Zprávy z tisku

Evropa ode dneška spoléhá výhradně na energii z biomasy

21.11.17

Brusel 21. listopadu 2017 (AEBIOM – Evropské sdružení pro biomasu) –  Obnovitelné zdroje energie v roce 2017 Evropě zajistí energii po 66 dní, přičemž 41 dní se můžeme spolehnout na energii z biomasy. Bioenergetika si v Evropě buduje stále významnější postavení, což je pozitivní zejména s ohledem na odstoupení USA od Pařížské dohody. Nová informační kampaň „Evropský den bioenergetiky“ (v originále European Bioenergy Day) se snaží zvýšit povědomí o klíčové roli biomasy pro transformaci směrem k čisté a obnovitelné energetice.

Česko dnes slaví Den bioenergetiky

15.11.17

Praha 15. listopadu (CZ Biom, Komora OZE) – Od 15. listopadu až do konce roku „jede“ ČR pouze na energii z biomasy. Na několika místech se proto koná zábavně osvětový program a organizátoři přinášejí nové statistiky a zajímavá porovnání (viz níže). Právě 46 dní zbývajících do konce roku symbolicky představuje očekávaný 13% letošní podíl biomasy na spotřebě energie v Česku.

Obce i kraje mohou opět žádat o dotace na ekologická auta, k dispozici je 100 milionů korun

9.11.17
Již podruhé mají obce, kraje i jejich příspěvkové organizace šanci žádat o dotaci na nákup vozidel na alternativní pohony. Rozdělovat se bude rovných 100 milionů korun z prostředků Národního programu Životní prostředí. Oproti loňské výzvě se mohou žadatelé těšit na vyšší dotace i zvýhodněnou půjčku, kterou mohou nově s dotací zkombinovat, nebo na dotaci k úhradě nákladů operativního leasingu. Příspěvek mohou stejně jako loni čerpat na elektromobily, plug-in hybridy, vozy na stlačený zemní plyn – CNG a zcela nově i na vozy s plně hybridním pohonem. Příjem žádostí poběží až do 27. září 2018.

Na kotlíkové dotace půjde v Praze dalších 23,7 milionu korun

26.10.17
Praha 23. října (ČTK) - Hlavní město rozdělí 23,7 milionu korun v dalším kole dotačního programu na výměnu kotlů. Pražané mohou žádat až 150.000 korun, a to i zpětně na již provedené výměny. Novinářům to dnes řekla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Na rozdíl od jiných krajů se v metropoli dotace nově nevztahují na kombinované kotle například na biomasu a uhlí. Podle odhadů v hlavním městě zbývá asi 1000 až 2000 kotlů na tuhá paliva.

Vláda odložila projednání memoranda o rozvoji vozidel na plyn

26.10.17
Praha 23. října (ČTK) - Vláda dnes už podruhé odložila projednání memoranda o rozvoji vozidel na zemní plyn do roku 2025. Materiál počítá s tím, že nižší spotřební daň ze stlačeného zemního plynu (CNG), která by podporovala využití tohoto alternativního paliva u motorových vozidel, by měla zůstat zachována i po roce 2020. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách.

Memorandum o zemním plynu by mělo zahrnovat i biometan

23.10.17
Vláda se dnes vrátí k návrhu memoranda o rozvoji vozidel na stlačený zemní plyn (CNG). Stát a plynárenské společnosti se v něm zavazují spolupracovat při snižování rostoucího znečištění z dopravy. [1] Komora OZE navrhuje, aby součástí memoranda byl i biometan, který má ještě nižší emise: ve srovnání se zemním plynem nejméně dva až čtyřikrát. Navíc se vyrábí v Česku, takže posiluje energetickou bezpečnost.

