Zprávy z tisku

Nebezpečí vážného poškození vzcházejících porostů řepky

10.9.02
Na několika lokalitách v České republice bylo zjištěno poškození výdrolu ozimé řepky. Rostliny jsou silně poškozeny žírem na velkých plochách, často i několika hektarů. Právě v době, kdy vrcholí setí, znamená poškození výdrolu za určitých okolností významné nebezpečí pro nové porosty.

Využití palivových článků bude stále narůstat

10.9.02
K ekologicky neškodnému způsobu výroby elektrické energie patří využití palivových článků. Jde o proces, kdy na membránou separovaných elektrodách vzniká z vodíku a kyslíku elektrický proud a voda, bez produkce oxidů dusíku, síry či mikročásteček uhlíku s obsahem karcinogenních látek.

Energie zůstává otevřenou otázkou

9.9.02
Podíl obnovitelných zdrojů na celkové energetické spotřebě by se měl zvýšit na 15 procent do roku 2010. S takovou představou přicházeli na jednání v Johannesburgu zástupci Evropské unie. Nepodařilo se ji ovšem prosadit pro odpor Spojených států a zemí vyvážejících ropu OPEC.

Nové štěpkovače

9.9.02
V letošním roce se objevilo na trhu mnoho nových různých typů a modelů štěpkovačů, které chtějí vyhovět narůstajícím požadavkům na recyklaci zelené organické hmoty.

Nižší sklizeň a růst cen řepky v Polsku

9.9.02
Polští pěstitelé řepky dokončili v podstatě sklizeň 2002 a poslední informace potvrdily předchozí odhady, v nichž se předpovídalo proti roku 2001 snížení výnosů. Celková sklizeň řepkového semene dosáhla 900 tis. t, což je proti úrovni 1 063 tis. t z minulému roku o 15,3 % méně. Nižší produkce se už nyní projevuje v určitém napětí na trhu, kde dochází k růstu nákupních cen.

Ekonomika pěstování pícních plodin v roce 2001 – II. část

6.9.02
Sklizňové plochy vojtěšky a jetel červeného vykazují i nadále pokles, který představuje u vojtěšky 69 % plochy z roku 1990 a u jetele dokonce jen 55 %. Přestože došlo u vojtěšky meziročně ke zvýšení hektarového výnosu o 4 % a u jetele červeného dokonce o 7 %, jejich celková produkce se snížila o 1,6 procenta. Míru rentability dosaženou při jejich pěstování v roce 2001 lze hodnotit jako středně minusovou.

Sklízeče píce John Deere

6.9.02
S novou řadou svinovacích lisů, žacích strojů a lisů kombinovaných s baličkami se John Deere představil na nedávném předvádění Grassland 2002.

Kotelna na biomasu začne zkušební provoz

6.9.02
Jako první na Českolipsku začne vytápět své byty biomasou město Nový Bor. Bude topit slámou a dřevěnými štěpky. První kotel na biomasu v Libereckém kraji uvedli do chodu v Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku. V Novém Boru má zkušební provoz speciálního kotle začít nyní.

Na Vysočině je nadbytek produkce dřevní hmoty

6.9.02
Dosavadní průběh počasí lesům na Vysočině vyhovuje a kalamitní smrště či další pohromy se jim vyhnuly. Jak včera potvrdil Jan Znojemský, oblastní inspektor Lesů ČR, pouze v oblasti u Bystřice nad Pernštejnem došlo k částečnému poškození lesů vodními přívaly.

Chromeč postaví kotelnu na biomasu

6.9.02
Centrální vytápění bioamsou hodlají jako první obec v regionu zavést v Chromči na Šumpersku. Tamní radnice si už nechala zpracovat studii na stavbu kotelny, podle níž se mají vstupní náklady pohybovat kolem čtyřiceti milionů korun. Se samotným zahájením stavby se počítá v roce 2003.

Summit v Johannesburgu: Nic pro chudé, nic pro klima

6.9.02
Podle Greenpeace se světový summit v Johannesburgu do dějin zapíše jako promarněná šance otočit kormidlo země od neudržitelného rozvoje k udržitelnému. Zatímco Spojené státy, Saudská Arábie, Kanada a Austrálie uhájili své zájmy ohledně fosilních paliv, Brazílie, Norsko, Nový Zéland, Švýcarsko, Island a další země EU včera opouštěli jednací síň zklamáni. Jednání o obnovitelných zdrojích energie se dopředu neposunulo.

Firmy Esso, Shell a BP spôsobujú klimatické zmeny

6.9.02
Aktivisti organizácie Greenpeace z jedenástich európskych krajín dnes ráno vystúpili na ľadovec Pasterze v rakúskom pohorí Vysoké Taury, ktoré je súčasťou Álp. Na ploche 5.000 metrov štvorcových umiestnili po štvorhodinovej príprave v náročnom horskom teréne transparent s nápisom: 'Climate Change Powered by Esso, Shell, BP'.

Katalog energeticky úsporných opatření

4.9.02
MŽP v roce 1998 iniciovalo a prostřednictvím Státního fondu životního prostředí podpořilo projekt zabývající se analýzou současného stavu a příčin vysoké energetické náročnosti a vytvoření nástrojů pro podporu tvorby státní politiky a státních programů v této oblasti.

Powell v Johannesburgu vypískán, Chirac hýřil sliby

4.9.02
Na další pokřiky a výsměch reagoval ministr Powell argumentem: "Nezavazujeme se jen k rétorickým cílům, ale zavázali jsme se k programu ve výši 1 miliardy dolarů pro vyvinutí a rozmístění pokročilých technologií, které by zmírnily emise skleníkových plynů." Přesto USA odmítají ratifikovat Kjótský protokol o omezení těchto emisí.

Na ekologické konferenci v JAR oficiálně schválen akční plán OSN

4.9.02
Největší spory při projednávání konečného znění dokumentu vyvolal požadavek stanovení konkrétních cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Země Evropské unie se nakonec po protestech USA a států vyvážejících ropu určení přesných kvót vzdaly.
« | 1 | .. | 1080 | 1081 | 1082 | 1083 | 1084 | .. | 1114 | »