Novinky

Obsah AE 5/2005

 
Titulní stránka časopisu Alternativní energie 5/2005
 

Alternativní energie VIII. ročník

ČÍSLO 5 VYCHÁZÍ   17. října 2005
ČÍSLO 6 VYJDE        12. prosince 2005

ROZŠÍŘENÉ OBORY AE 5: zemědělství pro energetiku, obnovitelná paliva, vytápění

V gymnáziu ohřívá vodu slunce
Zdeněk Kučera
Reportáž o dokončeném projektu vybudování solárního systému k vytápění a ohřevu vody při nutné rekonstrukci kotelny v Arcibiskupském gymnáziu v Praze na Vinohradech. Rekonstrukce je unikátní i v tom, že byla provedena v památkové zóně centrální pražské čtvrti.

Ropa vládne světu a ovlivňuje ceny
Zdeněk Kučera
I když vrtné stanice v Mexickém zálivu nejsou dominantními hráči v tabulce výkonů vytěžené ropy, přesto přírodní katastrofa a následná poptávka po ropných produktech na světových burzách dokázala během hodin vyhnat cenu nafty a benzínů na nejvyšší historickou cenu. Tyto spekulativní ceny velmi rychle ovlivnily i další energetická média.

Agroenergetika buší na dveře
Břetislav Koč
V českých podmínkách může mít zakrátko významný podíl na energetice rezort zemědělství. A krátkou dobu může vyrobit a nabídnout energeticky využitelnou biomasu, ať už k přímému spalování nebo pro zpracování na jiná energetická média: bioplyn,, kapalná biopaliva k přímému spalování, k pohonu zařízení vyrábějící teplo či elektrickou energii.

Čím zatopíme
Břetislav Koč
Objevujeme staronová paliva, která jsou dostatečně energeticky výkonná a jsou čistší než známá fosilní paliva vůči životnímu prostředí. Dnes už se výrobci zaměřili nejen na využití odpadu ze zemědělské produkce, reportáž představuje i kotel, který umožňuje spalovat nekvalitní či poškozené obilí.

Ceny energetické biomasy
Pavel Zámyslický
Autor nabízí přehled ceny i energetické výhřevnosti nejrůznějších biologických paliv: dřevních briket, peletek, odpadového dřeva, palivového dřeva, dřevní štěpky, pilin, slámy a sena a energetického šťovíku.

Obnovitelná energie jako impuls k regionálnímu rozvoji ve venkovských oblastech
Libor Tkáč
Obnovitelné zdroje kromě hlavních úkolů, tedy náhrady fosilních paliv z ekonomických a ekologických důvodů, přinášejí ještě další důvody pro jejich masivní využití. Poskytnou podstatný přínos pro regionální rozvoj na trhu práce a přílivu kapitálu do mnohých oblastí. Příliš jsme se stále zabývali globální ekonomikou a pohled na regionální hospodářství byl úplně zanedbáván. Autor v názorných příkladech a vyčíslení dokazuje neoordinovaný únik financí z regionů, který může zastavit či otočit rozvoj OZE.

Ekonomika OZE a dopady nového zákona 180/2005
Jaroslav Knápek, Jiří Vašíček, Kamila Havlíčková
OZE se podílejí na výrobě elektrické energie asi 3 – 4%, přičemž většinu zajišťují malé a velké vodní elektrárny. S novým zákonem, který výrobcům „zelené energie“ poskytuje pevné výkupní ceny na příštích 15 let se vytváří zřetelnější podnikatelský prostor, který by měl vytvořit optimální pohled na závazek ČR dosáhnout 8% elektřiny z v roce 2010.

