Zprávy z tisku

Krbová kamna na pelety – ekonomika víc než romantika

12.3.14
V minulém století převládaly v rodinných domech a v rekreačních objektech otevřené krby, od kterých se očekávalo především navození příjemné atmosféry. Nikdo se na ně nezlobil, že nevyhřejí více než jednu místnost. Od současných krbových vložek a kamen požadujeme, aby výrazně snížily náklady spojené s vytápěním našich domovů.

Emisní třídy rozhodují, které kotle zůstanou na trhu

11.3.14
Jsou to dva měsíce, co zmizely z obchodů tři čtvrtiny dosud prodávaných kotlů na tuhá paliva. Byly to kotle spadající do 1. nebo 2. emisní třídy, které se na základě novely zákona o ochraně ovzduší nesmí od 1. ledna 2014 prodávat. Do budoucna nebude povolen ani jejich provoz v domácnostech, od roku 2017 se začnou požadovat kontrolní revize. Těm, kteří nesplní limity, bude hrozit pokuta.

Jan Weinfurt: Kvalita biopaliv - je možné se v ní orientovat?

19.2.14
O biopalivech a výhodách jejich využití toho bylo napsáno již mnoho. Od finančních úspor přes snížení produkce CO2 až po možnost využití popela jako hodnotného hnojiva či získání lepšího hodnocení energetické náročnosti budovy...

Jak správně topit v kotli na tuhá paliva?

17.2.14
Dobře spálené uhlí je z pohledu emisí škodlivin lepší než špatně spálené dřevo. Velmi špatné je kotel na noc naložit a zavřít přívod vzduchu. Ono to sice vydrží až do rána, ale zamoříte tím široké okolí produkty nedokonalého spalování jako je oxid uhelnatý nebo polycyklické aromatické uhlovodíky. Lepší je přikládat častěji. Nebo si pořídit moderní kotel, radí odborník Jiří Horák.

Německý institut volá po odstavení starých uhelných elektráren

15.2.14
Německo by mělo rychleji odstavovat své staré uhelné elektrárny, protože jejich další provoz je překážkou pro dokončení transformace německé energetiky. V rozhovoru se zahraničními novináři v Berlíně to řekla Claudia Kemfertová z Institutu pro hospodářský výzkum (DIW). Uhelné elektrárny podle ní poškozují životní prostředí a způsobují přebytek elektřiny v síti.

ČR je nejhorší v čerpání peněz z evropských fondů. Problémové je i životní prostředí

10.2.14
Česko je v čerpání peněz z evropských fondů za období 2007 až 2013 nejhorší v rámci celé EU, řekla po jednání vlády ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO). Jen za loňský rok ČR nedočerpala deset miliard korun, v rámci celé EU se přitom nedočerpalo 16 miliard korun. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) navíc letos hrozí, že Česko z evropských fondů nevyčerpá až 24 miliard korun. Největší problémy mají resorty životního prostředí a školství.

Hradecké městské lesy hlásí rostoucí zájem o palivové dřevo

4.2.14
Společnost Městské lesy Hradec Králové zaznamenaly rostoucí zájem lidí o palivové dřevo. Firma ho od roku 2009 nabízí zájemcům v bývalém muničním skladu v Malšovicích. Přibývá také lidí, kteří si chtějí sami dřevo v lese pokácet a zpracovat. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Milan Zerzán.

Jak poznat kvalitní pelety? Hledejte razítko ENplus

28.1.14
Topení peletami je stále oblíbenější. Je totiž poměrně levné a na to, že topíte biomasou, i docela pohodlné ...pokud tedy máte automatický kotel. S orientací v kvalitě pelet by měla pomoci mezinárodní certifikace ENplus, která se nyní zavádí i v Česku.

Novinky z Ponastu: kotle na pelety 5. emisní třídy

28.1.14
Valašsko-meziříčská firma Ponast, která se dlouhodobě specializuje na vývoj automatických kotlů na pelety v nejvyšších emisních třídách, tvrdě pracuje na nových modelech a reaguje na přání evropského i domácího trhu. Dva nové kotle na pelety vycházejí vstříc majitelům nízkoenergetických domů a dále také těm, kteří chtějí mít možnost spalovat více různých typů paliv.

Česko se stalo důležitým hráčem v Evropské radě pro pelety

23.1.14
Do vedení Evropské rady pro pelety (European Pellet Council, dále jen EPC) se dostal Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. Do předsednictva byl zvolen při posledním setkání všech 17 zemí, které rada sdružuje. Jejími členy jsou národní asociace z Evropy, tři americké, jedno kanadské a japonské sdružení. Česku může aktivní účast v Radě přinést zajímavé příležitosti pro další rozvoj peletového odvětví. Patří mezi ně například know-how ze zkušenějších zemí, jako je Německo nebo Rakousko, možnost účastnit se jednání na úrovni institucí EU anebo udělování certifikací, které zajistí českým výrobcům dobré podmínky pro obchodování na evropském trhu.

V Bruselu se bude opět řešit český zákon o EIA i spalovny

16.1.14
V Bruselu se opět bude řešit návrh českého zákona o posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Ten patří spolu se zákonem o státní službě ke dvěma podmínkám Evropské komise, které musí Česká republika splnit, aby pro letošní rok vůbec získala peníze z evropských fondů. Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský se proto sejde v Bruselu s komisařem Janezem Potočnikem, potvrdil ČTK mluvčí MŽP Matyáš Vitík. Řešit mají i pilotní projekt pro alternativní dopravu ve třech krajích a kritizované spalovny.

Výstava Infotherma se v Ostravě věnuje vytápění i úsporám energie

14.1.14
Více než 360 firem se představuje na 21. ročníku čtyřdenní specializované výstavy k vytápění Infotherma, která začala na výstavišti Černá louka v Ostravě. Kromě produktů, které kromě českých firem prezentují i vystavovatelé z Rakouska, Polska a Slovenska, je pro návštěvníky připraven také obsáhlý poradenský servis či přednášky. ČTK to řekli jednatelé veletrhu Alena Bujáková a Libor Kostelný.

Kvalita dřevěných pelet jde nahoru, dokazují tři noví držitelé certifikace ENplus

12.1.14
Dřevěné pelety dala světu ropná krize – na Západě se začaly vyrábět v 70. letech a u nás samozřejmě ještě mnohem později, ve větší množství až po roce 2000. Nové topivo vyhovělo požadavkům moderní doby – je pohodlné, ekologické a za příznivou cenu – a tak se rychle uchytilo v domácnostech. Rozvíjející se odvětví nedávno přijalo mezinárodní měřítka kvality v podobě certifikace ENplus. V Česku se od nového roku chlubí kulatým razítkem také výrobci ECO-VEST s.r.o. a Zdeněk Kulda a distributor BIOMAC Ing. Černý s.r.o. Držitelů certifikace je u nás celkem osm, výhodu mají nejen na domácím, ale také na zahraničním trhu, kam pelety vyvážejí.

Životní prostředí povede Richard Brabec. Chemický průmysl prý preferovat nebude

6.1.14
Předsedové ČSSD, ANO a KDU-ČSL v pondělí podepsali koaliční smlouvu a potvrdili předběžné složení nové vlády. Nominaci na post ministra životního prostředí v ní získal Richard Brabec (ANO), člen představenstva Svazu chemického průmyslu. Ochránci životního prostředí sdružení v organizaci Zelený kruh zveřejnili dvanáct témat, které by měla nová vláda v oblasti zelené politiky vyřešit co nejdříve.
« | 1 | .. | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | .. | 43 | »