Zprávy z tisku

Šéf ČIŽP odvolal čtyři oblastní ředitele, další skončil sám

14.2.15
Nový šéf České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Erik Geuss odvolal ředitele čtyř oblastních inspektorátů, další rezignoval. Na pět uvolněných manažerských míst v Praze, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové a Havlíčkově Brodě dnes inspekce vyhlásila výběrová řízení.

Sněmovna asi schválí změny v zákoně o ekologických datech

28.1.15
Sněmovna asi schválí novelu, kterou chce vláda více přiblížit formulace v zákoně o právu na informace o životním prostředí příslušné unijní směrnici. Novela má především upravit definice a pojmy v zákoně, aby se Česko vyhnulo sankcím od Evropské komise. V druhém čtení padl jediný pozměňovací návrh, podle kterého by ministerstvo životního prostředí muselo každoročně zpracovávat a zveřejňovat zprávy o životním prostředí i pro jednotlivé kraje.

Novela o odpadech působí komplikace lidem bez kanalizace

28.1.15
Novela zákona o odpadech, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí (MŽP), může způsobit významný nárůst administrativy i nákladů u části z více než 1,7 milionu obyvatel ČR, kteří nejsou napojeni na veřejnou kanalizaci.

Ministr Brabec zrychluje čerpání evropských peněz: podepsal další dvě stovky projektů ze zásobníku a dotace na projekty z OPŽP za 1,2 miliardy

23.9.14
195 kvalitních projektů čekalo na svou příležitost v zásobníku projektů OPŽP, dnes jim dal ministr Richard Brabec šanci k získání podpory. Podepsal už třetí část projektů uložených v zásobníku, tentokrát s celkovou podporou z EU 472,5 milionu korun. Kromě toho ministr Brabec schválil dotaci z dobíhajícího Operačního programu Životní prostředí dalším 145 projektům s celkovou výší podpory z evropských peněz 1,2 mld. Kč.

Ministr schválil již třetí část žádostí zařazených v zásobnících projektů OPŽP

22.9.14
Ministr životního prostředí Richard Brabec podepsal dne 18. 9. 2014 rozhodnutí o udělení dotace z OPŽP dalším projektům zařazeným v tzv. zásobníku projektů, u nichž jejich žadatelé předložili závazný harmonogram dokládající dokončení realizace v roce 2014. Schváleny byly 2 žádosti z L. výzvy (PO 6), 15 žádostí z LIV. výzvy (PO 7), 38 žádostí z LVIII. výzvy (PO 6), 132 žádostí z LIX. výzvy (PO 2) a 8 žádostí z LX. výzvy (PO 6).

Inspekci životního prostředí klesá rozpočet a ubývají zaměstnanci

26.5.14
Pokud by se nadále snižoval rozpočet České inspekce životního prostředí (ČIŽP), musela by omezit svou činnost. V posledních dvou letech rozpočet inspekce klesl o více než 20 procent, ubývá také zaměstnanců, popsal její ředitel Jan Slanec. Ministerstvo životního prostředí, jehož je ČIŽP rezortní organizací, se situací zabývá.

Straka z TOP 09 kritizuje evropské nařízení proti invazním druhům

12.5.14
Zastupitel Brna-středu a kandidát do Evropského parlamentu Bohumil Straka (TOP 09) považuje evropské nařízení proti invazním neboli nepůvodním druhům za netransparentní. Podle něj budou o existenci cizích rostlin a živočichů v České republice rozhodovat úředníci z Bruselu, kteří neznají české poměry. Nařízení před měsícem schválil Evropský parlament podle pozměňovacího návrhu europoslance Pavla Poce (ČSSD). V těchto dnech bude platnost nařízení, které má za cíl škodlivé druhy vymýtit, potvrzovat Rada EU.

MZe vydalo publikaci k možnostem energetického využití biomasy

8.1.14
Na konci loňského roku MZe vydalo publikaci „Možnosti energetického využití biomasy“, která vznikla jako doplněk vládou ČR schváleného Akčního plánu pro biomasu v ČR na období 2012 - 2020 (dále APB), jehož cílem bylo především vymezit vhodná opatření a principy, která pomohou k efektivnímu a účelnému využití energetického potenciálu biomasy.

Pěstování rychle rostoucích dřevin a ochrana přírody

20.10.13
Z pohledu zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (ale ani z pohledu zákona č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu), není rozhodné, zda budou rychle rostoucí dřeviny (RRD) pěstovány na trvalém travním porostu, orné půdě či na jiném druhu pozemku.

Činnost ČIŽP v oblasti integrovaných agend za rok 2012

10.6.13
Zásadní činností v oblasti integrovaných agend je činnost dozorová (kontrolní), dalšími jsou činnosti převážně preventivního rázu, jako např. vydávání vyjádření a stanovisek (v rámci procesu EIA, IPPC atd.).

Životní prostředí přijde o 50 miliard korun, tvrdí Špidla

21.5.13
Operačnímu programu Životní prostředí (OP ŽP) podle stínového ministra životního prostředí za ČSSD Vladimíra Špidly reálně hrozí, že nestihne vyčerpat až 50 miliard korun. Celkem měl tento operační program pro roky 2007 až 2013 připraveno takřka 150 miliard korun.

Sněmovna trvá na tom, že v Senátu je správný text odpadové novely

20.4.13
Sněmovna trvá na tom, že napodruhé poslala do Senátu správný text novely o odpadech. ČTK to řekla její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Horní komora tvrdí opak, zpochybňuje účinnost u jedné lhůty. Původně odešla do Senátu předloha s neschválenou úlevou pro solárníky, v opravené verzi už není.

Rychle rostoucí biomasa – japonský topol

20.3.13
Pokud chceme pro vytápění zužitkovávat biomasu, a snížit tak závislost na dodávkách elektrické energie a plynu, nabízí se zatím nepříliš rozšířený, ale stále oblíbenější japonský topol.

Ekologická újma - analýza rizik

21.2.13
Nemusíte patřit mezi sebevědomé společnosti s vizí a odpovědným přístupem k okolí ani být společností nejen pro 21. století s vlastní strategií udržitelnosti a ambiciózními cíli, abyste ocenili stručné a přehledné informace z oblasti životního prostředí, přesněji Zákona o předcházení ekologické újmě a o její nápravě (Zákon 167/2008 Sb.).

Zpřesnění pravidel pro velké znečišťovatele má v Senátu potíže

16.1.13
Vláda má v Senátu potíže s prosazením novely, která má kvůli směrnici EU zpřesnit pravidla povolování provozů znečišťujících životní prostředí. Senátní podvýbor pro energetiku normu nepodpořil. Většina jeho členů se k předloze postavila zdrženlivě, vážné námitky neměli. Pro schválení byli především oba zástupci ČSSD, která má jinak v horní komoře pohodlnou většinu.

Nová studie: Znečištění z dopravy stále ničí zdraví Evropanů

3.12.12
Doprava se v Evropě značně podílí na zdraví škodlivém znečištění ovzduší. Toxické zplodiny z dopravy mohou mít vliv na kardiovaskulární systém, plíce, játra, slezinu a krev. Přílišný hluk z dopravy pak může způsobovat jak tělesné, tak psychické potíže. Vyplývá to z výroční zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) o dopravě, která byla zveřejněna minulý týden.
| 1 | .. | 9 | 10 | | 12 | |