Zprávy z tisku

ilustrační foto

Třinecké železárny investují 25 miliard Kč do ekologické výroby oceli

30.1.25
Praha 30. ledna (ČTK) - Třinecké železárny investují miliardu eur, v přepočtu zhruba 25 miliard korun, do technologií na ekologickou výrobu oceli. Největší část investice půjde do vybudování nové elektrické obloukové pece, která nahradí výrobu v jedné ze dvou vysokých pecí na uhlí, jejíž provoz firma ukončí. Hlavním důvodem pro změnu současných technologií je splnění cílů Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), které mají vést ke snížení emisí oxidu uhličitého. Na tiskové konferenci to dnes řekl generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide. Podle firmy je to největší investice v ocelářství v Česku od 80. let minulého století.
ilustrační foto

Vědci zkouší rekultivovat plochy po těžbě výsadbou rychlerostoucích dřevin

30.1.25
Praha 30. ledna (ČTK) - Čeští výzkumníci se zaměřili na rekultivaci ploch po povrchové těžbě výsadbou energetických plodin, jako jsou rychlerostoucí topoly, vrby nebo vytrvalé traviny. K zúrodnění půdy by mohla přispět rychlá tvorba kořenů, větví a listů zmíněných dřevin. Měly by mít při pěstování v pásech v kombinaci s pšenicí také pozitivní vliv na okolní pozemky a plodiny díky částečnému stínění, zmírnění větrů nebo vyššímu zadržování vody v krajině. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Národní centrum kompetence BIOCIRKL, které sdružuje zástupce odborných pracovišť a firem.
ilustrační foto

Pro rozvoj biometanu v Evropě je klíčová harmonizace trhu

29.1.25

Biometan z biologicky rozložitelného odpadu, vyráběný jako lokální alternativa zemního plynu, je jedním z klíčových prvků transformace energetiky směrem k udržitelnosti. Jeho rozvoj v rámci EU ale brzdí absence jednotných pravidel pro přeshraniční obchod a rozdílné systémy podpory v členských státech. V evropském obchodu s biometanem dominují země jako Německo a Nizozemsko, zatímco Česko je teprve na začátku. K rozvoji by u nás ale mohlo přispět nové schéma podpory biometanu připravované Ministerstvem průmyslu a obchodu, které by mělo vstoupit v platnost na začátku roku 2026.

ilustrační foto

EBA 2023: Česko zvýšilo kapacitu produkce biometanu

29.1.25

Podle statistické zprávy Evropské bioplynové asociace (EBA) dosáhla produkce biometanu v Evropě v roce 2023 rekordních 52 TWh, což představuje meziroční nárůst o 21 %. Produkce nejvíc stoupla v Itálii, Francii, Dánsku, Spojeném království a také Nizozemsku. Česká republika dosud na evropský průměr nestačí, podle dat MŽP a MPO nicméně tuzemská instalovaná kapacita výroby biometanu oproti roku 2022 rapidně vzrostla z 35 GWh na 113 GWh.

ilustrační foto

ČEZ Teplárenská se začlenila do skupiny ČEZ ESCO, dodávky to neovlivní

28.1.25
Praha 28. ledna (ČTK) - Dodavatel tepla ČEZ Teplárenská se od začátku letošního roku začlenil do skupiny ČEZ ESCO. Jedná se o jeden z kroků v rámci transformace teplárenství v polostátní skupině ČEZ v souvislosti s ukončením využívání uhlí v energetice a přechodu na ekologičtější zdroje. Dosud teplárenská firma fungovala samostatně jako jedna z dceřiných firem ČEZ. Dodávky zákazníkům změna nijak neovlivní. V tiskové zprávě o tom dnes informovala skupina ČEZ.
ilustrační foto

SmVaK Ostrava pokrývají elektřinou z obnovitelných zdrojů přes 40 pct spotřeby

27.1.25
Ostrava 27. ledna (ČTK) - Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) loni ve svých sedmi malých vodních elektrárnách v areálech centrálních úpraven vody a významných vodojemů vyrobila 4,75 gigawatthodiny elektřiny, prakticky stejně jako před rokem. Elektřinou vyrobenou z vody a bioplynu z čistírenských kalů firma dokáže pokrýt už více než 40 procent své spotřeby elektrické energie. ČTK to dnes sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
ilustrační foto

