Nevýhodou těchto obalů je jejich nesrovnatelně vysoká cena, která je až o 350 % vyšší než obalů z plastů na základě ropy. Materiálem, ze kterého se vyrábějí je škrob z kukuřice, brambor nebo obilí.
Americký patent popisuje jak byly vyvinuty nové kmeny bakterií Leptospirrillum ferrooxidans a Thiobacillus ferrooxidans - byly vyprovokovány zvýšením množství oleje a pak zvýšením množství uhelného kalu.
V České republice ojedinělou spolupráci v oblasti rekultivací a ekologie hodnotily v tomto týdnu Severočeské doly, a. s. Chomutov a odborníci z České zemědělské univerzity Praha. Přizvali starosty obcí dotčených těžbou uhlí a skrývky v oblasti Dolů Bílina a Dolů Nástup Tušimice a zástupce státní správy a institucí, zabývajících se ochranou a tvorbou životního prostředí.
Onemocnění pocházející z potravy jsou považovány za nejvážnější problém bezpečnosti potravin v USA. Podle nejnovějších údajů publikovaných Centry pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control & Prevention) mohou nemoci pocházející z potravy potenciálně způsobovat každoročně odhadem 325 000 vážných onemocnění vyžadujících hospitalizaci, 76 milionů případů onemocnění gastrointestinálního traktu a 5 000 úmrtí. (Pozn. BIOM on line: ve článku je zmíněna teplota při kompostování 130°C, což je dozajista omyl. Mají to být stupně farenheita, což pak odpovídá cca. 55°C a tedy i požadavkům ČSN Průmyslové komposty.)
Na to, jak se daří prosadit myšlenku třídění odpadu na VŠE, jsme si zeptali Antonína Pavlíčka, studentského zástupce studentů Fakulty informatiky a statistiky v Akademickém senátu VŠE.
Grantovou smlouvu o vypracování studie proveditelnosti spalovny tříděného komunálního odpadu podepsali v Americkém centru v Plzni za přítomnosti plzeňského primátora Jiřího Šnebergera zástupci velvyslanectví USA a představitelé Plzeňské teplárenské (PT). Plzeň tak jako první v republice využije k uvedenému účelu prostředků od americké vlády ve výši téměř 250 tisíc USD. Pro ČIA to uvedl generální ředitel PT Tomáš Drápela. (Pozn. BIOM on line: ve zprávě není uvedeno jaký druh tříděného odpadu se bude spalovat. Snad by se dalo předpokládat, že půjde o dřevní odpady z údržby městské zeleně, sebraný papír nevhodný pro recyklaci, apod.; jinak je těžké si představit, k čemu by bylo dobré nejprve odpad třídit, a pak jej všechen spálit, resp. likvidovat, jak je v článku napsáno...)
Na několika místech Zlínského kraje lidé našli v minulých dnech kaly, které pocházejí z čistíren odpadních vod a mohou obsahovat těžké kovy. Podezřelý materiál se objevil i na zpevněném hnojišti společnosti Agrosovín v Boršicích na Uherskohradišťsku. Pracovníci České inspekce životního prostředí z Olomouce začali na různých místech Zlínska odebírat vzorky. "Výsledky rozborů budeme znát do týdne," řekl dnes ČTK hlavní inspektor Karel Zima.
Kejda uskladněná v nádrži se přečerpává na sítový separátor s pryžovými rameny, které protlačují tekutou část síty, takže na sítu zbude podíl o vlhkosti přibližně 25 %. Tekutý podíl se pak přečerpává do uzavřené nádrže, kde se provzdušňuje aby se dosáhlo tekutiny bez zápachu a nitrátů.
Pevná frakce se mezitím dopravuje do fermentačního zásobníku, kde se ponechává asi 12 dní, odkud vychází jako kompost bez zápachu s obsahem sušiny 70 %. Tento produkt se může prodávat jako hnojivo nebo dokonce může být spalován za účelem získání energie.
Oblasti zranitelné na znečištění dusičnany ze zemědělství zahrnují zhruba 36 procent rozlohy České republiky a asi 42,5 procenta plochy zemědělských půd. Na dnešní konferenci ke směrnici EK o ochraně vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů to řekl náměstek ministra zemědělství Lubomír Konšel. Podle odhadu MZe si směrnice v ČR vyžádá investiční náklady asi 28,3 miliardy korun.
Snižování obsahu hrubého proteinu v dávkách prasat snižuje emisi čpavku. Podle předběžného výzkumu snížení obsahu hrubého proteinu v dávkách vykrmovaných prasat z 15 na 12 % snížilo emisi čpavku o 63 % bez ovlivnění růstu zvířat. Výsledky výzkumu potvrzují sníženou emisi čpavku při snížené koncentraci hrubého proteinu v dávce, ale neuvádějí snížení zápachu nebo koncentrace volných mastných kyselin ve výkalech. Další výzkum se zaměří na alternativní krmné složky ve vztahu k zápachu hnoje.
Výzkumný ústav rostlinné výroby v Praze – Ruzyni Vás zvou na „Ruzyňský den výživy rostlina agrotechniky“ pořádaný ve čtvrtek 7. března 2001 v aule VÚRV Praha 6 – Ruzyně, Drnovská 507.
Téměř polovina hnoje a kejdy vyprodukovaných v Nizozemí je transportovaná na ornou půdu, nebo v rámci legislativy z oblasti životního prostředí, spalovaná. Manipulace s odpady ze živočišné výroby zvyšují výrobní náklady.
Na základě dlouhodobých výsledků, které byly získány z 1. osevního sledu polní výživářské zkoušky „Ověření různých systémů organického hnojení“ lze formulovat tyto závěry.
Neobvyklý podzemní kontejner na separovaný odpad zprovoznili u Domanínského rybníka nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Kontejner je svého druhu jediný v České republice.
Britská unie zemědělců uvádí, že místní ministerstvo životního prostředí požaduje ve smyslu evropské nitrátové směrnice , aby zemědělci po dobu několika podzimních měsíců na určitých půdách snížili aplikaci hnoje, přestali používat kejdu prasat a drůbeží odpady.