Zprávy z tisku

V ČR by bylo možné vyrobit dvojnásobek suroviny pro bionaftu

3.3.03
Až 140 tisíc tun metylesteru řepkového oleje (MEŘO) ročně by bylo možné uplatnit na tuzemském trhu v případě, že by stát změnil systém využití této suroviny v pohonných hmotách. Informoval o tom generální ředitel dominantního tuzemského výrobce MEŘO František Janů z akciové společnosti Setuza.

Nezákonné vypalování trávy blokuje hasičské jednotky

3.3.03
Olomoucký kraj - Nelegální vypalování suché trávy přidělává hasičům v Olomouckém kraji nemalé starosti. Slunečné počasí přimělo lidi k tomu, aby se pustili do úklidu zahrádek pozimě. Práci si usnadňují tím, že se starou trávu snaží vypálit.

Zpomalí železo klimatické změny?

3.3.03
Experiment spočívá v rozpouštění solí železa v oceánech. Železo totiž stimuluje růst planktonu, který pohlcuje oxid uhličitý (CO2). Plankton rychle vykvete, pak odumře a potopí se na dno oceánu. S sebou by měl vzít CO2, který pohltí z atmosféry. "Tím se zpomalí klimatické změny," tvrdí zástupci firmy Planktos, která experiment provádí.

Lidé se začínají obracet k biomase, plynaři ale tvrdí, že jsou stále laciní

27.2.03
Litoměřicko - Zhruba na 22 tisíc korun ročně vyjde podle plynařů vytápění jednoho rodinného domu po zvýšení cen o 2,7 procenta, které platí od začátku roku. Firmy provozující v obcích vytápění biomasou oproti tomu uvádí, že jeden gigajoul vyrobený spalováním biomasy vyjde zhruba na polovinu nákladů energie vyrobené z plynu. Obce na Litoměřicku se začínají o vytápění biomasou zajímat.

Podmínky k udržitelnému rozvoji a Nízkoenergetický bytový dům - projekty OSN v České republice

26.2.03
21. února proběhla v Informačním centru pražského Domu OSN tisková konference k prezentaci výsledků dvou projektů Rozvojového programu OSN v České republice (UNDP - CZ) z oblasti trvale udržitelného rozvoje a životního prostředí: "K udržitelnému rozvoji ČR" a "Nízkorozpočtový nízkoenergetický bytový dům". Konference byla určená nejen pro média, ale i pro zájemce z řad státní správy a nevládních organizací.

Energie z obilí? – možnosti spalování kontaminovaného, znehodnoceného nebo méně kvalitního obilí – III. část: Etické úvahy o nevhodnosti spalování obilí spočívají na vratkých argumentech.

26.2.03
Kromě otázek týkajících se emisí a otázek provozně-technických to jsou v první řadě stále ještě etické úvahy, které se proti výrobě energie z obilí vytahují. Ale ty většinou vycházejí z příliš povrchního uvažování a při přezkoumání žádným způsobem neobstojí. Zejména poukazování na hlad v jiných částech světa není skutečně přesvědčivé a v této souvislosti je nutné si všimnout vlastních příčin podvýživy.

K metodám hodnocení stavebně-energetické koncepce budov a k podporám environmentálně šetrných řešení (I)

26.2.03
Stavební řešení budovy vytváří spolu s technickými systémy vytápění, větrání, případně chlazení jeden funkční celek. Jako celek by tedy měly být hodnoceny její stavebně-energetické vlastnosti. Možným jednotným měřítkem, které umožňuje porovnávat odlišné strategie snižování spotřeby tepla stavebním řešením i volbou energetického systému, je vyjádření pomocí množství primární energie pocházející z neobnovitelných zdrojů.

K metodám hodnocení stavebně-energetické koncepce budov a k podporám environmentálně šetrných řešení (II)

26.2.03
U podpory instalací tepelných čerpadel pro fyzické osoby (Podpora pro fyzické osoby, Státní program a Příloha II Směrnice MŽP o poskytování prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR - část B Státního programu na podporu úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů energie, dále jen Program) došlo pro rok 2003 k relativně významné změně v nastavení parametrů podpory.