Na nízkouhlíkové technologie je k dispozici 24 mld. Kč, stát přijímá žádosti

24.1.25
Praha 24. ledna (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) začalo přijímat žádosti o dotace na výrobu technologií, které umožní přechod na nízkouhlíkové hospodářství. Jedná se třeba o baterie, solární panely, větrné turbíny, tepelná čerpadla či elektrolyzéry. V programu je k dispozici 24 miliard korun. Je určen pro velké projekty, žádosti musí schválit vláda. ČTK to dnes sdělil mluvčí MPO Marek Vošahlík.
ilustrační foto

ČEZ v EPO Trutnov postaví kotle na biomasu a plyn a zcela skončí s uhlím

23.1.25
Trutnov 23. ledna (ČTK) - Skupina ČEZ v Elektrárně Poříčí u Trutnova (EPO) postaví dva kotle na spalování biomasy a dva kotle na zemní plyn a zcela odejde od spalování uhlí. Nové zdroje chce ČEZ v elektrárně vybudovat v letech 2026 až 2029. Vyplývá to z oznámení záměru pro posouzení vlivů na životní prostředí (EIA), který společnost ČEZ Teplárenská zveřejnila na portálu EIA. EPO kromě výroby elektřiny zásobuje dálkovým teplem třicetitisícový Trutnov a další obce a města v okrese. Soustava je po Hradci Králové největší v hradeckém kraji.
ilustrační foto

Zemědělský svaz: Loni skončilo 40 pct zemědělských podniků na nule či ve ztrátě

23.1.25
Praha 23. ledna (ČTK) - V loňském roce skončilo 40 procent tuzemských zemědělských podniků na nule nebo ve ztrátě. Zisk v zemědělském sektoru loni činil 3,7 miliardy korun, oproti roku 2023 klesl o 2,6 miliardy korun. Při započítání zhruba 30.000 zemědělských podniků byl loňský průměrný zisk na jednoho zemědělce 123.000 korun. Zisk na hektar meziročně klesl z 1800 korun na 1060 korun. Vyplývá to z interního průzkumu Zemědělského svazu ČR, který dnes představil novinářům předseda svazu Martin Pýcha.
ilustrační foto

Senát schválil zvyšování podílu pokročilých biopaliv v pohonných hmotách

22.1.25
Praha 22. ledna (ČTK) - Podíl pokročilých biopaliv v pohonných hmotách se zřejmě bude zvyšovat tak, aby v souladu se směrnicí EU v roce 2030 dosáhl 5,5 procenta. Počítá s tím novela o ochraně ovzduší, kterou Senát schválil v závěru dnešního jednání. Novelu, která má také rozšířit počet firem s povinností nepřetržitého monitoringu znečištění životního prostředí a přispět ke zlepšení kvality ovzduší hlavně ve městech, nyní dostane k podpisu prezident.
ilustrační foto

Klimatická politika EU potřebuje změny, shodují se experti a ekologové

22.1.25
Praha 22. ledna (ČTK) - Evropská unie by měla pokračovat v úsilí o snižování emisí skleníkových plynů, ale její klimatická politika vyžaduje zásadní změny, aby byla sociálně spravedlivější, efektivnější a přispěla k ekonomické konkurenceschopnosti. Shodli se na tom zástupci ekologických organizací, energetičtí experti i podnikatelé, které oslovila ČTK, v reakci na dnešní projev polského premiéra Donalda Tuska. Ten vyzval evropské orgány k přehodnocení evropské zelené politiky.
ilustrační foto

ČEZ chce do roku 2030 investovat do dekarbonizace teplárenství 80 miliard korun

22.1.25
Praha 22. ledna (ČTK) - Skupina ČEZ chce do roku 2030 investovat do dekarbonizace a modernizace teplárenství 80 miliard korun. Jedná se tak o druhou největší investici společnosti po výdajích do jaderné energie. Částka zahrnuje dotační podporu na modernizaci tepláren v Česku. Na dnešním setkání k modernizaci českého teplárenství v Praze to řekl předseda představenstva Svazu moderní energetiky a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
ilustrační foto

