Zprávy z tisku

ilustrační foto

Lídři v oblasti plynové mobility představili nové technologie a strategie pro rozvoj CNG, LNG i biometanu v ČR

2.9.21
Rozšiřování sítě plnicích stanic CNG a LNG, zvýšení počtu plynových vozidel v osobní, nákladní i městské hromadné dopravě a investice do nových technologií. To jsou pro nejbližší roky plány plynárenských společností, významných hráčů v oboru automotive a technologických a investičních firem v České republice. Konkrétní inovace a připravované projekty byly představeny odborné veřejnosti na Dnu plynové mobility. Akci uspořádal Český plynárenský svaz ve spolupráci se svými partnery.
ilustrační foto

Konference EGÚ Brno „Energetika 2021“

26.8.21
Investovat do podnikové energetiky se vyplatí. Dekarbonizace přeje malým zdrojům. Odstavování fosilních zdrojů a navýšení poptávky po elektřině jsou důvody, proč bude nutné v příštích čtyřech letech nalézt ve střední Evropě 190 až 200 TWh nové výroby elektřiny. Jen pro srovnání: jaderná elektrárna Dukovany za rok vyrobí okolo 14,5 TWh elektřiny. Představa, že by kdokoli v našem regionu dokázal do roku 2025 postavit třináct jaderných elektráren, je absurdní. I proto lze předvídat, že elektroenergetiku čekají v nadcházejících letech převratné změny.
ilustrační foto

Sokolovská chemička snižuje uhlíkovou stopu díky odběru zeleného dusíku

25.8.21
Sokolov 25. srpna (ČTK) - Sokolovská chemička Synthomer a.s. začala jako první firma v České republice odebírat z produkce Linge Gas takzvaný zelený dusík. Díky jeho ekologické výrobě z obnovitelných zdrojů se snižuje uhlíková stopa a přispívá tak k ochraně klimatu a životního prostředí. Náklady na zelené produkty jsou sice vyšší, sokolovskou chemičku to ale neodradilo, řekl dnes novinářům ředitel Milan Brejchal.
ilustrační foto

Senát doporučil stanovovat podporu obnovitelných zdrojů nařízením vlády

18.8.21
Praha 18. srpna (ČTK) - O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů by mohla rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, by se mohlo pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. Senát tak dnes navrhl upravit vládní novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Nyní ji dostane zpět k posouzení Sněmovna. Stejné řešení již dříve ve Sněmovně podpořil tamní hospodářský výbor, ale při schvalování novely tento návrh neprošel. Nastavení podpory by mělo státu ušetřit peníze na podpoře obnovitelných zdrojů.
ilustrační foto

Orlen Unipetrol chce dát do zelených projektů do roku 2030 přes 30 mld. Kč

18.8.21
Praha 18. srpna (ČTK) - Petrochemický holding Orlen Unipetrol chce do zelených projektů do roku 2030 investovat přes 30 miliard korun. Jde zejména o dekarbonizaci, snížení energetické náročnosti, důraz na obnovitelné zdroje, recyklaci plastů a používání pokročilých biopaliv. Společnost o tom dnes informovala ČTK ve své zprávě.
ilustrační foto

Senát opravil vady poslanecké verze novely. Ta přináší restart obnovitelných zdrojů a modernizaci energetiky

18.8.21
Návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie právě schválil Senát. Opravil vady poslanecké verze zákona, na které Komora OZE před měsícem upozornila. [1] Zákon tak po dekádě stagnace přináší restart rozvoje obnovitelných zdrojů v Česku. Každá kilowatthodina, která nebude vyrobena z uhlí, ale obnovitelných zdrojů, sníží zákazníkům náklady na elektřinu.
ilustrační foto

Obyvatelé Šumperku od května vytřídili přes 12 tun kuchyňského odpadu

11.8.21
Šumperk 11. srpna (ČTK) - Více než 12 tun kuchyňského odpadu, který by jinak skončil na skládce směsného odpadu, vytřídili obyvatelé Šumperku od začátku května do konce července. V šumperských ulicích byly na jaře rozmístěny čtyři desítky nádob na kuchyňský odpad, který je poté odvážen do bioplynové stanice v nedalekém Rapotíně. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Soňa Singerová. Podle zástupců radnice je Šumperk prvním městem v republice, které se do třídění gastroodpadu pustilo.
ilustrační foto