Británie chce méně emisí, více energie větru a slunce

26.2.03
Londýn, Praha Britská budoucnost má být zelenější. Vláda včera zveřejnila svůj ambiciózní program reforem energetického sektoru, v rámci nichž má země dramaticky omezit emise "skleníkových plynů" a rozvíjet alternativní zdroje energie. "Hrozba klimatické změny je jasná a nezpochybnitelná," uvedla v včera ministryně obchodu a průmyslu Patricia Hewittová ve zdůvodnění, proč chce vláda směřovat v příštích desetiletích k šedesátiprocentnímu snížení emisí oxidu uhličitého.

Britská vláda chce "ozelenit" výrobu elektrické energie

26.2.03
Britská vláda připravuje plán na využívání čistších forem energie - bez fosilních paliv a jaderného materiálu. Podle tzv. bílé energetické zprávy, kterou dnes zveřejní, by se tak mělo radikálně snížit znečištění ovzduší spojené s globálním oteplováním.

EÚ: Británia a Švédsko vyzvali na boj proti klimatickým zmenám

26.2.03
Britský premiér Tony Blair a jeho švédsky kolega Göran Persson povedali v pondelok, že Kjótsky protokol nie je dostatočne radikálny a vyzvali svojich partnerov v Európskej únii, aby sa pridali k záväzkom znížiť škodlivé emisie v ovzduší o 60 percent do roku 2050. Blair vyzval aj USA, aby sa ku Kjótskemu protokolu pripojili.

Strana zelených chce, aby Brno získalo pro své lesy certifikát

26.2.03
- Strana zelených chce prosadit, aby Brno získalo pro své lesy certifikát FSC mezinárodní organizace Rada pro správu lesů (Forest Stewardship Council). Firma Lesy města Brna , hospodařící na 10.000 hektarech, by se získáním certifikátu zavázala k ekologickému hospodaření.

Měření malých zdrojů znečišťování

23.2.03
Povinnosti provozovatelů malých stacionárních zdrojů znečišťování, jsou stanoveny § 12. K jejich povinnostem, kromě jiného patří podle odstavce (1): podle písmene b) umožnit osobám pověřeným obcí a inspekci přístup ke stacionárnímu zdroji za účelem ověření kategorizace zdroje, zjištění množství vypouštěných látek a kontroly jeho technického stavu a předkládat jim k tomu potřebné doklady...

Klima ovlivňuje investory

23.2.03
Vyplývá to ze zprávy analytické společnosti Carbon Disclosure Project. Mezi nejohroženější sektory, které budou čelit největším rizikům kvůli změně klimatu, patří zemědělství a cestovní ruch. Postižené budou i pojišťovny a banky, pokud ekonomické ztráty z přírodních katastrof se zdvojnásobují každých 10 let.

LN: ČR bude vydělávat na obchodu s emisemi

23.2.03
Na obchodu s emisemi mohou vydělat ty země, které produkují méně skleníkových plynů, než mají povoleno, vysvětluje deník. ČR se před šesti lety na mezinárodní konferenci o změnách klimatu v Kjótu zavázala, že do roku 2012 sníží emise o osm procent pod úroveň roku 1990. Ale už v současné době je ČR 25 procent pod touto úrovní. Svou rezervu tak může prodat zemím, které emisí naopak produkují více, píše.

Německu hrozí neplnění vysněných ekologických cílů

23.2.03
Německé vládě sociálních demokratů (SPD) a Zelených hrozí, že nesplní svůj prestižní cíl v ochraně ovzduší. Německý ústav pro hospodářský výzkum (DIW) v Berlíně nyní považuje za nereálné, aby se vůči roku 1990 objem emisí oxidu uhličitého (CO2) snížil do roku 2005 o čtvrtinu.
« | 1 | .. | 639 | 640 | 641 | 642 | 643 | .. | 677 | »