Novinky

Již za měsíc v Brně startuje třiačtyřicátý ročník Mezinárodního filmového festivalu EKOFILM

 
 

Již za měsíc v Brně startuje třiačtyřicátý ročník Mezinárodního filmového festivalu EKOFILM. Letošní největší osobností je švédský fotograf Staffan Widstrand. Jaké další hosty festival uvítá a na co se mohou návštěvníci těšit? 

Časopis Outdoor Photography Magazine o něm svého času prohlásil, že je jedním z nejvlivnějších fotografů divoké přírody na světě. Fotí pro National Geographic, je členem poroty World Press Photo a několikanásobným držitelem ceny Wildlife Photographer of the Year a první říjnový týden navštíví Brno. Švédský fotograf Staffan Widstrand bude porotcem festivalu EKOFILM a zároveň jednou z jeho hlavních hvězd.

„Staffan je skutečná fotografická špička a já si velmi vážím toho, že přijal naše pozvání na Ekofilm,“ říká prezident festivalu Ladislav Miko. „Potkal jsem ho osobně v roce 2009 kdy jsme spolu pro nizozemskou premiéru a pak pro Prahu připravovali velkou výstavu “Wild Wonders of Europe” dokumentující evropskou divočinu, ale jeho práci jsem znal důvěrně už dřív. Jeho fotky jsou úchvatné a právem patří mezi nejuznávanější světové fotografy divoké přírody.“  

Staffan Widstrand je jedním ze zakladatelů Mezinárodní společnosti fotografů chráněných území (International League of Conservation Photographers). Kromě National Geographic fotí i pro známé deníky, jako jsou Der Spiegel, Le Figaro nebo El Mundo. Za sebou má autorské výstavy například v Torontu, Tokyu, Washingtonu, Mexico City, Šangaji, Berlíně i v Praze. Vydal šestnáct knih, za čtyři z nich získal cenu od Světového fondu na ochranu přírody (WWF). 

V roce 2010 navštívil Widstrand i Prahu, a to při příležitosti pořádání výstavy Wild Wonders of Europe. Nyní tedy přijíždí znovu jako porotce festivalu EKOFILM. Kromě jiného v Brně představí i výstavu svých fotografií. Její vernisáž proběhne na náměstí Svobody ve čtvrtek 5. října od 16 hodin.

Widstrand není jedinou výraznou osobností festivalu. V porotě vedle něj zasedne také další mezinárodní kapacita a jeden z nejvýraznějších světových odborníků na environmentální a sociální témata, profesor Univerzity v Michiganu Andrew Hoffman. „Andrew Hoffman je hvězda environmentální sociologie – je autorem více než stovky odborných článků a čtrnácti knih,“ představuje dalšího hosta festivalu Bohuslav Binka z Katedry environmentalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, která EKOFILM společně s Nadace Partnerství a agenturou Key Promotion pořádá.

Do festivalové poroty přijali pozvání i známý cestovatel Rudolf Švaříček, slovenský geograf a držitel Ceny Josefa Vavrouška Mikuláš Huba, režisér David Sís, kameraman a režisér dokumentárních a cestovatelských filmů Martin Čech, historik přírodních věd Karel Stibral a filmař Jan Svatoš.

Zajímaví hosté se objeví i v doprovodném programu festivalu. V Otevřené zahradě například proběhne beseda s aktuálními laureáty Ceny Josefa Vavrouška Jaromírem Bláhou a Liborem Musilem, na Fakultě sociální studií pak diskuze se známou socioložkou a environmentalistkou Hanou Librovou.

Festivalu se za pořadatele festivalu EKOFILM zúčastní i ministr životního prostředí Richard Brabec.  

Další informace o festivalu na www.ekofilm.cz 


 
 

Zdroj (autor): EKOFILM
Web: http://www.ekofilm.cz/
Kontaktní e-mail:

Datum uveřejnění: 13.9.17
Poslední změna: 13.9.2017
Počet shlédnutí: 587