Drahý odpad je největším strašákem měst a obcí, říká výzkum

3.8.21
Pro 89 % oslovených měst a obcí jsou nejzávažnějším problémem rostoucí náklady spojené se sběrem, svozem a zpracováním odpadu. Vyplývá to z dotazníkového šetření spolku Arnika, který mezi městy a obcemi po celé České republice zkoumal překážky při dosahování cílů v prevenci vzniku odpadů, separaci a ve zvyšování efektivity a dalších cílů odpadového hospodářství.
ilustrační foto

Zjišťovací řízení k aktualizaci Plánu odpadového hospodářství ČR

3.8.21
Odbor posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence Ministerstva životního prostředí rozeslal oznámení koncepce - Aktualizace Plánu odpadového hospodářství České republiky 2015-2024 s výhledem do roku 2035. Každý může Ministerstvu životního prostředí, odboru posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence, zaslat své písemné vyjádření k oznámení koncepce do 20 dnů ode dne zveřejnění informace o oznámení koncepce na úřední desce posledního dotčeného kraje.
ilustrační foto

V Keni zavádějí vařiče na plyn z vodních hyacintů

28.7.21
Nairobi 28. července (ČTK) - V Keni se pokoušejí nahradit znečišťující paliva používaná v domácnostech k vaření nezávadným plynem. V rámci nového projektu jej vyrábějí z invazivních vodních rostlin pokrývajících Viktoriino jezero. Agentura Reuters informovala, že se k tomu spojila keňská energetická společnost Biogas International s výrobcem léků AstraZeneca a ústavem pro udržitelnost z Cambridgeské univerzity.
ilustrační foto

Experti: Diskuse o jaderném bloku často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku

25.7.21
Praha 25. července (ČTK) - Diskuse o plánovaném novém bloku Jaderné elektrárny Dukovany často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku. V hodnocení současné vlády v závěru jejího funkčního období to zmiňovali zástupci oborových asociací a další energetičtí odborníci, které oslovila ČTK. Význam nového zdroje pro Česko většinou nezpochybňují, řada z nich ale upozorňuje například na skluz některých energetických legislativních norem.
ilustrační foto

Komora OZE: Česko bude muset kvůli evropským návrhům předělat klimatický plán

15.7.21
Praha 15. července (ČTK) - Česko bude muset kvůli evropským návrhům, které mají země EU nasměrovat ke splnění přísnějších emisních cílů v roce 2030, předělat Národní energeticko-klimatický plán. ČTK to dnes řekl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. Uvedl, že podílu 40 procent obnovitelných zdrojů na úrovni EU do roku 2030 by mělo podle metodiky výpočtu Evropské komise Česko přispět 29 až 32 procenty, počítá ale s růstem podílu zelených zdrojů na 22 procent.
ilustrační foto

Tomáš Voltr: Stát otevřel dveře biometanu v dopravě, chybí ale legislativa

12.7.21
Konec dotací na nákup autobusů poháněných stlačeným zemní plynem vypadá pro dopravce jako nepříjemná zpráva. Ve skutečnosti se pro ně otvírá cesta k širokému využívání biometanu. A to je bezesporu dobrá zpráva nejen pro ně, ale i v širším smyslu. Biometan vyráběný například v bioplynce v Rapotíně z odpadu má totiž ve srovnání s fosilním zemním plynem až o osmdesát procent nižší uhlíkovou stopu.
ilustrační foto

Energetici z Bratislavy se ptali na třídění gastroodpadu

9.7.21
Na to, jak občané Šumperka třídí gastroodpad a co se s touto komoditou dále děje, se přijela podívat desítka zástupců energetických společností z Bratislavy a z Moravy. Zavítali i do rapotínské bioplynové stanice EFG Rapotín BPS.
ilustrační foto