O dotaci na výměnu kotle mohou žadatele připravit jejich chyby

20.10.17
Praha 18. října (ČTK) - Žadatelé o dotace o výměnu starého kotle za nové ekologičtější vytápění se mohou vlastními chybami připravit o vyplacení peněz, zaznělo dnes na panelové diskusi Českého plynárenského svazu. Nejčastější jsou chybějící povinné doklady u podaných žádostí, uchazeči o dotaci mohou mít problémy také kvůli najmutí nespolehlivého dodavatele nebo kvůli nedodržení povinné struktury vyúčtování.

Kotlíkové dotace jsou v polovině, nové kotle má 22.000 domácností

20.10.17
Praha 18. října (ČTK) - O dotaci na výměnu kotle za novější a ekologičtější úspěšně požádalo více než 29.000 domácností, skutečně vyměněné zařízení je v 22.000 z nich. Dalších 11.500 žádostí přišlo na krajské úřady při druhé vlně dotací, která začala letos v říjnu. Uvedlo to ministerstvo životního prostředí v dnešní tiskové zprávě. Ministerstvo chce, aby dotace do pěti let podpořily výměnu 100.000 kotlů.

V Česku přibývají nové skleníky s rajčaty, už zabírají 20 hektarů

16.10.17
Olomouc 6. října (ČTK) - Dvě desítky hektarů už v Česku zabírají nové moderní skleníky na pěstování malých rajčat, po kterých výrazně roste poptávka na tuzemském trhu i v zahraničí. Pěstování rajčat ve sklenících zažívá boom, řekl ČTK předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.

Ústecký kraj rozdělí na kotle 156 mil., žádosti jsou elektronické

16.10.17
Ústí nad Labem 13. října (ČTK) - Ústecký kraj rozdělí v další výzvě dotací na výměnu kotlů 156 milionů korun. Příspěvek na nové kotle může získat minimálně 1683 domácností, řekl dnes novinářům hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) ale už dotace nepůjde na kotle výhradně na uhlí. Oproti minulosti se žádosti budou podávat pouze elektronicky.

Jihomoravský kraj přijímá žádosti o dotaci na výměnu kotle

16.10.17
Brno 16. října (ČTK) - Jihomoravský kraj od dnešního dne přijímá od obyvatel žádosti o dotaci na výměnu starého kotle za ekologičtější zdroj. Rozdělí jim 136 milionů korun. Stejnou částku získal od ministerstva životního prostředí už v první výzvě a lidem dotace rozdělil ve dvou vlnách. Radní kraje Petr Hýbler (ANO) řekl novinářům, že se za ně vyměnilo více než 1000 kotlů. Zájemci mohou získat dotaci až 80 procent, nejvíce však 127.500 korun. Zbytek musí zaplatit sami. Cílem výměn kotlů je snížit emise z lokálního vytápění, a vylepšit tak ovzduší.

Pardubický kraj vyhlásí třetí dotační výzvu na výměnu kotlů

4.10.17
Pardubice 26. září (ČTK) - Pardubický kraj vyhlásí ve středu třetí výzvu k podávání žádostí o dotace na výměnu neekologických kotlů. Na rozdíl od předchozích dvou kol budou moci lidé o peníze žádat pouze elektronicky, do deseti dnů však musí doložit i vytištěnou žádost. To by mělo odstranit fronty a zajistit spravedlivou soutěž žadatelů. V předchozích výzvách lidé totiž čekali na úřadu i přes noc.

V Libereckém kraji bude možné znovu žádat o dotace na nové kotle

4.10.17
Liberec 26. září (ČTK) - V Libereckém kraji bude možné od 30. října znovu žádat o dotace na výměnu kotlů za ekologičtější. K dispozici bude 135 milionů korun, které by měly stačit na výměnu nejméně 1462 kotlů. Na rozdíl od první výzvy tentokrát už nebude možné získat dotaci na kotel čistě na uhlí, řekl dnes novinářům ministr pro životní prostředí Richard Brabec (ANO). Ani v první výzvě o ně nebyl velký zájem, představovaly jen 12 procent žádostí. Největší zájem byl o kotle kombinované na uhlí či biomasu, kterých bylo 41 procent.

