Zprávy z tisku

Třídění odpadu je prodělečné

9.1.02
"Každých čtrnáct dní svážíme bioodpad ve městě. Máme vlastní kompostárnu. Konečný produkt využíváme pro naše potřeby," upozornil ředitel na nepřehlédnutelnou hromadu kompostu.

V Hradešicích na Klatovsku chystají ekologickou výtopnu na bioplyn

9.1.02
V České republice vůbec první ekologickou výtopnu na bioplyn, vznikající z organického odpadu, začnou stavět v Hradešicích na Klatovsku. Technologii fermentace zatím využívají pouze čtyři bavorské obce. Bioplyn se bude vyrábět z chlévské mrvy, kejdy, fekálií a močůvky.

Bioplynem lze topit či pohánět autobusy

9.1.02
Již přibližně rok to dokazuje akciová společnost První dubská investorská (PDI), která dodává teplo a proud vyráběný z bioplynu ze skládek v Dolních Chabrech a Letňanech částečně pro automobilku Daewoo Avia a částečně pro přilehlá pražská sídliště.

Bioplyn bude v Teplicích topit a vyrábět proud

9.1.02
Místo planého unikání odpadních plynů ze skládek, čistíren odpadních vod a zemědělské produkce do ovzduší by se měl bioplyn mnohem více začít uplatňovat v energetice. Napomoci tomu má státní podpora, kterou tento měsíc na svém zasedání schválil Zemanův kabinet. Od příštího roku tak například mohou podnikatelé připravující projekt na využití bioplynu žádat o podporu na Státním fondu životního prostředí.

Řepky olejné je málo. Bude i málo bionafty?

9.1.02
Bionafta je produkt, kdy se při výrobě 31 procent objemu nahrazuje rostlinným methylesterem z řepky olejné. Stát se snaží, aby tato nafta byla cenově výhodnější, neboť nejen šetří strategickou surovinu, ale je zároveň významným odbytištěm pro zemědělce. Řepky je však letos vlivem nepřízně počasí málo, bude tak i málo bionafty?

Energetické využití biomasy

9.1.02
Cílem příspěvku je seznámení se současným stavem fytoenergetiky u nás a v Evropě a možnostmi jejího rozvoje v rámci Euroregionu. Příspěvek přinese základní faktické údaje a číselná vyjádření rozvoje tohoto oboru a předloží přehled hlavních ohrožení a výhod projektů v oboru, spolu s možnostmi rozvoje regionů a obeznámí se základními legislativními kroky u nás a v EU.

Perspektivní biomasa

9.1.02
Některé domácnosti se nemusí rozhodovat jen mezi plynem a elektřinou. Perspektivu mají kotle ústředního vytápění či kotelny na biomasu - dřevní odpad, slámu, případně i speciálně vyšlechtěné rostliny.

Biomasa má pomoci venkovu

9.1.02
V České republice se nevyužívá pro produkci potravin asi 465 tisíc hektarů orné půdy. S loukami a pastvinami tato plocha dosahuje rozlohy téměř miliónu hektarů, které by se mohly částečně využít pro pěstování biomasy na vytápění. Na setkání zemědělců ve Větrném Jeníkově to řekla místopředsedkyně Českého sdružení pro biomasu Vlasta Petříková.

Ekologické vytápění s biomasou

9.1.02
Biomasa je dnes pokládána za jeden z nejlevnějších a také nejekologičtějších zdrojů, kterým si může člověk doma topit. Co je biomasa?

Vytápění biomasou je reálné

9.1.02
Společný projekt obcí Chabařovice a Modlany na využití alternativních zdrojů energie byl dokončen. Záměrem obcí je vytápět domácnosti ekologicky takzvanou biomasou, což by si ale vyžádalo nemalou investici.

Šťovík je kyselý, ale hřeje

9.1.02
Odpověďí na otázku, jak topit co nejefektivněji, nejlevněji a zároveň co nejšetrněji vůči životnímu prostředí - je biomasa. "Zelené" teplo si můžeme dokonce sami vypěstovat, a přesto je na okraji zájmu.

Němci jezdí na český metylester

9.1.02
Zatímco v minulém roce byl vývoz českého metylesteru a bionafty jen zanedbatelný (72 tun MEŘO a 3840 tun směsného paliva), letos se oba produkty čile exportují. Za prvních pět měsíců se vyvezla zhruba čtvrtina z tuzemské produkce MEŘO, a to především do Německa. Do zahraničí směřovalo přibližně 13 procent produkce směsného paliva.

Dotované řepky budou mít málo

9.1.02
První říjen bude přelomem v systému podpory bionafty. Výrobci kvitují s povděkem, že nová pravidla potvrzená vládním nařízením č. 86/2001 mají pětiletou platnost. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) bude výrobcům MEŘO prodávat řepku za takovou cenu, aby směsné palivo mohlo být o deset procent levnější než motorová nafta. Cena řepky by se měla pohybovat kolem 4000 korun za tunu, přesná výše se bude odvíjet od ceny klasické nafty a řepkových pokrutin.

Pomoc bionaftě

9.1.02
Od 1. října se změnil systém podpory bionafty. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) počínaje tímto měsícem prodává výrobcům metylesteru řepku za nižší ceny, než jaké jsou na volném trhu. Výrobci MEŘO, s nimiž má fond podepsané smlouvy, zatím zaplatili za každou tunu odebrané řepky zálohu tisíc korun. Výslednou cenu jim fond podle ředitele Jana Höcka dopočítá po skončení měsíce na základě vývoje cen motorové nafty a řepkových pokrutin. Podle předběžných propočtů se může pohybovat kolem 4800 korun za tunu.

Bionafta - stále populárnější alternativa

9.1.02
Zdražování motorové nafty je vodou na mlýn pro bionaftu. S tím, jak loni rostla cena za barel ropy, stoupal ve světě zájem o toto alternativní ekologické palivo. Na českém trhu dosáhl podíl bionafty na celkové spotřebě motorové nafty téměř deseti procent. V tomto směru jsme tedy lídrem mezi východoevropskými zeměmi a o naše zkušenosti se zajímá i vyspělý svět.

Systém podpory bionafty stále hledá svoji tvář

9.1.02
Bionafta se neobejde bez podpory státu, avšak její optimální forma se stále hledá. Současný systém, který s určitými korekcemi platí od 1. dubna minulého roku, se pro svoji složitost neosvědčil. Od 1. října letošního roku se má přejít na nový způsob podpory. Ten už by měl podle ministerstva zemědělství přežít období do našeho přičlenění k Evropské unii.

Školy a energetické plodiny

9.1.02
CZ BIOM - České sdružení pro biomasu - podpořilo v uplynulých letech projekt propagace pěstování energeticky využitelných rostlin tím, že navázalo spolupráci se středními zemědělskými školami a učilišti, poskytlo základní informace, propagační letáky a hlavně semena rostlin, které jsou pro energetické využití perspektivní.

Vláda o využití bioplynu v zemědělství a zpracovatelském průmyslu

9.1.02
Ministři zemědělství a životního prostředí Jan Fencl a Miloš Kužvart předloží ve středu vládě analýzu možností využití bioplynu a návrh přípravy podpůrného programu na jeho uplatnění v zemědělství a zpracovatelském průmyslu. Sdělilo to ministerstvo zemědělství.
| 1 | .. | | 1120 | |