Novinky

Novela zákona o podporovaných zdrojích definitivně schválena

 
 

V pondělí 27. září 2021 skončil legislativní proces novelizace zákona o podporovaných zdrojích podpisem prezidenta. Novela zákona tak vstoupí 1. ledna 2022 v platnost. Zákon přináší jak příležitost dalšího rozvoje, tak i nové povinnosti pro bioplynové stanice, výtopny a teplárny.

Nově budou muset provozovatelé větších zařízení sledovat tzv. kritéria udržitelnosti. Další nemilou povinností se stane kontrola přiměřenosti podpory pro všechny výrobny elektřiny. Nestaví však přesně limitní hodnotu IRR, ale pouze rozmezí 8,4 až 10,6 %. Zákon tak bude muset být upřesněn dodatečným nařízením vlády.

Nařízení vlády bude také velmi důležité pro další růst sektoru, kdy v maximálně tříleté periodě bude definovat cíle rozvoje. Opět se v zákoně objevuje podpora důležitého biometanu. Pro stávající zdroje zákon umožní větší flexibilitu provozů bioplynových stanic a biomasových zdrojů, budou tak moci lépe využívat svůj technický potenciál a dodávat elektřinu v době poptávky.

Po dlouhých letech se také vyjasnil pojem modernizace a úprava zařízení. Díky tomu bude možné výrobny přizpůsobit trendům, aniž by byla ohrožena jejich podpora anebo je od základu modernizovat a využít novou podporu.

Zákon je bezesporu průlomem k moderní energetice, ale již nyní po více jak dvouletém procesu přípravy víme, že již pokulhává za rychlým vývojem a bude nutné jej opět brzy novelizovat.


 
 

Zdroj (autor): CZ Biom - České sdružení pro biomasu
Web: http://www.czbiom.cz
Kontaktní e-mail:

Datum uveřejnění: 4.10.21
Poslední změna: 4.10.2021
Počet shlédnutí: 712