Novinky

Víte, jak na klimatickou změnu? Inspirujte ostatní svým projektem v soutěži Adapterra Awards

 
 

(Brno, 5. března 2019) Ještě do 22. března, na který připadá Světový den vody, mohou obce, firmy nebo veřejné instituce i jednotlivci přihlašovat inspirativní adaptační projekty do soutěže Adapterra Awards. Iniciativa Nadace Partnerství hledá a oceňuje ta nejlepší opatření, která pomáhají zmírňovat negativní dopady klimatických změn. Přihlášky ve čtyřech soutěžních kategoriích Volná krajina, Zastavěná území, Pracovní prostředí a Náš domov sbírá portál adaptaceroku.cz. Pětadvacet nejlepších z nich pak postupuje do veřejného letního online hlasování.

„Chceme kolem sebe úrodnou a vlahou půdu, nikoliv vyprahlou step. Potřebujeme, aby byl život ve městech příjemný za letních veder, stejně jako silných mrazů. Hledáme nová a neotřelá technologická řešení, která umějí pracovat s vícenásobným využitím vody a obnovitelnými zdroji. A zajímají nás i individuální řešení v domácnostech, jako jsou zelené střechy, promyšlené přírodní zahrady, domácí kořenové čistírny nebo projekty na využití dešťovky a tzv. šedé vody,“ představuje škálu možných inovací koordinátorka soutěže Ivana Bruchterová.

Jedním z takových inspirativních příkladů, který se utká o cenu za nejlepší adaptaci, je i projekt nové výrobní haly LIKO-Vo. Unikátní komplex průmyslových budov opláštěný zelenými fasádami a zelenou střechou vyrostl ve Slavkově u Brna a má ambici být výraznou inspirací pro další stavaře. Živá hala vyrostla vedle jiného prototypu komerční zelené budovy a má být spuštěna v květnu 2019. „Aby se povedlo zastavit nárůst radikálních dopadů změn klimatu, musíme jednat bez prodlení. Projekty LIKO-Noe a LIKO-Vo jsou budovy, které využívají vodu k ochlazení svého okolí, vytvářejí zelené oázy uprostřed stavební pouště a zasévají opět déšť do krajiny,“ líčí svou přihlášku ekologický vizionář a předseda představenstva firmy Libor Musil.

Vedle firemních projektů se do soutěže plánují zapojit také radnice. Jedním z inovativních městských projektů je i Park pod Plachtami v brněnské čtvrti Nový Lískovec. Zelený prostor, který oživil šedivé sídliště, se rozkládá na rozloze 32 tisíc metrů čtverečních „Park Pod Plachtami vznikl na zanedbaných plochách po výstavbě sídliště. Ústředním prvkem parku je jezírko, které je plněno dešťovou vodou ze střech okolních paneláků. Funguje již 7 let a každoročně zadrží přes 800 metrů krychlových dešťové vody, která by jinak odtekla přímo do dešťové kanalizace. Většina vody se v místě vypaří, takže jezírko zlepšuje klima v parku a ochlazuje vzduch,“ pochvaluje si dopady projektu starostka Nového Lískovce Jana Drápalová.

Jak přihlásit návrh do soutěže?

• Do 22. března pomocí online portálu na www.adaptaceroku.cz.
• Čtyři soutěžní kategorie otevřené obcím, firmám, školám, státním institucím i jednotlivcům.
• 25 projektů odborná porota pošle do online veřejného hlasování.
• Vyhlášení vítězů 4. listopadu v rámci adaptační konference.

Fotografie citovaných projektů


 
 

Zdroj (autor): Nadace Partnerství
Web: http://www.nadacepartnerstvi.cz
Kontaktní e-mail:

Datum uveřejnění: 8.3.19
Poslední změna: 8.3.2019
Počet shlédnutí: 3199