Zprávy z tisku

NYT: V Japonsku se daří solární energii

2.8.03
Japonsko je zcela závislé na dovozu paliva a to žene cenu elektrické energie neúměrně vysoko. To je jeden z důvodů, proč se již deset let pracuje na vývoji zdrojů obnovitelné energie. Druhým důvodem je dosažení závazku Kjótského protokolu o snížení emisí skleníkových plynů, který před šesti lety v této zemi vznikl. Vláda, za pomoci subvencí, nejvíce sází na energii vyrobenou ze slunečního záření.

ČR se bude aktivněji podílet na snižování emisí

31.7.03
Podpořit realizaci projektů, které přispívají k úsporám emisí skleníkových plynů, by měla rámcová dohoda mezi Českou republikou a Světovou bankou. Tu dnes za českou stranu podepsal ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Přijatý zákon o biopalivech pomůže polským zemědělcům

31.7.03
Zákon o biopalivech, který schválil polský Sejm a který začne platit od 1. října, pomůže polským zemědělcům. Podle zákona budou mít polští výrobci paliv povinnost přidávat do všech motorových paliv 3,5 procenta lihu nebo řepkového oleje.

BBC: Eskymáci mají strach

30.7.03
Ledy tají a z mořských pláží se stávají rozbahněné močály. Mění se druhové složení zvířat, která zde žijí. Průvodní jevy klimatických změn znepokojují eskymáckou komunitu na severu Kanady. Říkají, že stále větší měrou nevypočitatelné počasí významně ovlivňuje jejich styl života. Musejí si zvykat na zcela nové druhy ptáků a ryb, kteří se na sever stěhují z teplejších oblastí.

Marketingová výhoda pro les

30.7.03
Jedním z tržních nástrojů, který by měl podpořit trvale udržitelné hospodaření v lesích, zlepšit pohled veřejnosti na lesní hospodaření, zvýšit spotřebu dřeva a pomoci jeho odbytu na trhu, je certifikace nejen lesů, ale celého navazujícího dřevozpracujícího řetězce.

Vláda postoupí Aarhuskou úmluvu parlamentu

30.7.03
Aarhuskou úmluvu o právu občanů na rozhodování o životním prostředí dostane k ratifikaci parlament. Vláda měla sice dnes jednat o tom, zda konečné schválení úmluvy doporučí, nakonec byl ale materiál stažen a kabinet jej postoupí přímo parlamentu. Ministr informatiky Vladimír Mlynář novinářům řekl, že kabinet se nebude návrhem na ratifikaci zabývat, neboť ji už formálně schválila vláda Josefa Tošovského.

Obce prodávají ušetřené skleníkové plyny Holanďanům

30.7.03
Kotelny, v nichž se místo uhlí spaluje dřevní štěpka nebo sláma, se několika českým obcím vyplatí dvakrát. Vyčistí se jim vzduch a díky tomu ještě dostanou od holandské vlády desítky miliónů korun. První milióny přitom radnice mohou čekat každým dnem.

List Sme: Slováci prodávají čistý vzduch Japoncům

30.7.03
Slovenské obce a podniky mohou v nejbližších letech poměrně lehce přijít k velkým penězům. Globální trend snižování skleníkových plynů v ovzduší jim nabízí možnost prodat svůj "čistý vzduch" vyspělým zemím. Ve hře jsou miliony dolarů, píše dnes list Sme.

Oteplování planety je novou zbraní hromadného ničení, varuje vědec

29.7.03
Oteplování planety je "zbraň hromadného ničení..., a to přinejmenším stejně nebezpečná jako zbraně chemické, jaderné nebo biologické či mezinárodní terorismus", tvrdí renomovaný britský vědec John Houghton. "Jen letos v květnu zasáhlo Spojené státy 562 tornád, která připravila o život jedenačtyřicet lidí," uvedl známý meteorolog jako příklad.

Programy obnovy krajiny se nevyužívají

29.7.03
Pro vlastníky a nájemce pozemků, obce nebo třeba nevládní organizace a další subjekty, vypisuje každoročně ministerstvo životního prostředí programy, umožňující získat finanční dotaci na akce, zaměřené na ochranu krajiny a přírody.

Obchodníci se smogem

29.7.03
Evropské státy se připravují na to, že si budou mezi sebou prodávat kredity na čistý vzduch. Unie chce tyto obchody spustit od roku 2005 a letos v červenci vydala první směrnici pro vytvoření nového trhu. Analytici odhadují, že bude obrovský: ve virtuálních obchodech se smogem se koncem desetiletí jen v Evropě protočí až dvacet miliard eur ročně.

Žlutice dostanou část peněz ze stavby ekologické kotelny

29.7.03
Žluticím na Karlovarsku se vrátí část peněz, které loni investovaly do stavby ekologické kotelny na spalování biomasy. Nizozemská firma BTG totiž chce odkoupit emise, které se obci díky zařízení podařilo snížit. Zatím není jasné, kolik město z prodeje získá. ČTK to dnes řekl starosta Jaroslav Vojta.

MSNBC: Vláda USA zveřejnila cíle výzkumu klimatu

28.7.03
Bushova administrativa představila minulý týden strategii boje proti klimatickým změnám. Podle ní je třeba vypracovat celou řadu studií, než se přikročí k regulačním opatřením. Ochránci životního prostředí kritizují politiku, kterou vláda obhájila, jako velmi opatrnou a pomíjející již existující odborné výzkumy.

Strukturální fondy EU

27.7.03
Sektor životního prostředí bude financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Komplexním cílem je podpora hospodářské a sociální soudržnosti snižováním regionálních rozdílů a podílením se na obnově a rozvoji regionů.

Dotace zemědělcům v EU budou brát ohledy na ochranu životního prostředí

27.7.03
Komise navrhuje podporu pro energetické plodiny ve výši 45 € /ha. Toto opatření bude platit pro oblast o maximální ploše 1,.500,.000 ha. Podpora se vyplatí pouze těm oblastem, jejichž produkce je kryta smlouvou mezi zemědělcem a zpracovatelským průmyslem, s výjimkou případů, kdy zpracování provádí zemědělec v rámci holdingu. Do pěti let od zavedení režimu energetických plodin předloží Komise Radě zprávu o realizaci režimu s případnými návrhy.
« | 1 | .. | 618 | 619 | 620 | 621 | 622 | .. | 677 | »