Novinky

Stanovisko k obchodování s emisemi

 
 

Vážení kolegové, vážené kolegyně,

prosím Vás o komentáře a podporu stanoviska nevládních organizací k obchodování s emisemi - do 8. března 2004!
Děkuji, Klára Šutlovičová, CDE.

O co jde:

Do konce března by měl být předložen veřejnosti k připomínkám tzv. Národní alokační plán pro obchodování s emisemi skleníkových plynů (NAP), klíčový dokument, kterým se má ČR vypořádat se svými rekordními emisemi.

Účast veřejnosti na tomto procesu je zásadním požadavkem Evropské komise, která bude český NAP po našem vstupu schvalovat. MŽP počítá s vysvětlovacím "seminářem" a následným sběrem připomínek. Je proto nutné, abychom se na to připravili a dali dohromady kvalitní připomínky.

Zelený kruh se již o této věci pokoušel s MŽP komunikovat, chtěli jsme mít zástupce nevládek v pracovní skupině, bohužel bezvýsledně. Na základě dostupných informací jsem připravila připomínky.

Prosim Vás o komentář, další návrhy a podporu těchto připomínek.

Čeho se týkají?

  1. Účast veřejnosti
    skutečnost, že stát rozdává znečišťovatelům zadarmo majetek za našimi zády, ale za přítomnosti zainteresovaných průmyslníků, nepůsobí transparentním dojmem.
  2. Čas na podání připomínek
    NAP má být předložen Komisi k datu našeho vstupu (1. května). Časový pres je tedy velký, ale přesto bychom měli mít dostatek času podobu NAP ovlivnit. Dle směrnice musí být připomínky veřejnosti zohledněny a MŽP musí Komisi vysvětlit, jak tuto podmínku splnilo.
  3. Redukční cíl
    v zemích současné EU je tento cíl jasně dán závazky z Kjótského protokolu, jenže většina přistupujících zemí již tento závazek dávno splnila. Je proto nutné pracovat s domácím cílem snižování emisí, jenž je v případě ČR stanoven v návrhu nové klimatické politiky a energetické koncepce MŽP. Existuje oprávněná obava, že ČR nestanoví pro zdroje pokryté směrnicí žádné redukční cíle a naopak jim dovolí emitovat víc, což je samozřejmě nekonzistentní s výše uvedenými politikami.
  4. Rezerva pro nové technologie
    všechny dosud publikované NAP počítají s rezervou pro nové zdroje, která bude vyčleněna z celkového množství alokovaných povolenek. Tato rezerva je důležitá, neboť zajistí novým investorům stejné podmínky, jako stávajícím zařízením a umožní rychlejší náhradu starých technologií za moderní a efektivní. Z určitých náznaků lze dedukovat, že MŽP s touto rezervou nepočítá, protože by muselo přidělit o to méně povolenek podnikům, a tím pádem je nutit k redukcím, což nechce. Pokud se nám nepodaří prosadit redukční cíl, je tohle jediná šance, jak tam mít aspňn něco (Británie má rezervu ve výši 5,75%).
  5. Redukční cíle pro sektory nezahrnuté do obchodování
    NAP musí stanovit, jaký podíl na celkovém redukčním závazku budou mít sektory zahrnuté do obchodování a jaký sektory směrnicí nepokryté. Tím je např. doprava. Zároveň musí být i jasné, jak se chce tohoto cíle dosáhnout.

O čem je obchodování s emisemi:

Směrnice 2003/87/EC ukládá určitým zařízením (např. elektrárny, papírny, cementárny,...) povinnost obdržet povolení k vypouštění emisí CO2. Cílem je dosáhnout snížení emisí a splnit tak závazek EU podle Kjótského protokolu za cenu co nejnižších nákladů.
Na začátku obchodovacího období (2005) dostanou podniky na základě alokačního plánu zdarma povolenky k vypouštění určitého množství CO2. Pokud se jim podaří množství emitovaného CO2 snížit, mohou přebytečné povolenky prodat na trhu. Pokud naopak emitovaly více než jim bylo dovoleno, musí si potřebné povolenky koupit nebo zaplatit pokutu (jejíž cena je mnohem vyšší než cena povolenky).
Je to ekonomický nástroj, který, pokud je dobře nastaven, pomůže snížit emise s malými náklady. Problémem je pochopitelně ono "dobré nastavení". Situaci přistupujících států navíc komplikuje fakt, že Kjótský cíl není pro nastavení alokačního plánu relevantní a podniky argumentují, že pokud Kjóto plníme, není důvod k dalším redukcím. Z důvodu neporušení pravidel konkurenčního prostředí směrnice dovoluje přidělit podnikům povolenky pouze do výše jejich potřeb. Problematická je ovšem "výše potřeb" a to, jak kvalitní data o emisích máme k dispozici, abychom mohli výši potřeb spolehlivě určit.

Další informace naleznete např. na:
www.climnet.org (stránky nevládek)
www.pointcarbon.org (zprávy o NAP, obchodování s emisemi)
www.env.cz/www/klima.nsf (stránky MŽP věnované změně klimatu, mezi dokumenty je i Národní program na zmírnění dopadu změny klimatu v ČR)

Vaše komentáře a vyjádření podpory nám můžete sdělit prostřednictvím některého z následujících kontaktů:
Klára Šutlovičová
Centrum pro dopravu a energetiku
Krátká 26, 100 00 Praha 10, ČR
tel.: +420 274 822 150, fax: +420 274 816 571
e-mail: cde@ecn.cz
http://cde.ecn.cz


 
 

Zdroj (autor): Centrum pro dopravu a energetiku
Web: http://cde.ecn.cz
Kontaktní e-mail:

Datum uveřejnění: 1.3.04
Poslední změna: 1.3.2004
Počet shlédnutí: 905