě otázek týkajících se emisí a otázek provozně-technických to jsou v první řadě stále ještě etické úvahy, které se proti výrobě energie z obilí vytahují. Ale ty většinou vycházejí z příliš povrchního uvažování a při přezkoumání žádným způsobem neobstojí. Zejména poukazování na hlad v jiných částech světa není skutečně přesvědčivé a v této souvislosti je nutné si všimnout vlastních příčin podvýživy.
« | 1 | .. | 639 | 640 | 641 | 642 | 643 | .. | 677 | »