Zprávy z tisku

Management výživy a odpadů může potlačovat šíření patogenů z hnoje

23.2.02
Onemocnění pocházející z potravy jsou považovány za nejvážnější problém bezpečnosti potravin v USA. Podle nejnovějších údajů publikovaných Centry pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control & Prevention) mohou nemoci pocházející z potravy potenciálně způsobovat každoročně odhadem 325 000 vážných onemocnění vyžadujících hospitalizaci, 76 milionů případů onemocnění gastrointestinálního traktu a 5 000 úmrtí. (Pozn. BIOM on line: ve článku je zmíněna teplota při kompostování 130°C, což je dozajista omyl. Mají to být stupně farenheita, což pak odpovídá cca. 55°C a tedy i požadavkům ČSN Průmyslové komposty.)

Třídění odpadu na studentských kolejích

22.2.02
Na to, jak se daří prosadit myšlenku třídění odpadu na VŠE, jsme si zeptali Antonína Pavlíčka, studentského zástupce studentů Fakulty informatiky a statistiky v Akademickém senátu VŠE.

Z grantu vlády USA je financována studie proveditelnosti spalovny v Plzni

22.2.02
Grantovou smlouvu o vypracování studie proveditelnosti spalovny tříděného komunálního odpadu podepsali v Americkém centru v Plzni za přítomnosti plzeňského primátora Jiřího Šnebergera zástupci velvyslanectví USA a představitelé Plzeňské teplárenské (PT). Plzeň tak jako první v republice využije k uvedenému účelu prostředků od americké vlády ve výši téměř 250 tisíc USD. Pro ČIA to uvedl generální ředitel PT Tomáš Drápela. (Pozn. BIOM on line: ve zprávě není uvedeno jaký druh tříděného odpadu se bude spalovat. Snad by se dalo předpokládat, že půjde o dřevní odpady z údržby městské zeleně, sebraný papír nevhodný pro recyklaci, apod.; jinak je těžké si představit, k čemu by bylo dobré nejprve odpad třídit, a pak jej všechen spálit, resp. likvidovat, jak je v článku napsáno...)

Na Zlínsku se objevily kaly, jež mohou ohrozit životní prostředí

22.2.02
Na několika místech Zlínského kraje lidé našli v minulých dnech kaly, které pocházejí z čistíren odpadních vod a mohou obsahovat těžké kovy. Podezřelý materiál se objevil i na zpevněném hnojišti společnosti Agrosovín v Boršicích na Uherskohradišťsku. Pracovníci České inspekce životního prostředí z Olomouce začali na různých místech Zlínska odebírat vzorky. "Výsledky rozborů budeme znát do týdne," řekl dnes ČTK hlavní inspektor Karel Zima.

Separátor výkalů

20.2.02
Kejda uskladněná v nádrži se přečerpává na sítový separátor s pryžovými rameny, které protlačují tekutou část síty, takže na sítu zbude podíl o vlhkosti přibližně 25 %. Tekutý podíl se pak přečerpává do uzavřené nádrže, kde se provzdušňuje aby se dosáhlo tekutiny bez zápachu a nitrátů.
Pevná frakce se mezitím dopravuje do fermentačního zásobníku, kde se ponechává asi 12 dní, odkud vychází jako kompost bez zápachu s obsahem sušiny 70 %. Tento produkt se může prodávat jako hnojivo nebo dokonce může být spalován za účelem získání energie.

Plochy zranitelné znečištěním dusičnany tvoří 36 pct území ČR

19.2.02
Oblasti zranitelné na znečištění dusičnany ze zemědělství zahrnují zhruba 36 procent rozlohy České republiky a asi 42,5 procenta plochy zemědělských půd. Na dnešní konferenci ke směrnici EK o ochraně vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů to řekl náměstek ministra zemědělství Lubomír Konšel. Podle odhadu MZe si směrnice v ČR vyžádá investiční náklady asi 28,3 miliardy korun.

Výsledky výzkumu v roce 2001 (USA) III. část – složení hnoje

18.2.02
Snižování obsahu hrubého proteinu v dávkách prasat snižuje emisi čpavku. Podle předběžného výzkumu snížení obsahu hrubého proteinu v dávkách vykrmovaných prasat z 15 na 12 % snížilo emisi čpavku o 63 % bez ovlivnění růstu zvířat. Výsledky výzkumu potvrzují sníženou emisi čpavku při snížené koncentraci hrubého proteinu v dávce, ale neuvádějí snížení zápachu nebo koncentrace volných mastných kyselin ve výkalech. Další výzkum se zaměří na alternativní krmné složky ve vztahu k zápachu hnoje.

Ruzyňský den výživy rostlin a agrotechniky

18.2.02
Výzkumný ústav rostlinné výroby v Praze – Ruzyni Vás zvou na „Ruzyňský den výživy rostlina agrotechniky“ pořádaný ve čtvrtek 7. března 2001 v aule VÚRV Praha 6 – Ruzyně, Drnovská 507.

Směrnice ohledně hnoje v Nizozemí

13.2.02
Téměř polovina hnoje a kejdy vyprodukovaných v Nizozemí je transportovaná na ornou půdu, nebo v rámci legislativy z oblasti životního prostředí, spalovaná. Manipulace s odpady ze živočišné výroby zvyšují výrobní náklady.

Ověření různých systémů organického hnojení

11.2.02
Na základě dlouhodobých výsledků, které byly získány z 1. osevního sledu polní výživářské zkoušky „Ověření různých systémů organického hnojení“ lze formulovat tyto závěry.

Konce organického hnojení?

1.2.02
Britská unie zemědělců uvádí, že místní ministerstvo životního prostředí požaduje ve smyslu evropské nitrátové směrnice , aby zemědělci po dobu několika podzimních měsíců na určitých půdách snížili aplikaci hnoje, přestali používat kejdu prasat a drůbeží odpady.

Hnojová válka v Belgii

28.1.02
Valonské úřady už mají dost vyvážení vlámského hnoje v jižní, frankofonní části Belgie, který je sice zakázán od roku 1987, neustále se však děje.

Mobilní vyhnívací zařízení

18.1.02
Welšská společnost vyvinula systém kompostování biodegradovatelných materiálů od hnoje až po odpady z restaurací.

Dobříš dokončuje stavbu třídičky odpadu a kompostárny

16.1.02
Radnice v Dobříši na Příbramsku dokončuje stavbu třídící linky na komunální odpad a kompostárny. Zařízení v areálu bývalé skládky Svaté Pole umožní efektivněji zpracovat obsah popelnic a kontejnerů i ze sousedních obcí. Vzniklý kompost poslouží k rekultivaci samotné skládky.

Třídění odpadu je prodělečné

9.1.02
"Každých čtrnáct dní svážíme bioodpad ve městě. Máme vlastní kompostárnu. Konečný produkt využíváme pro naše potřeby," upozornil ředitel na nepřehlédnutelnou hromadu kompostu.
| 1 | .. | 210 | 211 | | 213 | |