Tepelná čerpadla v Liberci – konec dobré myšlenky
Ladislav Tintěra
Autor přináší příběh projektu tepelných čerpadel o výkonu 900 kW na čistírně odpadních vod v Liberci. Ten byl postaven na technických podmínkách odpadní vody o teplotě 8 – 160C, ale provázen jen teoretickými poznatky a výpočty globální bilance. Tepelná čerpadla se osvědčila, přesto pracovaly v posledních letech jen dvě, někdy dokonce jen jedna jednotka a cena vyrobené elektřiny nemohla konkurovat teplu z kogeneračních jednotek. V současné době se připravuje rekonstrukce čistírny vod podle přísnějších evropských norem a s využitím tepelných čerpadel se už v budoucnu nepočítá. Škoda.

Plyn z TKO jako zdroj energie
Emilia Wagnerová, Agens Opera, David Uríček
Naši spolupracovníci z Technické univerzity v Košicích přinášejí rozbor využití tuhého komunálního odpadu (TKO) jako důležitého energetického zdroje, který by mohl vyřešit environmentální kolotoč nákladné likvidace tohoto odpadu formou skládkování a potencionální výroby skládkového plynu, zplynováním, pyrolýzou či tavením a zplynováním v plazmovém reaktoru.

Aerogel – materiál pro solární techniku
Tomáš Matuška
V rámci výzkumu v oblasti solární techniky jsou hledány materiály, které by přiblížily solární energetiku k většímu reálnému využití jak u pohledu investičních nákladů, tak pochopitelně i většího výkonu. Mezi nové pozoruhodné materiály se tak dostal monolitický křemičitý aerogely s vysokou propustností slunečního záření a nízkým součinitelem tepelné vodivosti. Pozoruhodné jsou i mechanické a tepelné vlastnosti.

Vývoj spotřeby tepla rodinného domu
Jaroslav Peterka
Jak dosáhnout tepla a kompenzovat nárůst cen energií. Estou je dodatečné zateplení objektu, výměna oken, izolace stropu a podlah. Volba optimálního energetického zdroje na topení a teplou vodu, cestou úsporných agregátů nebo orientací na OZE. Vynaložené ceny se s dalším nárůstem klasicky vyrobené elektřiny a zemního plynu budou vracet rychleji.

Slunce a biomasa ohřívají seveřany
Břetislav Koč
Autor by mohl odpovědět oponentům OZE v našich geografických podmínkách, že nad 50. rovnoběžkou jsou OZE jen malým energetickým doplňkem. Dánsko a Švédsko mají veliké a velmi dobré zkušenosti se všemi významnými přírodními energetickými zdroji, dnes představíme některé realizované technologie využívající biomasu a slunce. O skandinávském větru v příštím čísle.

Vzduchové solární systémy
Jiří Harcuba
Nízkoteplotní sluneční systémy pracují většinou s kapalnou teplonosnou látkou, ale možnou náplní může být i vzduch. Výhodou je jednodušší a levnější materiálové a konstrukční provedení a menší zatížení střešní konstrukce, odpadají problémy s mrazem. Nevýhodou je, že vzduch musí mít větší hmotnost, aby přenesl stejné teplo jako voda, větší nároky jsou na více místa k instalaci celého systému.

Energia biomasy v architekture
Ján Ilkovič
I technické zařízení na energetické využití biomasy je architektonickým dílem. Každou stavbu dopředu provází definované limity, které jsou odrazem míry společenského zájmu a důležitosti. Architektonické provedení i technické účelové stavby by mělo vycházet z limitů územně- urbanistických, krajinnotvorných a ekologických, výrobních a v neposlední řadě výtvarných.

Solární kolektory v roce 2004
Jaroslav Peterka
Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo statistiku solárních a termálních kolektorů a jejich podíl na vyrobené a spotřebované energii. Jedná se o první soubor dat a informací budoucí pravidelné ročenky a redakce Alternativní energie vybízí čtenáře k diskusi využití těchto informací pro svou práci či studium.

Tato novinka byla publikována v rámci spolupráce s časopisem Alternativní energie.


 
 

Zdroj (autor): PhDr. Zdeněk Kučera
Web: http://www.alen.cz
Kontaktní e-mail:

Datum uveřejnění: 15.10.05
Poslední změna: 17.10.2005
Počet shlédnutí: 2126