Ve 3. výzvě kotlíkových dotací uspokojil Středočeský kraj již 4700 zájemců

1.7.21
Praha 1. července (ČTK) - Ve třetí výzvě dotací na výměnu kotle na tuhá paliva za ekologičtější zdroj vytápění uspokojil Středočeský kraj již 4700 žadatelů. Hejtmanství přijalo více než 8300 těchto žádostí, finanční prostředky vystačí asi na 7900 z nich. Kraj předpokládá, že lidem vyplatí přes 920 milionů korun, informovala dnes ČTK Helena Frintová z krajského úřadu v tiskové zprávě.
ilustrační foto

V dalších 3 výzvách Modernizačního fondu je 7,4 mld na ekologizaci továren

1.7.21

Praha 1. července (ČTK) - Modernizační fond prostřednictvím dalších tří výzev nabídne průmyslovým firmám, které spadají do systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS), 7,4 miliardy korun na ekologizaci jejich provozů. Dotace mohou čerpat na modernizace zdrojů energie a technologií, které povedou ke snížení spotřeby energie a množství vypouštěného CO2 do ovzduší. Příjem žádostí začne 19. července, informovalo dnes ČTK ministerstvo životního prostředí. Fond má do roku 2030 nabídnout minimálně 150 miliard korun na projekty vedoucí ke snížení emisí skleníkových plynů, zvýšení energetické efektivity či k růstu podílu obnovitelných zdrojů.

ilustrační foto

Největší perspektivu mají „zelené“ plyny

30.6.21
"V souvislosti s cílem dosáhnout klimatické neutrality v roce 2050 předpokládáme rostoucí zájem o všechny nízkoemisní či dekarbonizované plyny. Každý z nich je přitom vhodnější pro určitý sektor. Stlačený či zkapalněný zemní plyn, respektive po smíchání s biometanem, nabízí v současnosti cenově nejdostupnější řešení pro dekarbonizaci dopravy. V segmentu nákladní dopravy dokonce dnes kromě LNG a CNG prakticky neexistuje jiné dostupné palivo, které by dosahovalo požadované kombinace vysokého výkonu, uspokojivého dojezdu a ekologického provozu. Uplatní se i vodík, biometan či metan," říká výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská.
ilustrační foto

EU zvažuje zpřísnění pravidel pro "obnovitelné" spalování biomasy

24.6.21
Evropská unie zvažuje zpřísnění pravidel týkajících se toho, kdy lze energii získanou pomocí spalování biomasy klasifikovat jako obnovitelnou, a uplatnit tak její přínos vzhledem ke klimatickým cílům EU. Zprávu přinesla agentura Reuters, která měla možnost nahlédnout do draftu dokumentu od Evropské komise dne 16. června.
ilustrační foto

Výzva pro stabilizaci rozvoje moderní energetiky v ČR má téměř 600 podporovatelů

17.6.21
Praha 17. června (ČTK) - Výzva Rozumná podpora, která má za cíl podpořit vylepšení novely o podporovaných zdrojích energie tak, aby umožnila stabilizovat rozvoj moderní energetiky a připravila základy pro podporu nových projektů obnovitelných zdrojů, která nebude zátěží pro spotřebitele elektřiny, má téměř 600 podporovatelů z řad firem, obcí i jednotlivců. ČTK to dnes řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. Výzva byla dnes poskytnuta předsedům všech sněmovních stran.
ilustrační foto

Část poslanců má výtky ke stanovení intervalu možné ziskovosti zelených zdrojů

3.6.21
Praha 2. června (ČTK) - Předseda lidovců Marian Jurečka, poslanec Pirátů Petr Třešňák i poslanec vládní ČSSD Petr Dolínek mají výtky k navrhovanému stanovení intervalu povolené ziskovosti obnovitelných zdrojů, který nyní prosazuje vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Mimo jiné podle nich snižuje předvídatelnost podnikatelského prostředí. Shodli se na tom na dnešní webové konferenci pořádané Svazem moderní energetiky. Havlíček návrh hájil. Předloha má kromě jiného omezit podporu solárních elektráren, které v Česku vznikly při takzvaném solárním boomu.
« | 1 | .. | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | .. | 94 | »