Třebíčská TTS jedná v Číně o spolupráci na využití slámy k topení

4.10.17
Třebíč 3. října (ČTK) - Třebíčská firma TTS jedná v čínské provincii Chej-lung-ťiang o možnostech využití jejích kotlů pro vytápění biomasou, hlavně kukuřičnou slámou, která je tam zatím odpadem. TTS by měla dodat kotel do chystaného výzkumného centra na využívání místní biomasy ve městě Čchi-tchaj-che. Ve stejném městě se rovněž zvažuje výroba kotlů podle licence třebíčské společnosti. Informace, které dnes zveřejnil krajský úřad, ČTK potvrdil ředitel TTS Richard Horký.

Středočeský kraj již přijal přes 3800 žádostí o kotlíkové dotace

4.10.17
Praha 4. října (ČTK) - Středočeský kraj přijal do dnešních 9:00 přes 3800 žádostí o kotlíkové dotace. Jejich příjem začal dnes v 8:00, lidé o dotace žádají elektronicky, takže se neopakují fronty žadatelů z letošního dubna, kdy před úřadem čekaly stovky lidí, někteří na ulici i přespávali. Elektronický systém žádostí funguje bezproblémově, nápor zvládá. Hejtmanství ale zaznamenalo výpadky na svých webových stránkách, kde je proklik na systém žádostí.

Středočeský kraj rozdělí na nové kotle od 4. října přes 500 mil.

25.9.17
Praha 22. září (ČTK) - Středočeský kraj začne přijímat žádosti v druhé výzvě dotací na nové ekologičtější kotle ve středu 4. října v 08:00. Rozdělí více než 502 milionů korun. Každý zájemce může získat příspěvek od 75.000 do 127.000 korun, v závislosti na typu nového kotle a lokalitě, ve které je jeho nemovitosti. Pokud by každý dostal nejnižší možný příspěvek, uspokojí kraj 6696 žadatelů. Reálně kraj přispěje zhruba pěti tisícům lidí. Žádost o dotaci budou moci zájemci zasílat až do 26. června 2018. Na tiskové konferenci to dnes uvedli ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a hejtmanka kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Zítra v krajích startuje druhá vlna kotlíkových dotací

31.8.17
Zítřkem odstartuje další vlna kotlíkových dotací. Kraje si v ní rozdělí 3,4 miliardy korun, které na výměny kotlů přímo v domácnostech vyjednal ministr životního prostředí Richard Brabec se svým týmem v roce 2014 v Evropské komisi. Jako první začne zítra žádosti o nové zdroje vytápění v rámci druhé vlny přijímat Karlovarský kraj. Hned v závěsu 5. září začne žádosti přijímat i kraj Moravskoslezský. Lidé v těchto krajích mají tedy reálnou šanci, že budou již v letošní topné sezoně využívat nejenom ekologičtější, ale také finančně úspornější způsob vytápění. Poprvé také kraje zareagovaly na doporučení ministerstva a bude možné podávat žádosti o kotlíkové dotace elektronicky, komfortněji z domova od svého počítače, bez front před krajskými úřady. Na nový zdroj tepla může domácnost získat až 127 500 Kč.

Ústecký kraj rozdělí dalších 156 milionů korun na výměnu kotlů

18.8.17
Ústí nad Labem 18. srpna (ČTK) - Ústecký kraj rozdělí dalších 156 milionů korun na výměnu kotlů. Příjem žádostí začne zřejmě v říjnu. Do konce roku 2019 musí být v regionu vyměněno nejméně 1683 kotlů na pevná paliva. Program, který kraj zahájil v roce 2014, má přispět k zlepšení ovzduší v regionu.
| 1 | .. | 21 | | 23 | | 25 | .. | 95 |