Vodíkové autobusy v MHD v Ústí nad Labem v nejbližší době nebudou

22.1.25
Ústí nad Labem 22. ledna (ČTK) - Vodíkové autobusy v Ústí nad Labem v nejbližší době nebudou. Krajské město nebude realizovat projekt zavádění vodíkové mobility, na který chtělo žádat o podporu z programu Spravedlivá transformace, ekonomicky by se nevyplatil. ČTK to řekl primátor Petr Nedvědický (ANO).
ilustrační foto

Ekologové: Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody nezastaví dekarbonizaci světa

21.1.25
Praha 21. ledna (ČTK) - Ekologové, politici i analytici, které oslovila ČTK, se shodují, že oznámení prezidenta Spojených států Donalda Trumpa o odstoupení od Pařížské dohody je komplikací pro mezinárodní klimatická vyjednávání, ale nepředstavuje neřešitelnou překážku. Pařížská dohoda podle nich zůstává pevná díky široké podpoře států, komunit i byznysu. Světový přechod na čisté zdroje energie pokračuje díky technologiím a tržním tlakům, tvrdí.
ilustrační foto

Svaz moderní energetiky: Trumpova energetická politika je rizikem hlavně pro USA

21.1.25
Praha 21. ledna (ČTK) - Energetická politika republikánského amerického prezidenta Donalda Trumpa je rizikem hlavně pro samotné Spojené státy. Ty kvůli ní totiž mohou zaspat ve využívání moderních bezemisních technologií a ztratit tempo, kterým se za mandátu demokrata Joea Bidena snažily konkurovat Číně. Pro Evropskou unii může být situace za oceánem příležitostí, jelikož zrušení investic do produkce bezuhlíkové energie může vést k zájmu o realizaci těchto projektů v Evropě. ČTK to dnes řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.
ilustrační foto

Senátní výbor nepodpořil zvýšení podílu pokročilých biopaliv v pohonných hmotách

21.1.25
Praha 21. ledna (ČTK) - Senátní výbor pro životní prostředí nepřijal žádné doporučení k novele, která má kvůli směrnici EU zavést zvyšování podílu pokročilých biopaliv v pohonných hmotách do roku 2030 na 5,5 procenta. Schválení ani zamítnutí novely žádný ze členů výboru nenavrhoval. Senátor Martin Krsek (za SEN 21) neprosadil úpravy novely, která má také rozšířit počet firem s povinností nepřetržitého monitoringu znečištění životního prostředí a přispět ke zlepšení kvality ovzduší hlavně ve městech.
ilustrační foto

Uhlí v teplárně u Mostu nahradí paroplynové zdroje, stavba prvního začne zjara

21.1.25
Most 21. ledna (ČTK) - Uhlí v teplárně v Komořanech u Mostu nahradí dva moderní paroplynové zdroje. Společnost United Energy nyní podepsala kontrakt na výstavbu prvního paroplynového cyklu, náklady jsou 3,7 miliardy korun. Se spuštěním provozu se počítá na jaře 2027. U druhého se připravuje výběrové řízení na realizaci. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Michaela Koudelová. Teplárna Komořany je součástí Energetického průmyslového holdingu (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského.
ilustrační foto

Výroba elektřiny v ČR loni klesla o čtyři pct, oslabují hlavně uhelné zdroje

21.1.25
Praha 21. ledna (ČTK) - Výroba elektřiny v Česku dál klesá. Loni české energetické zdroje vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny (TWh) elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren. Vyplývá to ze zprávy oborového webu oEnergetice.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
ilustrační foto

Odborníci: Změny v programu Nová zelená úsporám jsou krok správným směrem

20.1.25
Praha 20. ledna (ČTK) - Odborníci se shodují, že změny v programu Nová zelená úsporám (NZÚ) jsou krok správným směrem. Oceňují, že stát dál podporuje úspory energií i využívání obnovitelných zdrojů. Nové podmínky navíc usnadní lidem přístup k těmto řešením, například možností získat část peněz předem. Zástupci odvětví míní, že podpora od státu je důležitá pro to, aby více domácností mohlo využívat moderní technologie, jako jsou solární panely, baterie nebo tepelná čerpadla. Uvedli to v komentářích, které má ČTK k dispozici.
ilustrační foto

Zásadní novinkou v Nové zelené úsporám je, že žadatelé dostanou peníze předem

20.1.25
Ostrava 20. ledna (ČTK) - Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám (NZÚ) pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež dnes začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
| 1 | .. | | 4 | | 6 | 7 | .. | 688 |